Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i ze świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i ze świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Jeffrey Arguedas
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji i wybrane laboratoria w kraju przeprowadzą przesiewowe badania genetyczne funkcjonariuszy i pracowników Policji na obecność koronawirusa. Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Niemczech wzrosła w ciągu ubiegłej doby o 770. Zobacz zapis naszej relacji na żywo.

ac/bas/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Liczba osób, które zmarły we Francji w wyniku zakażenia koronawirusem, wzrosła w piątek o 14, do 29 617. To najniższy dobowy wzrost liczby zgonów od pięciu dni. Liczba osób hospitalizowanych z powodu infekcji SARS-CoV-2 po raz pierwszy od marca spadła poniżej 10 tys.

Jak zaznacza ministerstwo zdrowia na stronie internetowej, wirus nadal krąży po terytorium kraju, o czym świadczy liczba nowych ognisk. Dotychczas jednak żadne z nich nie spowodowało niekontrolowanej transmisji wśród społeczności.

Łączna liczba zgonów na Covid-19 wzrosła w Hiszpanii w piątek do 28 313, czyli aż o 1 177 wobec bilansu z czwartku. Stało się tak po weryfikacji danych.

Jak wyjaśnił na konferencji w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa, znaczny wzrost liczby nowych zmarłych jest wynikiem przeprowadzonej w ostatnich dniach weryfikacji danych pochodzących od regionalnych służb medycznych.

Liczbę zakażonych koronawirusem w Hiszpanii szacuje na 245 575, czyli o 324 więcej niż w czwartek.

Brytyjska królowa Elżbieta II podziękowała w piątek przedsiębiorstwom na całym świecie za reakcję na pandemię koronawirusa.

"Ponieważ wiele organizacji w całym kraju wznawia działalność, przesyłam moje najlepsze życzenia i wsparcie dla środowisk biznesowych w Wielkiej Brytanii, Wspólnocie Narodów i na całym świecie" - napisała królowa w przesłaniu do Brytyjskich Izb Handlowych (BCC), którym patronuje.

"W czasach ogromnych trudności dla wielu budujące jest widzieć obywatelską reakcję i hojność tak wielu przedsiębiorstw, małych i dużych, na stawiane wyzwania, czy to poprzez wsparcie dla sektora opieki zdrowotnej, czy też dla najbardziej narażonych społeczności" - podkreśliła brytyjska monarchini.

Pandemia Covid-19 przyspiesza w skali globalnej, a świat wkracza w nową i niebezpieczną fazę rozprzestrzeniania się koronawirusa przy wprowadzonych środkach bezpieczeństwa - ostrzegł w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podczas konferencji prasowej kierownictwa WHO, Tedros podkreślił, że liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem stale rośnie. W czwartek na świecie zanotowano największy dotąd dobowy wzrost potwierdzonych infekcji, o ponad 150 tys.

Śmierć kolejnych 47 osób chorych na Covid-19 i 251 nowych zakażeń - to najnowsze dane na temat przebiegu epidemii koronawirusa we Włoszech, ogłoszone oficjalnie w piątek. Łączny bilans zmarłych wzrósł w tym kraju do 34 561.

Liczba osób obecnie zakażonych spadła w ciągu doby o 1,5 tysiąca do 21,5 tys. - poinformowała Obrona Cywilna w codziennym biuletynie.

Od początku epidemii wykryto we Włoszech ponad 238 tysięcy przypadków koronawirusa. 

Indonezja zgłosiła w piątek bilans dobowy wynoszący 1 041 zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarły 34 osoby. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych wynosi obecnie 2 373, a zakażonych 43 803.

W Singapurze w ciągu ostatniej doby wykryto 257 zakażeń. Łączna liczba infekcji wynosi 41 473. Liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju jest jedną z najniższych na świecie i wynosi 26.   

Fot. PAP/EPA/DEDI SINUHAJI

Koncern Clover Biopharmaceuticals jako szósta chińska firma ogłosił w piątek rozpoczęcie testów prototypu szczepionki przeciw Covid-19 na ludziach. Do końca roku firma planuje uruchomienie szerszych prób klinicznych specyfiku.

Obecnie nie istnieje zatwierdzona do użycia szczepionka ani skuteczne lekarstwo przeciw chorobie wywoływanej przez nowego koronawirusa, którym na świecie zaraziło się już ponad 8,5 mln osób, a ponad 450 tys. z nich zmarło.

Portugalskie związki zawodowe zarzuciły grupie Jeronimo Martins ukrywanie zakażeń SARS-CoV-2 wśród pracowników należącej do detalisty sieci sklepów Pingo Doce w Portugalii. Koncern, który w Polsce jest właścicielem m.in. sieci Biedronka, odpiera zarzuty. 

Największa centrala związkowa kraju CGTP-IN poinformowała w komunikacie, że grupa Jeronimo Martins w "swoich sklepach nie chroni pracowników i klientów przed pandemią" - przypomniał w piątek internetowy dziennik "Observador".

"W różnych sklepach Pingo Doce w dystrykcie Lizbony potwierdza się duży wzrost liczby pracowników chorych na Covid-19, a firma nie podejmuje działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa" - napisał CGTP-IN.

Szczepan Skorupski, sekretarz miasta Kielce jest zakażony koronawirusem. Urzędnik poinformował o tym w mediach społecznościowych.

"Szanowni Państwo, wczoraj poddałem się testowi na obecność COVID-19. Wynik okazał się pozytywny, o czym dzisiaj zostałem poinformowany" - napisał Skorupski, który dodał jednocześnie, że informację o zakażeniu przekazał kierownictwu władz miasta.

 

Zarażona koronawirusem obywatelka Ukrainy zamiast pozostać w kwarantannie wyszła na zakupy. Teraz grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności - poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie mł. asp. Agnieszka Dzik.

Kobieta przez kilka dni oczekiwała w kwarantannie na wynik testu na obecność koronawirusa. W niedzielę otrzymała potwierdzenie, że jest zarażona. We wtorek wybrała się jednak na zakupy.

Meksyk przygotowuje się na długą walkę z koronawirusem - w kraju, gdzie według oficjalnych danych SARS-CoV-2 zakaziło się dotąd ok. 200 tys. osób, a ponad 20 tys. z tego powodu zmarło, rząd prognozuje obecnie, że do jesieni liczba ofiar śmiertelnych niemal się podwoi.

"Trudności, jakie piętrzą się przed meksykańską administracją na froncie walki z pandemią każą nam przygotować się na dłuższą niż oczekiwano walkę z koronawirusem" - poinformowali przedstawiciele rządu.

Fot. PAP/EPA/SASHENKA GUTIERREZ

Szpital w Świętochłowicach (Śląskie), który wstrzymał w czwartek przyjęcia pacjentów na wszystkie oddziały, w piątek po południu wznowił działalność – z wyjątkiem oddziału wewnętrznego.

- Izba przyjęć ponownie przyjmuje pacjentów. Do pracy na dotychczasowych zasadach powróciły również prawie wszystkie oddziały - przekazała w piątek po południu Katarzyna Tomczyk ze świętochłowickiego magistratu.

Powodem wstrzymania działalności było potwierdzenie zakażenia koronawirusem jednej z leczonych w tej placówce osób. 

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Arabii Saudyjskiej przekroczyła w piątek 150 tys. To m.in. efekt rosnącego tempa rozprzestrzeniania się patogenu po zniesieniu części ograniczeń. Jak dotąd w całym kraju na Covid-19 zmarły 1 184 osoby.

Saudyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin obecność koronawirusa stwierdzono u 4 301 osób.

Rozwój pandemii w kraju przyspieszył po tym, jak 28 maja, po prawie dwóch miesiącach władze monarchii złagodziły restrykcje dotyczące swobody poruszania się i podróżowania oraz zezwoliły na otwarcie meczetów.

O 173 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w tym kraju wynosi 42 461 - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Dyrekcja Żłobka nr 3 w Kaliszu (wielkopolskie) podjęła decyzję o zamknięciu placówki z uwagi na informacje o kontakcie jednego z rodziców z osobą zakażoną koronawirusem.

W komunikacie podkreślono, że "zamknięcie żłobka ma charakter profilaktyczny". "W chwili obecnej nikt z pracowników oraz dzieci uczęszczających do placówki nie jest objęty kwarantanną" - podkreślono.

Od ponad 120 przedszkolaków z powiatu opoczyńskiego (woj. łódzkie) pobrano próbki do testów na koronawirusa - powiedział w piątek mjr Arkadiusz Rubajczyk z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, której żołnierze od kilku tygodni obsługują tzw. punkty wymazowe w regionie łódzkim.

Starosta opoczyński Marcin Baranowski potwierdza, że badania wymazowe przedszkolaków to działania prewencyjne.

- W przedszkolu w Opocznie jedna z pań była zarażona. W takiej sytuacji - chociaż niektórzy rodzice chcieli, niektórzy nie chcieli - postanowiono zrobić badania maluchom - powiedział starosta.

Ponad 4 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży zatwierdzili do tej pory kuratorzy - poinformował resort edukacji.

Organizator wypoczynku jest zobowiązany zgłosić wyjazd do kuratorium oświaty. W przypadku wypoczynku krajowego musi to zrobić na 21 dni przed planowanym wyjazdem, w przypadku półkolonii lub wypoczynku zagranicznego termin wynosi 14 dni.

Obecnie w systemie bazy wypoczynku jest zatwierdzonych ponad 4 tysiące zgłoszeń od organizatorów, w tym blisko 100 tys. dzieci biorących udział w wypoczynku krajowym. Ponad 42 tys. to półkolonie, a ponad 2,5 tys. ro wypoczynek zagraniczny. W sumie zgłoszonych zostało już blisko 145 tys. dzieci i młodzieży.

- Bułgaria nie zaostrzy kroków w walce z epidemią Covid-19 mimo znacznego wzrostu liczby zakażonych w ostatnich dniach - oświadczył w piątek premier Bojko Borisow. - Nigdy nie mówiliśmy, że epidemia odeszła, a zaostrzenie restrykcji może spowodować panikę - podkreślił.

Od początku ubiegłego tygodnia liczba zakażonych w Bułgarii zaczęła gwałtownie wzrastać. Bułgarskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 132 nowe infekcje, co jest najwyższą liczbą od początku epidemii w tym kraju.

 

- Kwarantanna była "głupim pomysłem", a najlepszą obroną przed koronawirusem jest zdobycie zbiorowej odporności - mówił w Gorzowie Wlkp. kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. Przekonywał, że jako bezpartyjny kandydat nie jest bez szans w zbliżających się wyborach.

Jego zdaniem Polska jest teraz centrum epidemii, a to może skutkować tym, że w Europie granice będą otwarte, ale nie dla Polaków.

Fot. PAP/Lech Muszyński

Władze Hiszpanii zignorowały na początku marca zagrożenie ze strony koronawirusa, choć zakażenia notowano wówczas na terenie niemal całego kraju - wynika ze sprawozdania Rady Bezpieczeństwa Narodowego (DSN) z 4 marca, opublikowanego w piątek przez dziennik "El Pais".

Autorzy dokumentu ocenili, że ryzyko wybuchu epidemii w kraju jest niewielkie, a koronawirus nie powinien wpłynąć na życie społeczeństwa.

Z powodu Covid-19 w Hiszpanii zmarło do tej pory 28 313 osób.  

Od 1 lipca samoloty będą mogły latać już z pełnym składem pasażerów; od 1 lipca otwieramy w pełni niebo - poinformowała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że dotyczy to wszystkich lotów: regularnych i czarterowych.

Więcej informacji tutaj.

Wszystkie oddziały szpitala powiatowego w Oświęcimiu, w tym wewnętrzne, funkcjonują już na normalnych zasadach, z uwzględnieniem wymagań epidemiologicznych – podały w piątek władze miejskie Oświęcimia.

W placówce od 3 czerwca obowiązywały ograniczenia wynikające z sytuacji epidemicznej. Dyrekcja zadecydowała wówczas o ograniczeniu planowych przyjęć na oddziałach wewnętrznych.

Troje pracowników ZUS w Radomiu jest zarażonych koronawirusem. Osoby te nie miały kontaktu w klientami – poinformował w piątek rzecznik oddziału Piotr Olewiński.

Pierwsze dwa przypadki potwierdzono na początku tygodnia. We wtorek po południu przeprowadzono dezynfekcję wszystkich pomieszczeń oddziału radomskiego ZUS. Kwarantanną objęto 30 osób, a 8 – nadzorem epidemiologicznym.

Epidemia koronawirusa doprowadziła do rekordowego spadku wniosków o azyl w Hiszpanii. W kwietniu i maju 2020 r. dokument taki złożyło do właściwych służb zaledwie 130 obcokrajowców.

Z opublikowanych w piątek danych rządowej agendy, Urzędu Azylu i Uchodźstwa (OAR), wynika, że o ile od stycznia do marca 2020 r. imigranci złożyli łącznie 40 000 wniosków o azyl w Hiszpanii, to w kolejnych dwóch miesiącach liczba ta zmalała o ponad 99 proc.

3 proc. osób aktywnych zawodowo straciło pracę na skutek epidemii, 5 proc. zamknęło firmę, 20 proc. pracuje w zmniejszonym wymiarze czasu pracy - wynika z badania CBOS dotyczącego wpływu epidemii na sytuację zawodową Polaków.

Więcej informacji tutaj.

Wielka Brytania obniżyła w piątek poziom zagrożenia koronawirusem z czwartego do trzeciego. Poziom trzeci w pięciostopniowej skali oznacza, że wirus znajduje się "w ogólnej cyrkulacji" i może nastąpić "stopniowe złagodzenie ograniczeń".

Poprzedni, czwarty poziom oznacza, że poziom rozprzestrzeniania się wirusa jest wysoki lub rośnie w postępie geometrycznym, w związku z czym powinny być utrzymane zasady dystansu społecznego.

Rekordową sumę ponad 165 mln euro przekazali dotąd Włosi Obronie Cywilnej w kraju na jej działania w ramach walki z epidemią koronawirusa. Takiej sumy nigdy wcześniej nie udało się zgromadzić w związku z kryzysami czy kataklizmami.

Datki przeznaczone są na zakup środków ochrony osobistej i respiratorów oraz ich transport, na wsparcie placówek medycznych, a wcześniej, w szczycie kryzysu, na tworzenie dodatkowych miejsc na oddziałach intensywnej terapii dla chorych na Covid-19.

Powtórzone badania nie potwierdziły zakażenia SARS-CoV-2 u pacjentów i personelu medycznego Szpitala Miejskiego i jednej osoby z personelu medycznego w Biskupcu - poinformował w piątek warmińsko-mazurski sanepid. Chora jest tylko jedna pielęgniarka z olsztyńskiego szpitala miejskiego.

We wtorek potwierdzono zakażenie u pielęgniarki szpitala miejskiego w Olsztynie, w środę służby sanitarne poinformowały o kolejnych dwóch zakażonych osobach – lekarce i pomocy medycznej.

Barcelońska bazylika Sagrada Familia została w piątek ponownie otwarta dla wiernych po jej zamknięciu w połowie marca z powodu epidemii koronawirusa. Wejście na teren świątyni wciąż jednak jest objęte restrykcjami.

Władze Japonii wycofały w piątek ostatnie ostrzeżenia dotyczące podróży pomiędzy prefekturami, a Tokio zniosło wszelkie ograniczenia działalności gospodarczej wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa, mimo że wciąż wykrywane są tam nowe infekcje.

PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

O 132 nowych zakażonych koronawirusem w ciągu ostatniej doby poinformowało bułgarskie ministerstwo zdrowia w piątek. Jest to najwyższa liczba od początku epidemii. Sześć osób zmarło na Covid-19. Łącznie zakaziły się 3 674 osoby, zgonów zarejestrowano 190.

W Normandii zidentyfikowano 64 ogniska koronawirusa. Wskaźnik zakażeń wynosi już 1,14. Rada Naukowa rekomenduje przygotowanie się na drugą falę epidemii we Francji na jesieni.

Przybywa zakażeń koronawirusem w powiecie opoczyńskim (woj. łódzkie). W takiej sytuacji w wyborach prezydenckich głosowanie korespondencyjne można byłoby przeprowadzić przynajmniej w gminie Drzewica - powiedział w piątek starosta opoczyński Marcin Baranowski.

181 osób zmarło w Rosji w ciągu minionej doby z powodu zakażenia koronawirusem i łączna liczba ofiar śmiertelnych choroby wynosi 7 841. Wykryto 7 972 nowe infekcje, co podnosi bilans zakażeń do 569 063 przypadków. Najnowsze dane podał w piątek sztab operacyjny.

Żadnego zgonu osoby chorej na Covid-19 nie odnotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, po raz pierwszy od 27 marca - wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku przebywają na kwarantannie domowej w związku z tym, że miały kontakt z pacjentem, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował w piątek członek zarządu otwockiego PCZ Michał Mrówka.

- Pod kątem obligatoryjnego głosowania korespondencyjnego Ministerstwo Zdrowia szczególnie analizuje sytuację w 13 powiatach województwa śląskiego i w dwóch powiatach woj. łódzkiego - poinformował w piątek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Blisko 70 nowych przypadków koronawirusa przybyło minionej doby w kopalniach dwóch spółek węglowych - najwięcej w jastrzębskiej kopalni Borynia. Znacząco wzrosła też liczba ozdrowieńców - wyzdrowiało już blisko 45 proc. zarażonych od początku epidemii górników.

Chiny zgłosiły w piątek 32 nowe przypadki Covid-19, w tym 25 w Pekinie, gdzie na olbrzymim targu rolno-spożywczym wykryto niedawno pierwsze ognisko choroby od ponad 50 dni. Władze twierdzą, że koronawirus znaleziony na pekińskim targu pochodzi z Europy.

PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 921 przypadków zakażenia koronawirusem, 19 pacjentów zmarło, a 586 wyzdrowiało - podał w piątek resort ochrony zdrowia tego kraju. To trzeci dzień z rzędu z najwyższym dobowym bilansem zakażeń od początku pandemii.

Ministerstwo Zdrowia zachęca przebywających na kwarantannie do poddania się testowi na obecność koronawirusa w 10. lub 11. dniu w mobilnym punkcie pobrań - wynika z informacji zamieszczonej na stronie resortu.

Przeniesienie wywołanej koronawirusem choroby COVID-19 z ciężarnej matki na dziecko jest rzadkie, a ryzyka tego wcale nie zwiększa poród naturalny, karmienie piersią czy kontakt skóra do skóry zaraz po porodzie - donoszą naukowcy z University of Nottingham (Wlk. Brytania).

Nieprawidłowości w mózgach osób z ciężkim przebiegiem COVID-19 i objawami neurologicznymi, wykazały badania rezonansem magnetycznym - dowodzi wieloośrodkowe badanie, które publikuje pismo "Radiology".

Pasażer samolotu American Airlines (AA), który mimo wielokrotnych poleceń personelu pokładowego, odmówił założenia maseczki, został usunięty z pokładu. Przewoźnik zapowiedział, że mężczyzna nie będzie miał wstępu do jego samolotów dopóki zalecenie to nie zostanie zniesione.

Urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne w autobusach i tramwajach w czasie epidemii mogą pracować po spełnieniu określonych warunków - wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny, opierając się na opinii NIZP-PZH.

Zakład Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) zwrócił uwagę, że charakterystyka urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych montowanych w autobusach i tramwajach wskazuje, że działają one w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji, więc nie ma przeciwwskazań do ich uruchomienia.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła w ciągu ubiegłej doby o 770 do 188 534 - poinformował w piątek Instytut Roberta Kocha (RKI).

PAP/EPA/OMER MESSINGER

W czasie epidemii o jedną czwartą - w porównaniu z początkiem roku - spadła wśród MŚP tendencja do weryfikowania kontrahentów - wynika z badania "Priorytety płatności firm". Na sprawdzanie partnerów przed nawiązaniem współpracy wskazuje obecnie 57,6 proc. mikro, małych i średnich firm.

Wspólnie z MSWiA Komendant Główny Policji, po konsultacji z GIS, podjął decyzję, aby zobowiązać Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji i wybrane laboratoria w kraju do przeprowadzania przesiewowych badań genetycznych funkcjonariuszy i pracowników Policji na obecność koronawirusa - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie