Auta rekordowo drogie. Pandemia wpływa na cenniki

Moto
Auta rekordowo drogie. Pandemia wpływa na cenniki
Pexels/Kaique Rocha
W rankingach popularności coraz częściej i liczniej pojawiają się przedstawiciele marek premium

Średni koszt zakupu nowego auta osobowego w kwietniu przekroczył 130 tys. zł. Tak drogo jeszcze nie było - informuje we wtorek "Puls Biznesu".

W kwietniu nowe auto osobowe kosztowało średnio nieco ponad 130 tys. zł, 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia cena po czterech miesiącach wynosi ponad 120 tys. zł, czyli o 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 

ZOBACZ: Spada sprzedaż nowych samochodów w Europie. Broni się tylko jedna marka

 

- Na cenniki wpływa oczywiście pandemia, ale nie jest głównym czynnikiem. Wzrost cen obserwujemy od dawna - mówił Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

 

Coraz częściej kupowane są marki premium

 

Jak czytamy w "PB", wzrost średniej ceny to zasługa zmiany struktury sprzedaży. W rankingach popularności coraz częściej i liczniej pojawiają się bowiem przedstawiciele marek premium.

 

Drzewiecki podkreśla, że głównymi czynnikami wpływającymi na ceny pozostaną wyśrubowane normy emisji i kary za ich przekroczenie. - Część producentów już wliczyła je w ceny. Innym czynnikiem są koszty wynikające z wymaganej europejskim prawem konieczności wyposażania aut m.in. w systemy asystujące - tłumaczył.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie