Burze na wschodzie Polski. Grad zniszczył uprawy

Polska
Burze na wschodzie Polski. Grad zniszczył uprawy
PAP/Wojtek Jargiło
Burza i intensywne opady deszczu w centrum Lublina

Ponad 150 razy wyjeżdżali strażacy w woj. lubelskim do usuwania skutków burz i silnych opadów deszczu, które przeszły w poniedziałek nad Lubelszczyzną. Najczęściej usuwali z dróg połamane konary i drzewa oraz wypompowywali wodę m.in. z zalanych piwnic.

Jak powiedział dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie mł. bryg. Maciej Falandysz, w ciągu kilku godzin w poniedziałek wieczorem na terenie całego województwa lubelskiego odnotowano ponad 150 interwencji.

 

 

Najczęściej strażacy wyjeżdżali do usuwania połamanych konarów i powalonych drzew, głównie z dróg. Wiele interwencji dotyczyło wypompowywania wody m.in. z zalanych piwnic i posesji. Odnotowano też kilka przypadków uszkodzenia dachów. - Na szczęście nikomu nic się nie stało, nie było osób poszkodowanych - zaznaczył Falandysz.

 

Potężna ulewa złapała mieszkańców Lublina. Z kolei w Turkowicach w powiecie hrubieszowskim spadł duży grad, niszcząc pola uprawne.

 

 

Zdjęcie wykonane w lubelskiej dzielnicy Ponikwoda.

 

 

Według prognoz Instytutu Metrologii i Gospodarki Wodnej, gwałtowne burze z silnym wiatrem, opadami deszczu a nawet gradu mogą występować w Lubelskiem także w następnych dniach.

 

 

WIDEO: zobacz prognozę pogody na najbliższe dni

  

Trąba powietrzna

 

W niedzielę pogoda dała się we znaki mieszkańcom 11 województw.

 

Po południu nad Kaniowem koło Bielska-Białej przeszła trąba powietrzna. Żywioł uszkodził ponad 20 domów, głównie ich dachy. Nikt nie ucierpiał. - Trąba trwała w granicach 15 sekund, ale wyrządziła bardzo duże szkody. Siła była bardzo duża, blaszany garaż praktycznie "owinął" się wokół słupa - poinformowała Polsat News Patrycja Pokrzywa ze straży w Bielsku-Białej.

 

ZOBACZ: Kaniów: trąba powietrzna przeszła tuż obok ich domu. "Porywała dachy w całości"

 

Z kolei silna ulewa i grad przeszły w niedzielę nad powiatem tomaszowskim. Na zdjęciach widać, że kule gradu miały wielkość kurzych jaj.

prz/ac PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie