Wybory prezydenckie. Szumowski poda rekomendacje ws. głosowania korespondencyjnego

Polska
Wybory prezydenckie. Szumowski poda rekomendacje ws. głosowania korespondencyjnego
Polsat News
Minister zdrowia przedstawi rekomendacje ws. głosowania wyłącznie korespondencyjnego w niektórych miejscach Polski

- Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekaże w piątek swoje rekomendacje dotyczące tego, gdzie z uwagi na sytuację epidemiczną wybory mogą odbyć się tylko w formie korespondencyjnej - podał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Jeszcze w piątek odbędzie się posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej, podczas którego zostanie zaopiniowany wniosek ministra zdrowia.

 

ZOBACZ: Głosowanie korespondencyjne w kilku gminach. Szumowski przedstawi rekomendacje

 

- Dziś minister przedstawi rekomendację co do możliwości wprowadzenia obowiązkowego głosowania w gminach, w których standardowa forma głosowania mogłaby doprowadzić do wzrostu zachorowań. Decyzja zapadnie na podstawie analizy dotychczasowej zapadalności i transmisji wirusa oraz predykcji na najbliższe dni - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

 

Niektórzy zagłosują wyłącznie korespondencyjnie?

 

Przepisy stanowią, że do 21 czerwca PKW może na wniosek ministra zdrowia wydać uchwałę zarządzającą, że na ternie danej gminy lub jej części głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie, jeśli doszło tam do znaczącego pogorszenia się sytuacji epidemicznej.

 

ZOBACZ: W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii wybory prezydenta RP tylko korespondencyjnie. Jak oddać głos?

 

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7:00-21:00. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną - w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie