Burze z gradem w niemal całym kraju. IMGW ostrzega, rząd zapowiada wsparcie

Polska
Burze z gradem w niemal całym kraju. IMGW ostrzega, rząd zapowiada wsparcie
PAP/Aleksander Koźmiński
Burze mogą wystąpić niemal w całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek rano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem oraz silnym deszczem. Alerty obowiązują w niemal całym kraju. W związku z usuwaniem skutków opadów, rząd zapowiedział wsparcie finansowe.

Alertami drugiego stopnia objęta jest centralna części kraju. Ostrzeżenia obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim oraz we wschodnich powiatach woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, a także zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i południowo-wschodnich woj. lubelskiego.

 

ZOBACZ: burze z gradem w całej Polsce. W piątek sytuacja się pogorszy

 

W tych regionach synoptycy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi od 30 mm do 60 mm, którym towarzyszyć będzie wiatr osiągający 80-90 km/h. Miejscami będzie także padać grad.

 

 

IMGW wydał natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz dla całego woj. podlaskiego i śląskiego. Alerty pierwszego stopnia obowiązują także w północnych powiatach woj. opolskiego, dolnośląskiego oraz wschodnich powiatach woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego i Wielkopolski.

 

Ponad 1800 interwencji

 

Burze i ulewy przechodzą przez całą Polskę od kilku dni. Ponad 1800 interwencji przeprowadzili minionej doby strażacy, usuwając w całym kraju ich skutki. Odnotowano również jedną ofiarę śmiertelną. Na jednej z zalanych posesji w Zgierzu strażacy odnaleźli mężczyznę, którego nie udało się uratować.

 

Najwięcej, bo 407 razy interweniowali do piątkowego poranka strażacy z woj. śląskiego. Interwencje dotyczyły głównie pompowania wody oraz usuwania połamanych konarów drzew.

 

WIDEO: usuwanie skutków burz i nawałnic

  

Z kolei 319 zgłoszeń otrzymali do godz. 7 w piątek mazowieccy strażacy - poinformował rano rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że najwięcej zgłoszeń dotyczyło Warszawy. 

 

ZOBACZ: Burze na wschodzie Polski. Grad zniszczył uprawy

 

Około 150 razy interweniowała straż pożarna w związku z występującymi od czwartku w Dolnośląskiem opadami deszczu. Wezbrały miejscowe rzeki. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na czterech wodowskazach w regionie.

 

WIDEO: Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o interwencjach minionej doby

  

ac/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie