Dodatkowe miliardy na budowę dróg. Rząd przyjął "plan Dudy"

Polska
Dodatkowe miliardy na budowę dróg. Rząd przyjął "plan Dudy"
Polsat News
Ponad 21 mld zł na Program Budowy Dróg Krajowych

Rada Ministrów przyjęła uchwałę zwiększającą o ponad 21 mld zł wydatki na Program Budowy Dróg Krajowych. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, "plan Dudy" zakłada m.in. dokończenie budowy trasy S6, która ma połączyć Szczecin z Koszalinem, Słupskiem i Trójmiastem.

"W poprzednim tygodniu Prezydent Andrzej Duda zapewnił mieszkańców Lęborka o tym, że rząd przekaże pieniądze na budowę kolejnych odcinków drogi S6. Minął zaledwie tydzień, a złożona obietnica stała się rzeczywistością: Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zwiększenia wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych o ponad 21 mld zł" - napisano w komunikacie KPRM.

 

Dodano, że z tej kwoty około 9 mld złotych pokryje budowę prawie 150 kilometrów trasy ekspresowej S6 na odcinkach Lębork-Bożepole Wielkie, Słupsk-Lębork, Koszalin-Sławno-Słupsk oraz obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

 

"Na te słowa czekało wielu Pomorzan, a przyjęta uchwała jest dowodem na kluczową współpracę Prezydenta RP z Rządem. Całość drogi zostanie sfinansowana ze środków budżetu państwa, a nie jak pierwotnie zakładano w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzięki temu inwestycja będzie zrealizowana szybciej" - czytamy w komunikacie.

 

ZOBACZ: Auta rekordowo drogie. Pandemia wpływa na cenniki

 

"Rząd przyjął uchwałę, która gwarantuje tradycyjną formułę finansowania między innymi drogi ekspresowej S6. Przetargi na kolejne odcinki zostaną ogłoszone już w tym roku, dzięki temu drogi powstaną szybciej. Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny udowadnia, że realizuje założone cele, a Plan Dudy wdrażany jest już teraz" - podkreślił cytowany w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Jak czytamy w komunikacie, prezydent Andrzej Duda zapowiedział inwestycję podzieloną na cztery odcinki z dodatkowymi około 9 mld. zł. Chodzi o odcinek Lębork-DK6 (Bożepole Wielkie) o długości 22 km za blisko 1, 4 mld zł, odcinek Słupsk-Lębork długości 49,6 km za niemal 2,9 mld zł, odcinek Koszalin-Sławno-Słupsk liczący 46,2 km o wartości 2, 6 mld zł i Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej długości 31,7 km za 2,2 mld zł.

 

"Łącznie będzie to blisko dodatkowych 150 kilometrów trasy, która będzie w całości sfinansowana ze środków budżetu państwa. Krajowy Fundusz Drogowy przeznaczy dodatkowe około 9 mld zł" - napisano w komunikacie.

 

Droga ekspresowa wzdłuż Bałtyku

 

Przetargi na całość inwestycji trasy S6 mają być ogłoszone jeszcze w tym roku. Najszybciej na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej, bo już w te wakacje. Drogi będą oddawane etapami. Wszystkie prace zakończą się najpóźniej w 2025 r.

 

Obecnie inwestycja budowy drogi S6 jest już realizowana na odcinkach Bożepole Wielkie - Luzino, Luzino- Szemud oraz Szemud-Gdynia Wielki Kack. Zakończenie wykonywania robót na aktualnych odcinkach jest planowane zależnie od odcinka od lipca do października 2021 roku.

 

S6 to droga ekspresowa wzdłuż Bałtyku i obwodnica Trójmiasta. Zwiększy ona spójność sieci dróg krajowych, a przede wszystkim ułatwi komunikację zarówno mieszkańcom, jak i turystom. S6 jest najważniejszą trasą drogową Pomorza.

 

Wcześniej, bo w 2019 roku Rada Ministrów zwiększyła 142,2 mld zł ze 135 mld zł limit finansowy na program budowy dróg krajowych na lata 2014-2023, z perspektywą do 2025 r.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie