Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

WHO ogłasza "naukowy przełom" w poszukiwaniu lekarstwa na Covid-19 natomiast gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo twierdzi, że najniższa średnia ofiar śmiertelnych Covid-19 od początku pandemii jest okazją do celebrowania. Od dziś przywrócony zostaje międzynarodowy ruch lotniczy z wyjątkiem m.in. Wielkiej Brytanii, Szwecji.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Chińskie i norweskie władze doszły do wniosku, że norweski łosoś prawdopodobnie nie jest źródłem koronawirusa, znalezionego na deskach do krojenia na pekińskim bazarze - powiedział w środę norweski minister rybołówstwa i owoców morza Odd Emil Ingebrigtsen.

Więcej informacji tutaj.

Od początku lipca narodowy przewoźnik uruchamia połączenia międzynarodowe, które obejmą 20 europejskich miast. Bilety trafią do sprzedaży od 18 czerwca - podała spółka PLL LOT w środę w komunikacie.

LOT poinformował, że na pierwsze dwa tygodnie lipca planuje "przede wszystkim połączenia do krajów Strefy Schengen, a także ulubione letnie destynacje Polaków".

Zaplanowano siedem rejsów tygodniowo do Pragi, Dusseldorfu, Wilna i Budapesztu, sześć rejsów tygodniowo do Berlina, pięć lotów w tygodniu do Wiednia, Brukseli i Kijowa. Z kolei cztery połączenia tygodniowo LOT zaplanował do Amsterdamu i Bukaresztu, trzy rejsy w tygodniu do Barcelony, Tbilisi i Oslo, a dwa rejsy tygodniowo do Splitu i Dubrownika. Dodatkowo przewoźnik podał, że co najmniej jedno połączenie w tygodniu realizowane do Zadaru, Podgoricy, na Korfu, do Chanii i Warny.

23 pacjentów i 3 pracowników Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kowarach jest zakażonych koronawirusem – poinformował sanepid z Jeleniej Góry.  

Trzy osoby, które były w najcięższym stanie, przewieziono do szpitala. Dwie z nich zmarły. Jak poinformował sanepid, tylko w przypadku jednej ze zmarłych osób za przyczynę zgonu uznano COVID-19. Druga zakażona osoba zmarła z powodu innej choroby.

U pięciu mieszkańców Olsztyna, którzy uczestniczyli w przyjęciu weselnym, służby sanitarne stwierdziły zakażenie koronawirusem.

Wcześniej zakażenie stwierdzono też u dwojga innych uczestników tego samego przyjęcia weselnego.

Więcej informacji tutaj.

Eksperci z USA wyrazili sceptycyzm w stosunku do doniesień brytyjskich naukowców dotyczących skuteczności deksametazonu w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem. Lek ten został uznany przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona za "największy, jak dotąd, przełom" w walce z chorobą COVID-19. Jego stosowanie w brytyjskich szpitalach zostało już zatwierdzone.

Więcej informacji tutaj.

Badania sugerują, że tylko ułamek procenta mieszkańców Japonii przeszedł infekcję koronawirusem i wytworzył przeciwciała. Nie należy więc łagodzić w kraju środków przeciwdziałania pandemii - ocenił japoński ekspert, cytowany w środę przez agencję Kyodo.

Testy wykrywające przeciwciała, przeprowadzone na początku czerwca przez ministerstwo zdrowia, sugerują, że w Tokio zakażonych było 0,1 proc., w prefekturze Osaka 0,17 proc., a w prefekturze Miyagi - 0,03 proc. mieszkańców.

Obecność przeciwciał w organizmie sugeruje, że dana osoba jest lub była zakażona koronawirusem, niezależnie od tego, czy miała objawy choroby.

We Włoszech zmarły 43 kolejne osoby chore na Covid-19, stwierdzono 329 nowych zakażeń koronawirusem - ten najnowszy bilans epidemii podała w środę Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 34 448. Nowych zgonów nie zanotowano w 11 z 20 regionów kraju.

W kraju stale spada liczba chorych - obecnie jest ich prawie 24 tys., o ponad 600 mniej niż we wtorek. Dotychczas potwierdzono 237,8 tys. przypadków koronawirusa. Liczba wyleczonych zbliża się do 180 tys. W ciągu dnia zwiększyła się o około tysiąc.

Na hiszpańskich plażach w związku z pandemią koronawirusa powszechne stały się dozowniki ze środkami do dezynfekcji dłoni. Cytowani przez media eksperci twierdzą, że nadmierne używanie niektórych substancji na słońcu może prowadzić do poparzeń skóry.

- Należy unikać częstego mycia rąk żelem hydroalkoholowym na plaży - powiedziała dziennikowi “Las Provincias” dermatolog Marta Frieyro.

Bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł w Szwecji w ciągu doby o 102 osoby, do 5 041, a liczba zakażeń zwiększyła się o 1 239 do 54 562. Nowe ognisko koronawirusa wykryto w kopalni rud żelaza na północy kraju.

Jak podały w środę władze regionu Norrbotten, w miejscowości Gaellivare doszło do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa w związku z ogniskiem, jakie wykryto w kopalni rud żelaza. Koncern LKAB zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu części wydobycia i odesłaniu do domu pracowników, którzy mieli kontakt z zakażonymi. W Gaellivare przetestowano dotychczas 650 mieszkańców, patogen wywołujący Covid-19 potwierdzono u 128 osób. (7,3 przypadków na 1000). To najwyższy wskaźnik zakażeń w północnej Szwecji.

O 184 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w tym kraju wynosi 42 153 - poinformowało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to 37 692 zgony miały miejsce w Anglii, 2 453 - w Szkocji, 1 466 - w Walii i 542 w Irlandii Północnej.

Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Władze miejskie Pragi poinformowały w środę, że testy wykazały u wiceprezydenta stolicy Czech Petra Hlubuczka zakażenie Sars-CoV-2. Radnym i urzędnikom zalecono kwarantannę. Testowani mają być strażacy, z którymi Hlubuczek spotkał się w minionym tygodniu.

O 663 przypadki wzrosła liczba zakażonych Sars-CoV-2 na Białorusi w ciągu ostatniej doby. Zmarło kolejnych sześć osób - wynika z danych przekazanych w środę przez ministerstwo zdrowia.

Ogółem od początku epidemii odnotowano 56 032 potwierdzone testami przypadki zakażenia koronawirusem, 324 osoby zmarły - poinformował resort zdrowia w komunikacie.

W związku z rosnącą na Ukrainie liczbą zakażeń koronawirusem rząd przedłużył do końca lipca tzw. adaptacyjną kwarantannę, polegającą na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie - ogłosił w środę premier Ukrainy Denys Szmyhal.

- Poluzowanie ograniczeń wielu z nas odebrało jako odwołanie kwarantanny, w związku z czym mamy dzisiaj niestety smutne wyniki. Biorąc pod uwagę wzrost liczby chorych na Covid-19, przedłużymy obowiązywanie tzw. adaptacyjnej kwarantanny do 31 lipca bieżącego roku - powiedział Szmyhal.

Trzech uczniów radomskich szkół podstawowych nie przystąpiło do egzaminu dla ósmoklasistów ze względu na podejrzenie, że mogli zarazić się koronawirusem - poinformował w środę Janusz Kalinowski z radomskiego magistratu.

Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych nr 3, 15 i 23 w Radomiu poinformowali, że w ostatnim czasie mieli kontakt z osobami zakażonymi.

Uczniowie będą mogli zdawać egzamin w dodatkowym terminie w lipcu.

W szpitalu powiatowym w Biskupcu pod Olsztynem wykryto zakażenie koronawirusem u lekarza chirurga, a w szpitalu w Piszu przebywa chory pacjent - poinformował warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko. Wcześniej ognisko koronawirusa stwierdzono w szpitalu miejskim w Olsztynie.

W związku z wykryciem koronawirusa u lekarza z oddziału chirurgii ogólnej z chirurgią dziecięcą dyrekcja szpitala powiatowego w Biskupcu poinformowała w mediach społecznościowych, że wstrzymano wszystkie planowe przyjęcia do tej placówki. Oddział, na którym pracował zakażony lekarz, został zamknięty na tydzień, a personel poddano kwarantannie.

Ze względu na pozytywny wynik testu na koronawirusa u policjantów z Żyrardowa (Mazowieckie) miejscowa komenda policji pracuje w ograniczonym zakresie - poinformowała w środę Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu.

"Ze względu na pozytywny wynik testu na koronawirusa u pracownika i funkcjonariuszy podjęto decyzję o natychmiastowej dezynfekcji budynku oraz o wprowadzeniu izolacji" - poinformowano w komunikacie prasowym.

Jedna piąta ludzi na ziemi (1,7 mld) ma chorobę współistniejącą, która może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, ok. 350 mln może z tego powodu wymagać pobytu w szpitalu - wynika z badania, które publikuje pismo "Lancet Global Health".

Aby ocenić liczbę osób narażonych na najcięższy przebieg infekcji i pobyt w szpitalu naukowcy wzięli pod uwagę m.in. wiek i płeć. Wiadomo bowiem, że osoby w podeszłym wieku i mężczyźni mają wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 - u panów ryzyko jest dwukrotnie wyższe niż u kobiet.

U norek hodowanych na jednej z duńskich ferm wykryto zakażenia koronawirusem. Wszystkie z około 11 tys. trzymanych tam zwierząt zostaną uśmiercone - poinformowały w środę duńskie władze weterynaryjne.

"Władze zdecydowały, że ze względów bezpieczeństwa, wszystkie norki na fermie, na której stwierdzono infekcje, zostaną zabite, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się choroby" - napisano w oświadczeniu administracji weterynaryjnej.

Firma biotechnologiczna CureVac jeszcze w czerwcu rozpocznie testy na ludziach eksperymentalnej szczepionki przeciw koronawirusowi. Przy pomyślnych wynikach będzie to oznaczało potencjalne zatwierdzenie jej do sprzedaży w połowie 2021 r. - podał w środę Reuters.

W najbliższej fazie badań 144 uczestników w Niemczech i Belgii otrzyma różne dawki szczepionki, a kolejne 24 osoby otrzymają placebo.

Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Wynik ujemny testu wykonany pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 będzie zwalniał z odbywania kwarantanny - wynika z projektu zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Premier Hiszpanii, socjalista Pedro Sanchez powołał składający się ze 100 osób, głównie ekonomistów, ale także socjologów i innych naukowców, sztab ekspertów, który ma opracować strategię dla kraju po kryzysie związanym z epidemią Covid-19 - pisze w środę dziennik "El Pais".

Członkowie grupy mają w ciągu trzech miesięcy przygotować dokument pt. "Hiszpania 2050", zawierający wskazówki i rekomendacje dotyczące przebudowy gospodarczej oraz przedstawić wizję społeczeństwa przyszłości w erze po pandemii.

Do końca tygodnia prezydent Łomży (Podlaskie) Mariusz Chrzanowski i jeden z jego zastępców będą pracować zdalnie, a 50 osób sanepid objął kwarantanną po tym, gdy potwierdzono koronawirusa u wiceprzewodniczącego Rady Miasta Łomży.

Koronawirusa potwierdzono w ostatnich dniach u wiceprzewodniczącego Macieja Borysewicza. Sam zainteresowany poinformował w mediach, że jest zakażony i przebywa w szpitalu.

Po trzymiesięcznej przerwie dolnośląskie uzdrowiska od czwartku wznawiają przyjmowanie kuracjuszy. 

Dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ Zbigniew Terka poinformował w środę na konferencji prasowej, że na terenie województwa dolnośląskiego działa 41 obiektów uzdrowiskowych. - Jesteśmy jednym z ważniejszych regionów w zakresie leczenie sanatoryjnego - podkreślił.

Zapewnił, że w dolnośląskich uzdrowiskach wszystkie warunki bezpieczeństwa sanitarnego są spełnione i kuracjusze mogą bez obaw rozpocząć leczenie uzdrowiskowe.

Wprowadzony w Niemczech z powodu epidemii koronawirusa zakaz organizowania dużych imprez, np. targów, zostanie przedłużony co najmniej do końca października - poinformowała w środę telewizja n-tv powołując się na źródła rządowe.

Zakaz organizowania wydarzeń publicznych z większą ilością uczestników był jednym z pierwszych ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. 8 marca minister zdrowia Jens Spahn rekomendował odwołanie wszystkich imprez gromadzących więcej niż tysiąc osób.

Izraelscy naukowcy z politechniki w Hajfie twierdzą, że wynaleźli maseczkę wielokrotnego użytku, która sama się dezynfekuje po podłączeniu do ładowarki telefonu komórkowego - informuje w środę agencja Reutera.

W rezydencji prezydenta Rosji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą zainstalowano specjalny tunel, w którym na osobę wchodzącą rozpylany jest roztwór dezynfekujący. Tunel opracowała firma z rosyjskiego miasta Penza. Dwa takie same działają na Kremlu.

Z powodu wykrycia koronawirusa u jednego z pracowników Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach lokalne władze zdecydowały o zamknięciu dla interesantów budynków magistratu. Dwóch urzędników z wydziału, w którym pracuje zakażona osoba, zostało skierowanych na kwarantannę.

Hiszpania złoży 16 lipca narodowy hołd ofiarom koronawirusa, w uroczystości wezmą udział m.in. przywódcy Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - ogłosił w środę premier Pedro Sanchez.

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Nowa aplikacja stworzona w Niemczech do śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa została pobrana 6,5 miliona razy przez pierwsze 24 godziny od jej udostępnienia - poinformował w środę koncern SAP. Aplikacja śledzi kontakty użytkowników za pomocą Bluetooth.

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

- Kilkadziesiąt kolejnych respiratorów czeka na odprawie celnej, następna partia trafi jeszcze w czerwcu - zapewnił w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Niemieccy eksperci ostrzegają, by nie popadać w euforię w związku z pierwszymi obiecującymi wynikami stosowania deksametazonu u osób zakażonych koronawirusem, gdyż na ostateczną ocenę jego skuteczności trzeba jeszcze poczekać - informuje w środę agencja dpa.

Deksametazon to lek znany w Polsce od dłuższego czasu, stosowany w leczeniu przeciwzapalnym np. schorzeń reumatoidalnych, a ostatnio także objawowym przy leczeniu pacjentów COVID-19 - powiedział w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

PAP/Radek Pietruszka

W Opocznie (woj. łódzkie) ponownie będzie uruchomiony tzw. punkt wymazowy do pobierania próbek na obecność SARS-CoV-2. Punkt prowadzony będzie przez żołnierzy z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojewoda łódzki uważa, że ognisko zakażeń w powiecie opoczyńskim może się poszerzać.

Po wykryciu w Pekinie nowego ogniska zakażeń koronawirusem władze zaostrzają restrykcje przemieszczania się, by zapobiec nawrotowi epidemii w Chinach. Odwołano setki lotów, zamknięto szkoły i wprowadzono skrupulatne kontrole na części osiedli mieszkalnych.

Pisaliśmy o tym również wczoraj.

Szwedzki parlament Riksdag uczcił w środę minutą ciszy, muzyką Bacha oraz recytacją wiersza autorstwa Bodil Malmsten 5 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa. Premier Stefan Loefven uważa, że strategia władz Szwecji w walce z pandemią Covid-19 jest właściwa.

Najwyższą dotychczas dobową liczbę zakażeń koronawirusem - 115 - odnotowano w Bułgarii w ciągu ostatnich 24 godzin; zmarło pięć osób - poinformował w środę resort zdrowia tego kraju. Bilans zarażonych od początku epidemii w Bułgarii wynosi 3453, a zgonów - 181.

Na Covid-19 zachorowało w Hiszpanii już 74 tys. pracowników służby zdrowia, czyli znacznie więcej, niż wynika z rządowych statystyk - wynika z badania opublikowanego we wtorek przez związek zawodowy pielęgniarstwa SATSE.

70 proc. ankietowanych dobrze ocenia działania rządu mające na celu walkę z epidemią koronawirusa; negatywną ocenę wystawia 25 proc. - wynika z sondażu CBOS. Według 48 proc. obostrzenia i restrykcje łagodzone są w odpowiednim tempie, zdaniem 31 proc. dzieje się to zbyt szybko.

W szpitalu miejskim w Olsztynie stwierdzono w środę dwa kolejne zakażenia COVID-19 - u lekarki i pomocy medycznej. Szpital wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów na wszystkie oddziały poza interną i oddziałem ginekologiczno-położniczym.

Śledztwo ws. zakażeń koronawirusem w szpitalu miejskim w Toruniu przejęła Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Tam sprawą zajmie się dział ds. błędów medycznych. Analizowanych będzie m.in. siedem zawiadomień o możliwych nieprawidłowościach, które mogły narazić pacjentów.

Już drugi dzień z rzędu tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem został wykryty na Węgrzech. Zmarły też dwie kobiety chore na Covid-19 - poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Covid-19 stał się przyczyną śmierci 194 osób w Rosji w ciągu ostatniej doby - podał w środę sztab ds. walki z pandemią. Dzień wcześniej zmarły 193 osoby. Od wtorku wykryto 7843 nowe infekcje; po raz pierwszy od 1 maja dobowy przyrost nie przekroczył 8 tysięcy.

PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Do ponad 6 tys. wzrosła w środę liczba potwierdzonych od początku epidemii przypadków koronarwirusa wśród górników. Wyzdrowiało niespełna 40 proc. chorych. Kolejnym ogniskiem SARS-CoV-2 okazała się kopalnia Budryk, gdzie we wtorek przybyło 75, a w środę 85 zarażonych - łącznie jest ich 191.

Jedno z przedszkoli w Radomiu zostało zamknięte z powodu podejrzenia koronawirusa u jednej z pracownic. Od ponad dwóch tygodni w Radomiu nie działa także jeden ze żłobków. Pozytywne wyniki ma 12 dzieci, 11 rodziców i 4 pracowników tej placówki.

Na Ukrainie w ciągu minionej doby zmarło 31 chorych na Covid-19, a u 758 osób wykryto zakażenie koronawirusem - podał w środę ukraiński resort ochrony zdrowia. To najwyższy dobowy bilans zgonów wśród pacjentów z Covid-19 i wykrytych zakażeń od początku pandemii.

Ministerstwo zdrowia Indii poinformowało w środę o uwzględnieniu 1672 wcześniej niezarejestrowanych zgonów osób zakażonych koronawirusem. Łącznie w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych pandemii w Indiach zwiększył się o 2003 i wynosi 11 903.

Na Litwie od środy nie obowiązuje już kwarantanna, która trwała przez trzy miesiące w związku z epidemią koronawirusa. Premier Saulius Skvernelis w telewizyjnym wystąpieniu we wtorek wieczorem podziękował wszystkim za walkę z Covid-19 i przypomniał, że koronawirus nie został jeszcze pokonany.

PAP/EPA/MICHAL ZIELINSKI

Prawie 80 proc. firm zamierza skorzystać z przygotowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej - wynika z badania "KoronaBilans MŚP", przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Dotychczasowe pakiety pomocowe pozytywnie ocenia co trzeci przedsiębiorca.

W okresie pandemii ubyło przedsiębiorców, którzy zmagają się z problemem zatorów płatniczych - wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Udział firm, które nie mogą ściągnąć należności od kontrahentów spadł w II kwartale do 35 proc. z ok. 50 proc. w zeszłym roku.

730 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku - podało we wtorek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku pandemii w Meksyku na Covid-19 zmarło 18 310 osób.

PAP/EPA/Jose Pazos

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech potwierdzono 345 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 30 zarażonych osób zmarło - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Australia prawdopodobnie nie otworzy swych granic dla zagranicznych podróżnych w tym roku, choć może rozluźnić restrykcje związane z koronawirusem dla osób przybywających na pobyt długoterminowy - poinformował w środę minister handlu Simon Birmingham.

44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Chinach - poinformowała w środę Narodowa Komisja Zdrowia tego kraju. Wsród nich 31 nowych infekcji stwierdzono w Pekinie.

PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

 

1282 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w Brazylii - podało we wtorek brazylijskie ministerstwo zdrowia. Tym samym dobowy przyrost zgonów po czterech dniach znów przekroczył tysiąc.

PAP/EPA/Sebastiao Moreira

Od środy do i z Polski będą mogły być wykonywane międzynarodowe loty pasażerskie z lotnisk na terytorium Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, Szwajcarii lub kraju członkowskiego UE - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Zakazane będą loty m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwecji i Portugali.

fot. piqsels

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała we wtorek za „naukowy przełom” informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19 i ogłosili go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw tej chorobie została potwierdzona klinicznie.

fot. piqsels

Czytaj więcej tutaj.

Za okazję do celebrowania uznał we wtorek gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo utrzymującą się w ciągu ostatnich trzech dni na najniższym poziomie od wybuchu pandemii wirusa średnią ofiar śmiertelnych. Zezwolił na odwiedziny chorych w szpitalach.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie