Nie żyje Ian Holm. Zagrał m.in. Bilbo Bagginsa we "Władcy Pierścieni"

Kultura
Nie żyje Ian Holm. Zagrał m.in. Bilbo Bagginsa we "Władcy Pierścieni"
Wikimedia Commons/CossieMoJo/CC BY-SA 3.0
Flimowy Bilbo Baggins i Sam Mussabini zmarł w wieku 88 lat.

W wieku 88 lat zmarł sir Ian Holm - brytyjski aktor filmowy i teatralny znany z ról w takich filmach jak "Rydwany ognia", "Obcy" i "Władca Pierścieni". Holm zmagał się z chorobą Parkinsona.

Informację o śmierci aktora przekazał w piątkowym oświadczeniu jego agent. "Odszedł spokojnie, w szpitalu, w otoczeniu bliskich i opiekuna" - czytamy w oświadczeniu. Śmierć miała związek z postępującą chorobą Parkinsona.

 

Przygodę z filmem zaczynał na przełomie lat 50 i 60. Za role w "The Bofors Gun" i "Rydwany ognia" otrzymywał statuetki BAFTA za najlepsze kreacje drugoplanowe. Za występ w "Rydwanach ognia" otrzymał również jedyną w swojej karierze nominację do Oscara.

 

ZOBACZ: Nie żyje Carlos Ruiz Zafón. Autor "Cienia wiatru" miał 55 lat

 

Do najsłynniejszych ról Holma zaliczyć można występ u Ridleya Scotta w "Obcym", w którym wcielił się w postać androida Asha oraz współpracę z Peterem Jacksonem. Wcielając się w Bilbo Bagginsa zagrał w dwóch częściach trylogii "Władcy Pierścieni" ("Drużyna Pierścienia" oraz "Powrót Króla"). Pojawił się też w nakręconej blisko dekadę później trylogii "Hobbit" jako "starsza wersja" Martina Freemana.

 

Widzowie mogli podziwiać go na dużym ekranie w m.in. takich produkcjach jak "Pan życia i śmierci", "Aviator", "Pojutrze" i "Piąty Element".

 

"Do zobaczenia, sir"

 

Tytuł szlachecki otrzymał w 1998 r. Był czterokrotnie żonaty - jego partnerką do ostatnich chwil życia była Sophie de Stempel.

 

"Wspaniały aktor. Szkoda, że musieliśmy go pożegnać. Do zobaczenia, sir" - wspominał Holma na Twitterze brytyjski komik Eddie Izzard.

 

Aktora wspomina również National Theatre w Londynie. "Był niezwykłym aktorem. Szczególnie zapamiętamy jego występ w "Królu Learze" z 1997 r. (Holm grał główną rolę - red." - napisali przedstawiciele teatru na Twitterze.

bas/ The Guradian, BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie