Zamknięte plaże w Trójmieście. Znaleziono minę morską o "ogromnej sile rażenia"

Polska
Zamknięte plaże w Trójmieście. Znaleziono minę morską o "ogromnej sile rażenia"
gdansk.pl
Operacja unieszkodliwiania miny może potrwać nawet siedem godzin

Na wtorek zaplanowano w Gdyni operację unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalega przy południowym wejściu do portu. Działania będzie prowadziła Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W Trójmieście i w Rewie obowiązywać będą m.in. ograniczenia w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli.

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, we wtorek w rejonie między wejściem południowym do Portu Gdynia a Basenem Żeglarskim, przeprowadzona zostanie operacja wydobycia i neutralizacji miny morskiej, pochodzącej z okresu II wojny światowej.

 

Niewybuch zostanie odholowany w głąb Zatoki Gdańskiej, a następnie zdetonowany. Działania poprowadzi wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej - Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Operacja może potrwać nawet siedem godzin

 

Operacja unieszkodliwiania miny rozpocznie o godz. 8.00 i potrwa około siedmiu godzin. Jej powodzenie zależeć będzie od warunków pogodowych. Jeśli we wtorek będą one niekorzystne, działania zostaną przeprowadzone następnego dnia.

 

ZOBACZ: Mina sparaliżowała Świnoujście. Waży prawie tonę

 

Urzędnicy informują, że niewybuch "posiada ładunek o ogromnej sile rażenia", dlatego na czas prowadzenia działań związanych z jego neutralizacją, Marynarka Wojenna wyznaczyła strefę bezpieczeństwa o promieniu 10 km 750 m. Obejmuje ona linię brzegową od Rewy aż po Westerplatte w Gdańsku.

 

 

W Gdyni, ze względu na bezpieczeństwo, obowiązywał będzie szereg obostrzeń. Wprowadzono m.in. zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej miasta.

 

Wyznaczono strefę "rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny". Obejmuje ona m.in. plażę w Śródmieściu, okolice Basenu Żeglarskiego i fragment terenu przyległego do Al. Jana Pawła II w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego.

 

Policja na plażach

 

W strefie rażenia obowiązywał zakaz przemieszczania się po otwartej przestrzenia, a także zakaz opuszczania budynków oraz podchodzenia do okien.

 

Bezwzględny zakaz kąpieli obowiązywać będzie również w Sopocie, Gdańsku i w Rewie. W Gdańsku zamknięte będą plaże od wejścia 34 do wejścia 78, molo w Brzeźnie, wejście i falochron zachodni, a także bulwar i plaża na Westerplatte. Ponadto, nie będzie można pływać jachtem od Rewy po Westerplatte, a także przebywać na pokładach jednostek zacumowanych w gdyńskiej marinie.

 

ZOBACZ: Nazistowskie złoto ukryte w Polsce? Podano lokalizację

 

Teren przy trójmiejskich plażach będzie patrolowany przez policję, straż miejską, Wojska Obrony Terytorialnej oraz WOPR. Urzędnicy apelują do mieszkańców o zastosowanie się do obostrzeń oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji.

 

Niewybuch odnaleźli w marcu pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni w trakcie wykonywania kontrolnych pomiarów hydrograficznych akwenu podejściowego do Basenu Żeglarskiego w Porcie Gdynia. Jest to niemiecka mina morska z okresu II wojny światowej.

 

Jak podaje Urząd Morski w Gdyni, mina ma ok. 180 cm długości i 66 cm szerokości, waży 987 kg. Według specjalistów z Marynarki Wojennej, posiada materiał wybuchowy o sile około 1000 TNT (ekwiwalent trotylowy).

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie