Mina sparaliżowała Świnoujście. Waży prawie tonę

Polska
Mina sparaliżowała Świnoujście. Waży prawie tonę
Polsat News
Brytyjska mina sparaliżowała Świnoujście

W poniedziałek z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu wydobyto brytyjską minę lotniczą z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuch jest transportowany na poligon morski. W akcji bierze udział załoga niszczyciela min ORP Flaming i Grupa Nurków Minerów.

- Mina została podniesiona z dna i spoczęła na pokładzie niszczyciela min ORP Flaming, który wypływa ze Świnoujścia w stronę poligonu morskiego - powiedział rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, mina zostanie zneutralizowana na poligonie morskim w godzinach popołudniowych.

 

ZOBACZ: Niezwykły rejs "Daru Pomorza". 6-latek kapitanem żaglowca

 

Lewandowski powiedział także, że akcja wydobycia miny przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Podczas wydobycia i transportu bomby poza główki portu w Świnoujściu wstrzymano ruch dla statków wchodzących z redy portu w kierunku Zalewu Szczecińskiego, a także ruch dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską.

 

Dla statków nawigujących w granicach portu ruch został wstrzymany w godzinach 9:00 - 10:00.

 

Utrudnienia w Świnoujściu

 

Z utrudnieniami radzić sobie musieli mieszkańcy Świnoujścia i użytkownicy przeprawy promowej. Od godziny 7:15 do 9:15 zamknięta była przeprawa promowa "Centrum". Z kolei promy na przeprawie "Warszów" nie pływały w godzinach 9:30 – 9:55.

 

Na czas transportu miny poza świnoujski port zaplanowano czasowe zamknięcia dla ruchu kołowego i pieszego ulic położonych najbliżej toru wodnego, m.in. Wybrzeże Władysława IV, Bohaterów Września, Chrobrego, Jana z Kolna.

 

W akcji wydobycia miny bierze udział załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

las/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie