Mimo pandemii chcą się u nas uczyć. Rekordowe zainteresowanie studentów z zagranicy

Polska
Mimo pandemii chcą się u nas uczyć. Rekordowe zainteresowanie studentów z zagranicy
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Jak podała NAWA, w czterech programach studenckich, w ramach których do Polski zazwyczaj przyjeżdża około 800 studentów rocznie na studia I i II stopnia, w bieżącym roku - już w trakcie trwania epidemii - odnotowano rekordowe zainteresowanie

Rekordowe zainteresowanie stypendiami dla studentów z zagranicy, chcących się uczyć w Polsce, odnotowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). Mimo epidemii koronawirusa żacy złożyli w niektórych programach kilka razy więcej podań, niż w roku ub. - poinformowała agencja.

Jak podała NAWA, w czterech programach studenckich, w ramach których do Polski zazwyczaj przyjeżdża około 800 studentów rocznie na studia I i II stopnia, w bieżącym roku - już w trakcie trwania epidemii - odnotowano rekordowe zainteresowanie. Jak sprecyzowano w przesłanym komunikacie, dotyczy to zarówno studentów polskiego pochodzenia (Program im. Gen. Andersa), jak i kandydatów z krajów rozwijających się, takich jak choćby Indonezja, Kolumbia, Meksyk, Wietnam czy kraje Azji Centralnej (realizowane wspólnie z MSZ programy im. Łukasiewicza i im. Banacha).

 

Rekordowe zainteresowanie

 

W Programie dla Polonii im. gen. Wł. Andersa (studia II stopnia) zainteresowanie jest np. ponad dwa razy wyższe, niż w 2019 r. - wpłynęło ponad 600 wniosków. Z kolei w Programie im. I. Łukasiewicza - złożono zostało 2344 wniosków, to jest aż 4,6 razy więcej niż w 2019 r. NAWA zaplanowała podobną liczbę miejsc dla stypendystów programów studenckich, jak w poprzednich latach.

 

ZOBACZ: Rekrutacja na uczelnie w czasie pandemii. Kiedy początek roku akademickiego?

 

"Natomiast na to, ilu ostatecznie studentów przyjedzie do Polski podjąć kształcenie, wpłyną różne czynniki, niezależne od działań NAWA, takie jak m.in. otwarcie granic przez poszczególne kraje, zasady rekrutacji cudzoziemców przez uczelnie" - podkreślono w wiadomości.

 

Epidemia pokrzyżowała częściowo plany agencji NAWA dotyczące sposobu przeprowadzenia rekrutacji w przypadku trzech programów - im. Banacha, im. Gen. Andersa i Poland My First Choice. Przewidziane w ramach oceny wniosków rozmowy kwalifikacyjne odbędą się zdalnie, w formie wideokonferencji. W przypadku drugiego z programów wydłużono też nabór wniosków.

 

ZOBACZ: Słynna uczelnia przenosi się do internetu. Na cały rok

 

"Zniesienie wymogu kwarantanny wobec studentów przyjeżdżających z zagranicy pozwala z nadzieją patrzeć na możliwość rozpoczęcia kolejnego semestru. Aby możliwe były przyjazdy z odleglejszych państw, muszą zostać wznowione loty międzynarodowe, na co jeszcze chwilę wszyscy musimy poczekać" - podkreślają przedstawiciele agencji.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie