Ponad pół tysiąca nowych zakażeń. Kolejne ofiary śmiertelne koronawirusa

Polska
Ponad pół tysiąca nowych zakażeń. Kolejne ofiary śmiertelne koronawirusa
PAP/EPA/Jose Pazos
Koronawirus wciąż groźny. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dot. zakażeń.

W Polsce jest 506 nowych i potwierdzonych zarażeń koronawirusem - podało w środę przed południem Ministerstwo Zdrowia. Ponad 200 przypadków odnotowano w woj. śląskim. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 30 701. Zmarło 14 osób, a łączny bilans ofiar wynosi obecnie 1286.

"Mamy 506 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (209), łódzkiego (64), mazowieckiego (57), dolnośląskiego (36), małopolskiego (23), świętokrzyskiego (22), podkarpackiego (19), podlaskiego (18), wielkopolskiego (12), lubelskiego (11),warmińsko-mazurskiego (9), lubuskiego (7), opolskiego (7), pomorskiego (6), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3)" - poinformował ministerstwo. 

 

Resort poinformował też o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 71-M, 69-M Warszawa, 81-K, 95-K, 73-M Radom, 87-K, 87-K, 87-M, 78-M Zgierz, 73-M Tychy, 57-M, 68-M Gliwice, 85-M Zawiercie, 84-K Starachowice. Jak dodano, większość osób miała choroby współistniejące.

 

Prawie 15 tys. ozdrowieńców

 

Z powodu COVID-19 w szpitalach zajętych jest 1693 łóżek, a z respiratorów korzysta 76 osób. Dotychczas wyzdrowiało 14 921 pacjentów.

 

Kwarantanną objętych jest 96 tys. 255 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 17 195.

 

Obostrzenia mogą zostać przywrócone

 

- Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się - ostrzegł we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Bać powinniśmy się cały czas - powiedział w Polsat News szef resortu.

 

ZOBACZ: Szumowski odpowiada Edycie Górniak i zwolennikom teorii spiskowych

 

Dodał, że "jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, to wracalibyśmy do pewnych typów obostrzeń", np. obowiązkowego noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. - "Lockdownu" ("zamknięcia" gospodarki i życia społecznego - red.) całkowitego, takiego jak na początku epidemii, nie da się znowu zrobić - uznał, zaznaczając, że można znowu zamknąć niektóre uwolnione obszary gospodarki, jeżeli sytuacja będzie się pogarszać.

 

ZOBACZ: 6,5 mln zakażonych na całym świecie. Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Światowa epidemia wyszła z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany w marcu, wtedy także rząd wprowadził radykalne obostrzenia, m.in. zamknięcie większości placówek handlowych i rygorystyczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domów. Obecnie większość z nich jest już cofnięta.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie