Zmieniają się zasady kwarantanny. Testy na koronawirusa wcześniej

Polska
Zmieniają się zasady kwarantanny. Testy na koronawirusa wcześniej
Polsat News
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zmieniamy harmonogram zgłaszania się osób z kwarantanny na badanie, żeby umożliwić im powrót do pracy, "do społeczeństwa" – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zawiadomienie o badaniu przeniesiono na 7. dzień odbywania kwarantanny.

Obecnie w kwarantannie przebywa ponad 93,7 tys. osób. 

 

Testy wcześniej

 

- Do tej pory było tak, że w 11. dobie osoba otrzymywała sms-a i w 12. dobie mogła się stawić na badanie w drive-thru. Po wyniku z tego badania mogła spokojnie wyjść do pracy. Teraz przenosimy tego sms-a na 7. dzień - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia. 

 

Jak dodał, osoba, która po tym badaniu otrzyma wynik negatywny, może od razu opuścić kwarantannę. 

 

ZOBACZ: Kwarantanna - jak wykorzystać "przymusowe wakacje"? Zrób to, na co zwykle nie masz czasu

 

- Liczymy, że ktoś, komu doskwiera ta 14-dniowa kwarantanna zgłosi się do punktu drive-thru tak, by  8. czy 9. dnia z tej kwarantanny już wyjść - dodał.

 

Zaapelował również do wszystkich osób, które przebywają w kwarantannie, by po otrzymaniu sms-ów nie zwlekały i zgłosiły się na test. 

 

30 kolejnych osób nie żyje

 

Łącznie od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono u 31 015 osób, a 1 316 zmarło. Natomiast dzienna liczba zgonów tylko dwukrotnie przekroczyła 30 osób. 24 kwietnia zmarło 40 osób, 28 kwietnia 34 chorych. Natomiast 8 kwietnia – 30.

 

W czwartek resort poinformował o śmierci trzydziestu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Zmarłe osoby to jedenaście kobiet i dziewiętnastu mężczyzn w wieku od 39 do 97 lat. Zgony odnotowano w Bolesławcu, Wrocławiu, Wałbrzych, Warszawie, Starachowicach, Łańcucie, Jarosławiu, Raciborzu, Gliwicach, Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim, Tychach, Łodzi, Radomsku, Krakowie.

 

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (88), łódzkiego (75), mazowieckiego (44), świętokrzyskiego (18), podlaskiego (13), małopolskiego (12), podkarpackiego (12), dolnośląskiego (11), kujawsko-pomorskiego (11), wielkopolskiego (9), lubelskiego (6), opolskiego (6), warmińsko-mazurskiego (6) i pomorskiego (3).

pgo/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie