Tam wybory tylko korespondencyjne. PKW zdecydowała

Polska
Tam wybory tylko korespondencyjne. PKW zdecydowała
PKW

Państwowa Komisja Wyborcza podjęła w piątek uchwałę o zarządzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w dwóch gminach: Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie) - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Po posiedzeniu PKW, w którym brał udział minister zdrowia, Marciniak powiedział na briefingu prasowym, że w Baranowie uprawnionych wyborców jest przeszło 6 tys., a Marklowicach przeszło 4 tys. Szef PKW poinformował, że w Baranowie z głosowania korespondencyjnego wyłączony będzie jeden obwód do głosowania utworzony na oddziale leczniczo-rehabilitacyjnym w Grębaninie.

 

ZOBACZ: Zmiany po wyborach? Morawiecki: możliwe przegrupowanie sił

 

Wcześniej w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał Państwowej Komisji Wyborczej rekomendację, by - w związku z sytuacją epidemiczną - w tych dwóch gminach głosowanie 28 czerwca odbyło się tylko korespondencyjnie.

 

"Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski przekazał dziś do Państwowej Komisji Wyborczej rekomendacje w sprawie przeprowadzenia wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej w dwóch gminach, w których tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców" - przekazał resort zdrowia. 

 

Dwie gminy

 

Chodzi o gminy Baranów (woj. wielkopolskie) oraz Marklowice (woj. śląskie). "Obie gminy należą do powiatów, w których notujemy wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków, tj. powiatu kępińskiego oraz powiatu wodzisławskiego" - dodano.

 

 

Do tej pory w powiecie kępińskim, do którego należy gmina Baranów, potwierdzono 443 przypadki zakażenia koronawirusem. 164 osoby zostały wyleczone z Covid-19. 676 osób jest objętych kwarantanną a 30 osób nadzorem epidemiologicznym.

 

ZOBACZ: Zakażeni koronawirusem kilkadziesiąt razy złamali kwarantannę. Grozi im więzienie

 

Z kolei w gminie Marklowice (stan na 18 czerwca godz. 14) odnotowano 77 przypadków zakażenia koronawirusem. 15 osób wyzdrowiało, jedna zmarła - podaje PSSE w Wodzisławiu Śląskim. 

 

Wybory 28 czerwca

 

Przepisy stanowią, że do 21 czerwca PKW może na wniosek ministra zdrowia wydać uchwałę zarządzającą, że na ternie danej gminy lub jej części głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie, jeśli doszło tam do znaczącego pogorszenia się sytuacji epidemicznej.

 

ZOBACZ: W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii wybory prezydenta RP tylko korespondencyjnie. Jak oddać głos?

 

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7:00-21:00. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną - w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

pgo/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie