Arkusze maturalne leżały na ulicy. Poczta Polska zabiera głos

Polska
Arkusze maturalne leżały na ulicy. Poczta Polska zabiera głos
Twitter/@LewitujacyUmysl
Przesyłka została najprawdopodobniej skradziona z samochodu kuriera. "Nie jest to zatem wynik nieprawidłowości po stronie Poczty Polskiej" - zapewnia spółka

O przesyłce zawierającej rozwiązane matury z języka niemieckiego, którą znaleziono w Zabrzu na chodniku, poinformował na Twitterze profil Kondominium. Sprawą zajęła się policja, a Centralna Komisja Egzaminacyjna zabezpieczyła znalezioną paczkę. W sobotę Poczta Polska wydała oświadczenie: "Przesyłka została najprawdopodobniej skradziona z samochodu kuriera".

Nadawcą paczki, którą znaleziono w piątek na chodniku w Zabrzu, był tamtejszy Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Miała trafić do III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej.  

 

ZOBACZ: Poczta Polska na szarym końcu w Europie. "To źle wróży wyborom"

Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała, że arkusze maturalne zostały zabezpieczone, a zawartość przesyłki nie uległa zniszczeniu. 

"Efekt działań przestępczych"

 

Poczta Polska, za pośrednictwem której nadano paczkę, zawiadomiła policję. W sobotę firma wydała oficjalne oświadczenie. "Wczorajsza (19.06.2020) sytuacja jest pierwszym tak poważnym incydentem polegającym na zewnętrznej ingerencji w transportowane przez Pocztę Polską testy maturalne" - podano w komunikacie.  

 

Wyjaśniono, że przesyłka została najprawdopodobniej skradziona z samochodu kuriera. "Nie jest to zatem wynik nieprawidłowości po stronie Poczty Polskiej, a efekt działań przestępczych" - zapewniono. 

 

ZOBACZ: Miał wysłać znajomemu zdjęcia matury. CKE powiadomi policję

 

"Pragniemy wyraźnie podkreślić, że Poczta Polska od kilkunastu lat sprawnie i bezpiecznie doręcza testy egzaminacyjne, w tym maturalne. Obsługujemy dystrybucję zarówno arkuszy egzaminacyjnych do szkół, jak i wypełnionych testów. Tylko w tym roku dostarczyliśmy już blisko 60 tys. takich przesyłek na czas i zgodnie z procedurami" - przypominała spółka w oświadczeniu. 

 

"Maturzystom życzymy dobrych wyników"

 

Odnaleziona w Zabrzu paczka miała zawierać jeden wypełniony arkusz egzaminacyjny z języka niemieckiego. Uszkodzeniom uległo opakowanie zewnętrzne, a nie sam arkusz. "Sprawę niezwłocznie zgłosiliśmy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a przesyłka zostanie dostarczona adresatowi do sprawdzenia, zgodnie harmonogramem obsługi matur" - przekonywał narodowy operator.  
 
Poczta Polska podziękowała uczciwemu znalazcy za odniesienie paczki do szkoły, a maturzystom życzyła "dobrych wyników ze wszystkich maturalnych egzaminów". 
grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie