82-letni graficiarz. Napisał na sukiennicach "Duda 2020"

Polska
82-letni graficiarz. Napisał na sukiennicach "Duda 2020"
Stowarzyszenie Niskie Składki
Napis "DUDA 2020" zauważono przy wejściu do Muzeum Historycznego

Na murach Sukiennic w Krakowie pojawił się napis "DUDA 2020". Na podstawie zdjęć z monitoringu policjanci zatrzymali podejrzanego. To 82-letni mężczyzna, który usłyszał zarzut uszkodzenia zabytku. Mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa. W przypadku uznania winy grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

O zdarzeniu informował w środę na Twitterze Dariusz Szczotkowski, prezes Stowarzyszenia Niskie Składki.

 

"Panie prezydencie, chciałbym poinformować, że w Małopolsce jest wystarczająco pańskich banerów. Pana fani nie muszą dewastować naszych pięknych krakowskich Sukiennic" - napisał.

 

Jak poinformował w poniedziałek polsatnews.pl sierż. sztab. Piotr Szpiech z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego. Okazał się nim 82-letni Zdzisław S.

 

Przyznał się do winy

 

- Został zatrzymany w piątek. W związku z uszkodzeniem dwóch zabytkowych budynków w centrum Krakowa, usłyszał dwa zarzuty z art. 108 o ochronie zabytków i dostał dozór policyjny - powiedział Szpiech. 

 

ZOBACZ: Unia zamrozi pomoc finansową dla Polski po słowach Dudy o LGBT?

 

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do przedstawionego zarzutu, złożył wyjaśnienia, w których tłumaczył swoje zachowanie - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. 

 

- Pytany, dlaczego dokonał uszkodzenia elewacji Sukiennic, podejrzany wyjaśnił, iż działał celowo, aby wszyscy widzieli ten napis. Stąd takie, a nie inne miejsce - wyjaśnił rzecznik. Jak informowało RMF FM, mężczyzna tłumaczył, że w ten sposób wyrażał poparcie dla urzędującego prezydenta. 

 

Zdewastował dwie inne kamienice

 

82-letni mężczyzna przyznał się także do wykonania napisów o tej samej treści na ścianach dwóch innych kamienic. Zastosowano wobec niego "środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji raz w tygodniu, nakazu powstrzymywania się od aktów wandalizmu oraz zabezpieczenie majątkowe".

 

- W chwili obecnej trwają czynności ukierunkowane na ustalenie właścicieli uszkodzonych kamienic i wycena wartości szkody - poinformował rzecznik prokuratury.

 

W przypadku uznania winy 82-latkowi grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

zdr/luq/dk/ polsatnews.pl, RMF FM, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie