32 tysiące zakażonych COVID-19. Nie żyją kolejni chorzy na koronawirusa

Polska
32 tysiące zakażonych COVID-19. Nie żyją kolejni chorzy na koronawirusa
PAP/EPA/STR
Ponad 14 tys. testów na koronawirusa wykonano ostatniej doby

O 296 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej z nich zaraportowano w województwie śląskim. Resort podał, że zmarły kolejne 3 osoby chore na COVID-19. Oznacza to, że bilans epidemii w naszym kraju zwiększył się do 32 tys. 227 wykrytych zakażeń, w tym 1359 zgonów. Wyzdrowiało 17 tys. 76 zakażonych.

Wciąż najwięcej przypadków odnotowywanych jest na Śląsku. Ministerstwo zdrowia podało, że nowych przypadków jest tam 130. Dużo przypadków odnotowano także w Łódzkiem, gdzie zakażeń było 48.

 

Zakażeń na COVID-19 wciąż przybywa

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało także o przypadkach zakażeń z województw: mazowieckiego (33), podlaskiego (23), wielkopolskiego (19), świętokrzyskiego (15), podkarpackiego (8), małopolskiego (6), lubelskiego (5), dolnośląskiego (4), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2) i lubuskiego (1).

 

 

Nie żyje troje chorych na koronawirusa

 

Służby medyczne poinformowały o trzech osobach, które ostatniej doby zmarły na koronawirusa. Zmarli to kobiety w wieku 79 i 50 lat z Raciborza oraz 85-letni mężczyzna z Tychów. Według Ministerstwa Zdrowia, wszyscy zmarli mieli choroby współistniejące.

 

 

Wyzdrowiało 17 tysięcy chorych

 

Resort zdrowia przekazał także, że chorzy na COVID-19 zajmują obecnie 1899 łóżek szpitalnych, w tym 72 respiratory. Kwarantanna została nałożona na 93 tys. 830 osób, a nadzór sanitarno-epidemiologiczny obejmuje 18 tys. 572 osoby. Zdaniem ministerstwa, wyzdrowiało 17 tys. 76 zakażonych.

 

 

Ponad 14 tysięcy testów w ciągu doby

 

Ostatniej doby wykonano ponad 14,1 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 356 tys. 35 próbek pobranych od 1 mln 219 tys. 673 osób - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

 

Od początku epidemii wykryto zakażenie koronawirusem u 32 tys. 227 osób, zmarło 1359 chorych, a wyzdrowiało 17 tys. 76 osób

 

 

Niemal 100 nowych przypadków w kopalniach

 

Wśród zakażeń wykrytych ostatniej doby na Śląsku, 97 zdiagnozowano wśród pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Najwięcej, bo 73 nowych przypadków, stwierdzono w kopalni Budryk.

 

ZOBACZ: Blisko 100 nowych zakażeń w kopalniach JSW

 

Powoli wzrasta jednocześnie liczba ozdrowieńców w górnictwie; od niedzieli przybyły 84 takie osoby.

 

Od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem u 6286 górników z kilkunastu kopalń, w tym 3840 w samej JSW.

 

Minister ostrzega. "Wrócą obowiązkowe maseczki"

 

Druga fala zachorowań zapewne będzie. Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych - ujawnił polityk kulisy przygotowań do spodziewanego wzrostu liczby zachorowań na Covid-19.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia ostrzega przed drugą falą pandemii koronawirusa. "Wrócą obowiązkowe maseczki"


W ocenie ministra zdrowia druga fala pandemii koronawirusa nadejdzie wraz z sezonem grypowym. Szumowski zaznaczył jednocześnie, że "nie będzie drugiego lockdownu", ale zakażeń może być więcej niż obecnie.

 

Polityk zapowiedział, że wraz z drugą falą powrócą obowiązkowe maseczki.

 

Nowy światowy rekord zakażeń

 

W poniedziałek bilans zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczył 32 tysiące, a dzień wcześniej zanotowano światowy rekordowy przyrost nowych przypadków SARS-CoV-2 w ciągu jednej doby. Poinformowała o tym Światowa Organizacja Zdrowia. 

 

Tylko w niedzielę na świecie przybyło 183 020 przypadków koronawirusa, najwięcej w Ameryce Północnej i Południowej (razem ponad 116 000).

 

ZOBACZ: Koronawirus nie odpuszcza. Dobowy rekord wzrostu zakażeń na świecie

 

Poprzedni rekord nowych zakażeń odnotowano 18 czerwca i był on mniejszy o niecałe 2 tysiące.

 

We wszystkich krajach i terytoriach, które zgłosiły chociaż jedno zakażenie SARS-CoV-2, stwierdzono razem 8 mln 708 tys. 8 przypadków, w tym 461 tys. 715 zgonów osób chorych na Covid-19.

 

Epidemia rozwija się u naszych sąsiadów

 

O tym, że epidemia koronawirusa nie wygasa, świadczą również dane z poszczególnych krajów. Przykładowo w Niemczech wzrósł tzw. współczynnik reprodukcji koronawirusa "R". W sobotę wynosił on 1,79. Jednak dzień później wskaźnik już 2,88. 

 

ZOBACZ: 100 zainfekowanych zakaża niemal 300 osób. W Niemczech epidemia nie wygasa

 

Liczby te oznaczają, ile osób przeciętnie zostanie zakażonych przez stu zainfekowanych koronawirusem. Tak więc niedzielne "R" świadczy, że setka nosicieli SARS-CoV-2 zakazi średnio 288 ludzi. 

 

"Aby epidemia zaczęła stopniowo wygasać współczynnik ten musi wynosić mniej niż jeden" - poinformował Reuters.

 

Zaczyna się groźna faza pandemii


Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że pandemia koronawirusa weszła w "nową, niebezpieczną fazę".

 

- Wiele osób ma dość siedzenia w domu, to zrozumiałe. Zrozumiałym jest też to, że kolejne kraje chcą otwierać swoje społeczeństwa i gospodarki - powiedział.

 

ZOBACZ: "Pandemia weszła w nową, niebezpieczną fazę". Szef WHO ostrzega

 

- Jednak wirus wciąż rozprzestrzenia się z zastraszającym tempie. Wirus nadal jest śmiertelnie niebezpieczny, a większość nadal jest podatna na zakażenie - ostrzegał Tedros.

 

- Pamiętajcie o zachowaniu dystansu. Jeżeli czujesz się chory zostań w domu. Stale zasłaniaj usta i nos przy kasłaniu. Noś maseczkę, gdy to konieczne. Regularnie myj ręce - wymieniał Tedros, jednocześnie zapewniając, że świat "w końcu poradzi sobie z koronawirusem".

 

Światowa pandemia zapalenia płuc z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 rozpoznano w Chinach pod koniec 2019 r. Wskutek gwałtownego nasilenia liczby przypadków Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła stan pandemii. W Polsce pacjenta "zero" zdiagnozowano w marcu, to wtedy rząd wprowadził rygorystyczne obostrzenia, m.in. zamknięto większość sklepów i zakazano wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość z nich jest cofnięta.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia ostrzega przed drugą falą pandemii koronawirusa. "Wrócą obowiązkowe maseczki"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie