Grad, burze - alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W Łowiczu zalało szpital i liceum

Polska
Grad, burze - alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W Łowiczu zalało szpital i liceum
Alarmowy Łowicz/RCB
RCB przypomina, by w przypadku wystąpienia niebezpiecznych warunków pogodowych zachować odpowiednie środki ostrożności

"Uwaga! Dziś i w nocy prognozowane burze z gradem. Możliwe lokalne podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - głosi popołudniowy komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alert dotyczy województwa podlaskiego i niektórych powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. Z kolei IMGW ostrzega o możliwych burzach z gradem i ulewnych deszczach w niemal całym kraju. Łowicz już zalało.

Alert RCB został wysłany do odbiorców przebywających w woj. podlaskim oraz w powiatach woj. warmińsko-mazurskiego: braniewskim, ostródzkim, nidzickim, bartoszyckim, lidzbarskim, olsztyńskim, m. Olsztyn, szczycieńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, węgorzewskim, giżyckim, piskim, gołdapskim, oleckim oraz ełckim.

 

RCB informuje, że porywy wiatru na wymienionych obszarach mogą osiągać 90 km/h, a opady deszczu do 60 mm. Lokalnie mogą wystąpić też opady gradu.

 

 

Ostrzeżenia IMGW dla niemal całego kraju

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek rano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem oraz silnym deszczem dla niemal całego kraju.

 

Alertami drugiego stopnia objęta jest centralna część kraju. Ostrzeżenia obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim oraz we wschodnich powiatach woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, a także zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i południowo-wschodnich woj. lubelskiego. W tych regionach synoptycy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi od 30 mm do 60 mm, którym towarzyszyć będzie wiatr osiągający 80-90 km/h. Miejscami będzie także padać grad.

 

Prognozy już niestety sprawdziły się w woj. łódzkim. Nad Łowiczem po południu przeszła nawałnica, zalewając ulice i podtapiając budynki - m.ni. szpital i liceum. Silny wiatr łamał drzewa.

 

 

ZOBACZ: Burze z gradem w niemal całym kraju. IMGW ostrzega, rząd zapowiada wsparcie

 

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz dla całego woj. podlaskiego i śląskiego. Alerty pierwszego stopnia obowiązują także w północnych powiatach woj. opolskiego, dolnośląskiego oraz wschodnich powiatach woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego i Wielkopolski.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

 

Zalecenia RCB

 

RCB przypomina, by w przypadku wystąpienia niebezpiecznych warunków pogodowych zachować odpowiednie środki ostrożności:

 

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) - samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie - chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

 

W nagłych wypadkach należy niezwłocznie poinformować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.

 

Pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej

 

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił w piątek w południe w Bielsku-Białej prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Decyzja ma związek z intensywnymi opadami deszczu - podały służby prasowe bielskiego magistratu.

 

"Zarządzenie w tej sprawie obowiązuje do odwołania. Czynności organizacyjne i techniczne w celu ochrony przeciwpowodziowej prowadzi miejski zespół zarządzania kryzysowego" - poinformował magistrat.

 

W rejonie Bielska-Białej rzęsisty deszcz pada - z niewielkimi przerwami - od wielu godzin. Przybywa wody w rzekach. Stan ostrzegawczy po godz. 11. był przekroczony na rzece Białej w Czechowicach-Dziedzicach o 51 cm. Wysoki stan jest także na Białej w Bielsku-Białej.

 

 

Strażacy dotychczas interweniowali ok. 20 razy. Wezwania dotyczyły udrożniania przepustów. Bielszczanie skarżyli się również, że do piwnic dostaje się woda.

 

Krakowski oddział Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB prognozuje, że na południu województwa śląskiego padać może przynajmniej do późnych godzin wieczornych.

bia/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie