Zniszczono tablice z nazwą ulicy rozsławionej przez Beatlesów

Świat
Zniszczono tablice z nazwą ulicy rozsławionej przez Beatlesów
Pixabay/ 3759067
Międzynarodowe Muzeum Niewolnictwa w Liverpoolu stwierdziło, że nie ma pewności, czy ulica została nazwana na cześć XVIII-wiecznego handlarza niewolnikami

Tablice z nazwą ulicy "Penny Lane", którą rozsławiła piosenka zespołu The Beatles z 1967 r., zostały zniszczone w związku z twierdzeniami, że ulicę nazwano na cześć handlarza niewolnikami Jamesa Penny'ego - poinformował w piątek serwis BBC News. Wyraz "Penny" zamalowano na czarno w czwartek wieczorem.

Międzynarodowe Muzeum Niewolnictwa w Liverpoolu stwierdziło, że nie ma pewności, czy ulica została nazwana na cześć XVIII-wiecznego handlarza niewolnikami. Rzeczniczka instytucji powiedziała, że "potrzeba więcej badań", aby wyjaśnić pochodzenie nazwy.

 

ZOBACZ: Prawie 2,5 mln dolarów za gitarę Lennona. To absolutny rekord

 

Burmistrz Liverpoolu Joe Anderson stwierdził, że byłby za zmianą nazw ulic związanych z niewolnictwem, ale nie sądzi, żeby nazwa "Penny Lane" odnosiła się do handlarza niewolnikami - poinformowało "Liverpool Echo".

 

Do 1740 r. Liverpool był najczęściej wykorzystywanym do transportowania niewolników portem w Europie i wiele jego ulic ma nazwy związane z niewolnictwem. Jak podało "Liverpool Echo", nazwa "Penny Lane" znajduje się na stworzonej przez Międzynarodowe Muzeum Niewolnictwa w Liverpoolu wystawie dotyczącej nazw ulic powiązanych z niewolnictwem. Władze placówki zapowiedziały jednak, że wprowadzą zmiany w ekspozycji, jeżeli potwierdzi się, że nazwa nie jest związana z Jamesem Pennym.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie