Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/YAHYA ARHAB
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Lekarze PPOZ apelują o noszenie maseczek, dezynfekcję rąk i zachowanie dystansu. Natomiast w większości regionów Włoch nie zanotowano kolejnych zgonów na Covid-19. Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo alarmuje, że lekceważenie obostrzeń może nawet w ciągu tygodnia zniweczyć długotrwałe wysiłki.

msl/hlk/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Pandemia bardzo zaszkodziła naszemu handlowi zagranicznemu. W kwietniu eksport był mniejszy niż rok wcześniej o prawie 25 proc., a import obniżył się o niemal 24 proc. W branży usług transportowych i podróży zagranicznych spadek był ponad 80-procentowy.

Więcej informacji tutaj.

Ceremonia rozdania Oscarów za 2020 rok została odłożona z powodu pandemii koronawirusa i odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku - poinformowała w poniedziałek Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS).

93. gala Oscarów odbędzie się o osiem tygodniu później niż zakładano również ze względu na wpływ pandemii na przemysł filmowy, a filmy będą mogły się zakwalifikować do konkursu do 28 lutego 2021 roku.

Więcej informacji tutaj.

Od niedzieli służby medyczne Hiszpanii zanotowały 181 nowych zakażeń koronawirusem. W tym samym czasie ministerstwo zdrowia Portugalii potwierdziło 346 kolejnych infekcji.

Jak sprecyzował w poniedziałkowym komunikacie resort zdrowia Hiszpanii, w ciągu ostatniej doby łączna liczba zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła z 243 928 do 244 109.

Tymczasem w Portugalii nie słabnie dynamika zakażeń koronawirusem. Od niedzieli potwierdzono 346 nowych infekcji SARS-CoV-2, a łączna liczba przypadków zakażenia wynosi 37 036.

29 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Od początku pandemii we Francji zmarło 29 436 zainfekowanych osób.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w niedzielnym orędziu do narodu ogłosił zwycięstwo nad koronawirusem. Zastrzegł jednak, że "pandemia wciąż nie jest za nami".

Ze względu na pozytywny wynik testu na koronawirusa u jednego z pracowników policji w Zwoleniu, od poniedziałku miejscowa komenda policji pracuje w ograniczonym zakresie - poinformował zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Od poniedziałku wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu jednostki. Zwoleńskich policjantów wspierają teraz funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Radomiu.

Ognisko SARS-CoV-2 w powiecie opoczyńskim może zataczać coraz szersze kręgi - powiedział w poniedziałek wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Na południu regionu łódzkiego jest teraz więcej zakażeń. Są trzy wyraźne ogniska patogenu w trzech powiatach.

Nadal na południu województwa łódzkiego sytuacja epidemiczna jest poważna - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. - Nie można powiedzieć, że sytuacja w powiatach opoczyńskim, pajęczańskim i sieradzkim jest opanowana - powiedział w poniedziałek po południu wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Pod względem liczby przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce, Łódzkie było w poniedziałek drugie (73), po Śląskim (188).

Polska i Europa otwierają granice, ale nie dla wszystkich. Czeskie władze uznały, że polski Śląsk ma zbyt wielu chorych, więc nie wpuszczają zameldowanych tam obywateli, jeżeli nie mają negatywnego testu na Covid-19. Cierpią na tym mieszkańcy podzielonego granicą Cieszyna, którzy w poniedziałek zorganizowali milczący protest.

Więcej informacji tutaj.

Nowe ognisko koronawirusa w Pekinie, gdzie w poniedziałek po południu potwierdzono ponad 100 nowych przypadków zakażenia, stanowi bardzo poważny problem - oświadczył dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Mike Ryan.

Wcześniej w stolicy Chin nie stwierdzono ani jednej nowej infekcji SARS-CoV-2 przez ponad 50 dni.

Członkowie obwodowych komisji w czasie nadchodzących wyborów prezydenckich otrzymają m.in. jednorazowe rękawiczki, maseczki medyczne i przyłbice - przesądziło w rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia. Lokale wyborcze będą wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane.

W lokalu wyborczym w tym samym czasie będzie mogła przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem m.in. członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.

 

707 nowych infekcji koronawirusem i cztery nowe zgony zakażonych osób to bilans epidemii w ciągu ostatniej doby na Białorusi.

Ogółem liczba osób zainfekowanych wynosi już 54,6 tys., ofiar śmiertelnych - 312, a ozdrowieńców – 30,4 tys.

Portal Naviny.by cytuje wiceminister zdrowia i główną epidemiolog Natalję Żukawą, która powiedziała, że Białoruś przygotowuje się na ewentualną drugą falę epidemii.

Zlatan Ibrahimovic w niedzielę w Sztokholmie złamał przepisy epidemiologiczne wchodząc - wbrew zakazowi - do szatni gospodarzy po meczu ligowym Hammarby IF z Oestersund FK (2:0). Klub i piłkarz AC Milan zostali zgłoszeni do władz ligi (SEF), które zapowiedziały surowe konsekwencje.

Ibrahimovic pojawił się nieoczekiwanie na meczu klubu Hammarby IF, którego od jesieni jest współwłaścicielem po nabyciu 25 procent akcji. Według przepisów ustalonych przez kierownictwo zdrowia publicznego i przyjętych przez ligę oraz szwedzką federację piłkarską w szatni mogą przebywać wyłącznie zawodnicy i trenerzy. Ibrahimovic wszedł jednak do niej po meczu i każdemu z graczy pogratulował zwycięstwa.

26 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech, co jest najniższym wynikiem od końca lutego. Wykryto 303 nowe zakażenia - poinformowała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 34 371.

To drugi z rzędu dzień wyraźnego spadku liczby zgonów. W niedzielę zanotowano ich 44, najmniej od początku marca.

W tej chwili według danych OC zakażonych koronawirusem jest prawie 26 tysięcy osób. Do tej pory od lutego potwierdzono ponad 237 tysięcy przypadków koronawirusa. Liczba wyleczonych przekroczyła 177 tysięcy.

O 38 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, wskutek czego ich łączna liczba wynosi już 41 736 - poinformowało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

38 nowych zgonów to o dwa więcej niż w bilansie podanym w niedzielę. Oba te bilanse były pierwszymi od 22 marca, gdy dobowa liczba zgonów była mniejsza niż 50. Jednak oba dotyczą weekendu, gdy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonu często odbywa się z opóźnieniem i w efekcie widoczne są wyraźne spadki, które są wyrównywane w kolejnych dniach.

W poniedziałek - w pierwszym dniu od wznowienia lotów z lotniska Zaventem w Brukseli - jedna osoba nie została wpuszczona na teren lotniska, ponieważ kontrola bezpieczeństwa wykazała, że ma objawy zakażenia koronawirusem - informuje dziennik "Brussels Times".

Osobie tej nie zezwolono na wejście do budynku lotniska, ponieważ kamery termowizyjne wykazały, że jej temperatura ciała przekraczała 38 stopni Celsjusza, a następnie badanie lekarskie potwierdziło, że wykazuje objawy zakażenia.

Kilkanaście osób zatrudnionych w kurii metropolitalnej w Katowicach objęto kwarantanną po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników. Kuria jest nieczynna do odwołania. Bieżące sprawy będą załatwiane zdalnie.

Rzecznik prasowy metropolity katowickiego ks. dr Tomasz Wojtal poinformował, że na kwarantannę skierowano tych, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym pracownikiem. To niewielka część wszystkich zatrudnionych w kurii duchownych i świeckich. Osoby narażone na kontakt mają być przetestowane na obecność SARS-CoV-2.

O pozytywnym wyniku testu na COVID-19 u jednego z pracowników kurię poinformowano w poniedziałek. Wszystko wskazuje na to, że osoba ta zaraziła się poza kurią. Jej przedstawiciele nie precyzują, kim jest zakażony pracownik. Wiadomo, że nie jest to żaden z katowickich biskupów.

30 czerwca upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - przypomina w poniedziałek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj.

Dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 7,5 mld zł.

U 13 pacjentów i pracowników Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował w poniedziałek p.o. dyrektor szpitala Marek Wiater.

Wśród zakażonych jest sześciu pacjentów, pięć osób z personelu medycznego i dwie osoby z pracowni diagnostycznych. Na kwarantannie przebywa 59 osób.

O 150-200 tys. może wzrosnąć we Włoszech liczba przypadków depresji w wyniku bezrobocia jako konsekwencji pandemii i narodowej kwarantanny - taką prognozę przedstawiono w poniedziałek podczas internetowego sympozjum zorganizowanego w Mediolanie.

W zaprezentowanym raporcie odnotowano, że w miesiącach izolacji społecznej i zamknięcia kraju wzrosła znacznie, także z powodu strachu przed zakażeniem oraz poczucia samotności, liczba przypadków objawów depresyjnych i lękowych u mieszkańców Włoch.

Uzdrowiska Busko-Zdrój po trzymiesięcznej przerwie wznowiło w poniedziałek przyjmowanie kuracjuszy. Pierwszego dnia przyjęło ponad 100 osób. Pełne obłożenie łóżek powinno mieć pod koniec czerwca – powiedział prezes uzdrowiska Wojciech Lubawski

- Mamy już dzisiaj ruch jak na Marszałkowskiej w Warszawie. Wznawiamy działalność, ale jest to proces, który trochę potrwa. Jednego dnia nie odbudujemy tego wszystkiego, z czego się wycofaliśmy trzy miesiące temu. Niemniej jednak to są dobre sygnały i pracujemy na tym, żeby wrócić do normalności - powiedział Lubawski.

COVID-19 może nie tylko powodować poważne powikłania cukrzycy typu 2, ale również przyczyniać się do rozwoju cukrzycy u zdrowych dotychczas osób - informuje międzynarodowy zespół naukowców na łamach pisma "New England Journal of Medicine".

Więcej informacji tutaj.

Ze względu na spadek liczby zakażeń koronawirusem rząd Finlandii zniesie o północy stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią - poinformowała w poniedziałek premier Sanna Marin. Ostrzegła jednak, że nie oznacza to końca zagrożenia, jakim jest Covid-19.

Premier wyjaśniła, że sytuacja związana z pandemią nie jest już na tyle poważna, by usprawiedliwić przedłużenie stanu wyjątkowego, który wprowadzono w marcu.

Zakaz wykonywania pasażerskich lotów międzynarodowych do i z Polski obowiązuje do północy z wtorku na środę - powiedziała rzeczniczka prasowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Karina Lisowska.

Dodała, że od środy, w ramach UE, będzie możliwy międzynarodowy ruch pasażerski do i z naszego kraju.

Więcej informacji tutaj.

Francuskie firmy przyspieszają powrót pracowników do biur i wychodzą z trybu pracy zdalnej. Zdaniem zarządzających wydajność części pracowników spadła, a w perspektywie długoterminowej zagrożona jest spójność zespołów.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni wiele francuskich firm zrezygnowało z pracy zdalnej pracowników na rzecz pracy w biurze - informuje partner firmy doradczej Kearney Jean Boschat, cytowany w poniedziałek przez dziennik "Le Figaro". Na początku luzowania kwarantanny tylko 30 proc. siły roboczej mogło wrócić do biura - wyjaśnia dyrektor generalny francuskiego oddziału duńskiej firmy Kronenbourg, Remy Sharps, który w najbliższym czasie planuje zwiększyć odsetek pracujących w biurze do 50 proc.

28 pracowników ze żłobka przy ul. Ożarowskiej na warszawskiej Woli ma wynik negatywny na Covid-19 – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

W piątek u jednego z dzieci w żłobku przy ul. Ożarowskiej na Woli wykryto koronawirusa. Inspekcja sanitarna nie podjęła decyzji o zamknięciu całego żłobka, ale zamknięto grupę, do której chodziło chore dziecko. Chodzi o grupę 11 maluchów.

Po stwierdzeniu przypadku koronawirusa u osoby uczestniczącej w uroczystości Bożego Ciała został zamknięty kościół w Kiełkowie koło Mielca (Podkarpackie). Pracujących tam księży objęto kwarantanną.

Rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak poinformował, że "w czasie uroczystości Bożego Ciała w parafii Kiełków była obecna osoba zakażona koronawirusem i przyjęła również komunię świętą od jednego z księży pracujących w parafii".

- Wskutek tego dwaj księża posługujący w tej parafii zostali objęci kwarantanną, zaś kościół został zamknięty i ma być poddany dezynfekcji - zaznaczył rzecznik.

Długie kolejki ustawiły się od rana w poniedziałek przed niektórymi sklepami w Anglii, które po prawie dwóch miesiącach mogły znów się otworzyć. Ze względu na rządowe wytyczne związane z epidemią zakupy będą jednak trudniejsze zarówno dla klientów, jak i sprzedawców.

Zgodnie z rządowymi wytycznymi sklepy musiały się przystosować do nowych okoliczności. Tam, gdzie jest to możliwe, muszą być oddzielne drzwi dla wchodzących i wychodzących, a przy nich umieszczono płyny do dezynfekcji rąk, ustawiono plastikowe, przezroczyste przegrody oddzielające klientów od kasjerów, na podłogach przyklejone są strzałki wskazujące kierunek ruchu oraz dwumetrową odległość, którą klienci powinni zachowywać.

Ze względu na koronawirusa sklepy w Wielkiej Brytanii, poza tymi sprzedającymi niezbędne artykuły, czyli supermarketami, spożywczymi czy aptekami, pozostawały zamknięte od 24 marca.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Od poniedziałku zakłady gastronomiczne w Paryżu i regionie stołecznym mogą obsługiwać gości we wnętrzach lokali. Dotychczas, ze względu na restrykcje związane z pandemią koronawirusa, klienci mieli do dyspozycji tylko ogródki, czyli stoliki wystawione na ulicę.

- To kolejne unaocznienie powrotu do normalności - mówi James, kelner w bistro L’Olympe. - Bardziej symboliczne niż konkretne, bo od początku miesiąca, dokładniej od 2 czerwca, kiedy pozwolono nam wystawiać stoliki na ulicę, ruch w interesie wrzał jak chyba nigdy dotąd - dodaje.

Wyzdrowiała już jedna trzecia spośród ponad 5,7 tys. zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń - wynika z danych trzech spółek węglowych. Za ozdrowieńców uznano dotąd ponad 1,9 tys. górników. Duża część z nich mogła już wrócić do pracy.

Największy udział osób, które wyzdrowiały z Covid-19, w stosunku do ogółu zakażonych jest obecnie w bytomskiej kopalni Bobrek, należącej do spółki Węglokoks Kraj. W poniedziałek rano zdrowych było już 480 pracowników tego zakładu, wobec 590 wszystkich zakażonych. Oznacza to, że ponad 80 proc. zarażonych pracowników pozbyło się koronawirusa.

Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiologiczną i podejmujemy adekwatne do niej decyzje; pamiętajmy, że pomimo odmrożenia gospodarki wciąż musimy się pilnować - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

 

Policjanci z Bartoszyc (Warmińsko-mazurskie) otrzymali informację, że w tym mieście - wbrew zakazowi związanemu z pandemią - otwarta jest dyskoteka. 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Komisja Europejska uruchomiła w poniedziałek specjalną stronę internetową, by pomóc zorientować się osobom chcącym podróżować po Europie, jakie są realia na granicach pomiędzy poszczególnymi państwami i jak wygląda sytuacja epidemiczna w różnych zakątkach UE.

 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie uchylił karę administracyjną 12 tys. zł wymierzoną 70-letniej kobiecie za naruszenie zakazu wejścia do parku po zerwaniu psa ze smyczy.

Jak wskazano w uzasadnieniu tego postanowienia, kara została nałożona na seniorkę jedynie na podstawie notatki policyjnej, a organ I instancji nie uwzględnił, że wysokość renty rodzinnej kobiety wynosi tylko 1 tys. 85 zł.

W Indonezji odnotowano w poniedziałek 1017 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zwiększając ogólną liczbę infekcji od wybuchu epidemii w tym kraju do nieco ponad 39 tys. Na Filipinach dzienny przyrost zainfekowanych SARS-CoV-2 wyniósł 490 osób.

Ponownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Tokio. W niedzielę władze miasta zgłosiły 47, a w poniedziałek kolejnych 48 przypadków - podała publiczna stacja NHK. Są to największe dobowe wzrosty w stolicy Japonii od ponad miesiąca.

PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Polska Grupa Górnicza (PGG) kupi urządzenia diagnostyczne dla Interdyscyplinarnej Pracowni Diagnostyki Molekularnej katowickiego sanepidu. Sprzęt umożliwi wykonanie 1-2 tys. testów na obecność koronawirusa dziennie; przebadanie pracowników jednej kopalni potrwa dwa dni.

102-letnia zakonnica we Włoszech została wyleczona z koronawirusa, a 106-letnia siostra nawet się nim nie zaraziła, mimo że szerzył się w domu opieki w Parmie, gdzie obie mieszkają. Oba te przypadki opisał w poniedziałek dziennik z regionu Emilia-Romania.

Władze Korei Płd. zgłosiły w poniedziałek 37 nowych zakażeń koronawirusem. Od dwóch dni liczba nowych przypadków nie przekracza 40, ale utrzymują się obawy o ogniska choroby na gęsto zaludnionym obszarze metropolitarnym Seulu, gdzie mieszka ponad 25 mln osób.

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Po trzymiesięcznej przerwie, w najbliższą środę samolot z Amsterdamu holenderskich linii lotniczych KLM wyląduje ponownie w Warszawie, a 29 czerwca w Krakowie - zapowiedział przewoźnik. W pierwszej połowie lipca powinno też nastąpić wznowienie lotów do i z Gdańska.

Irlandzki Ryanair od 1 lipca wznowi loty do i z Polski. Przewoźnik przywróci prawie 200 tras w ramach letniego rozkładu lotów - poinformowała w poniedziałek firma.

- Tylko 12 proc. górników zakaziło swoje rodziny, a 98 proc. górników z koronawirusem przechodzi chorobę bezobjawowo - powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Być może polskiej rolnictwo wyjdzie nawet wzmocnione z epidemii koronawirusa - mówił w poniedziałek w Kruszwicy (woj. kujawsko-Pomorskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Pandemia wpłynęła na wszystkie działy gospodarki, ale powoli łańcuchy dostaw się odbudowują - dodał.

Od poniedziałku w ostatnią fazę obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa weszło 70 proc. mieszkańców 47-milionowej Hiszpanii, zaś położona na północnym zachodzie Galicia stała się pierwszym regionem w tzw. nowej normalności. Na Baleary dotarli pierwsi zagraniczni turyści.

PAP/EPA/Jorge Zapata

W Rosji zmarło w ciągu minionej doby 143 pacjentów z Covid-19, łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 7091 - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Wykryto w ciągu minionej doby 8246 nowych infekcji i bilans zakażeń wynosi teraz 537 210.

36 nowych przypadków Covid-19, zgłoszonych w poniedziałek, podniosło liczbę infekcji wiązanych z targiem spożywczym w Pekinie do 79. To największe ognisko wykryte w mieście od lutego. Władze zapowiadają stanowcze środki, by nie dopuścić do nawrotu epidemii koronawirusa.

116 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników dwóch spółek węglowych. Łącznie od początku epidemii zaraziło się ponad 5,7 tys. pracowników kopalń. Najwięcej zakażonych wirusem SARS-CoV-2 przybyło w kopalniach Borynia i Bolesław Śmiały.

Po powrocie z Polski na Ukrainę nie trzeba poddawać się samoizolacji ani obserwacji - poinformował w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Jak dodał, Polska jest w tzw. zielonej strefie pod względem sytuacji epidemicznej.

Wraz ze zniesieniem zakazu ruchu lotniczego z i do Polski, od środy francuskie linie Air France wznawiają loty do naszego kraju - poinformowała w poniedziałek francuska linia lotnicza. Przewoźnik przywróci połączenie z Warszawy do Paryża, a 3 lipca b.r. zainauguruje trasę Kraków-Paryż.

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu otworzyło w poniedziałek Szpitalny Oddział Ratunkowy, który zamknięto w ub. tygodniu w związku z wykryciem COVID-19 u hospitalizowanego pacjenta. Oddział chorób wewnętrznych nadal pozostaje zamknięty.

Po prawie trzech miesiącach władze Tajlandii zniosły w poniedziałek ogólnokrajową godzinę policyjną i zezwoliły na wznowienie sprzedaży alkoholu w restauracjach. Od 21 dni nie odnotowano w tym kraju przypadku lokalnego zakażenia koronawirusem.

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Jedna osoba chora na Covid-19 zmarła w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto siedem nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek rządowy portal internetowy poświęcony pandemii koronawirusa.

Na Ukrainie minionej doby wykryto 656 przypadków zakażenia koronawirusem, 12 chorych na Covid-19 zmarło, a 171 osób wyzdrowiało - podał w poniedziałek ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans potwierdzonych infekcji wzrósł do 31 810, zgonów - do 901, a wyzdrowień - do 14 253.

"Nie robimy wystarczającej liczby badań, więc nie znamy realnej liczby chorych. Ciągle powstają nowe ogniska i to najczęściej w dużych zakładach pracy czy domach pomocy społecznej" - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Krzysztof Simon, lekarz, specjalista od chorób zakaźnych.

Tu przeczytasz więcej.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego o śmierci 269 osób chorych na Covid-19 w ciągu ostatniej doby. Wykryto też 4147 nowych infekcji, wobec czego nowy bilans pandemii w Meksyku to 146 837 przypadków zakażeń i 17 141 zgonów.

PAP/EPA/CARLOS LOPEX

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech wykryto infekcję koronawirusem u 192 osób. Czterech chorych na Covid-19 zmarło, przez co bilans ofiar śmiertelnych epidemii zwiększył się w tym kraju do 8791.

 

612 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Brazylii w ciągu ostatniej doby - poinformowało w niedzielę brazylijskie ministerstwo zdrowia. To trzeci dzień z rzędu, gdy liczba nowych przypadków śmiertelnych nie przekroczyła 1000.

Prawie 40 proc. Polaków nie zdecydowało jeszcze, czy pojedzie na letnie wakacje, a 26 proc. tych, którzy planują urlop, chce go spędzić w kraju - wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co drugi wyjazd ma być finansowany z oszczędności.

"Z naszych badań wynika, że co trzeci pytany z powodu koronawirusa stracił część swoich zarobków, a co dwudziesty został całkowicie pozbawiony dochodów. Dlatego do wszelkich wydatków podchodzimy bardziej roztropnie" - wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, komentując badanie.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Liczby są dobre, ale lekceważenie obostrzeń może nawet w ciągu tygodnia zniweczyć długotrwałe wysiłki - powiedział w niedzielę gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, mówiąc o postępach w zwalczaniu koronawirusa. Dodał, że w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły 23 osoby.

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

W 11 z 20 regionów Włoch nie zanotowano w ciągu ostatniej doby kolejnych zgonów na Covid-19, a w ośmiu nie ma nowych zakażeń. Te dane ogłoszone w niedzielę przez Obronę Cywilną dowodzą znacznej poprawy sytuacji pod koniec czwartego miesiąca epidemii w kraju.

fot. PAP/EPA/NICOLA FOSSELLA

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie