Prawie 400 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najnowsze dane

Polska
Prawie 400 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najnowsze dane
PAP/EPA/YAHYA ARHAB

W Polsce jest 396 nowych i potwierdzonych zarażeń koronawirusem - podało w poniedziałek przed południem Ministerstwo Zdrowia. Liczba chorych wzrosła do 29 788. Zmarło 9 osób, a łącznie bilans ofiar wynosi obecnie 1256 chorych. Z Covid-19 dotychczas wyzdrowiało 14 338 pacjentów.

"Mamy 396 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (188), łódzkiego (73), mazowieckiego (56), wielkopolskiego (17), podkarpackiego (14), świętokrzyskiego (14), podlaskiego (13), małopolskiego (9), opolskiego (8), zachodniopomorskiego (2), lubelskiego (1) i lubuskiego (1)" - podał resort.

 

 

Ministerstwo poinformowało też o śmierci 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 57-K Bolesławiec, 92-K Opole, 69-K Szczecin, 65-M, 71-M Warszawa, 66-M, 83-M Tychy, 70-M Rydułtowy, 84-K Gdańsk. Jak dodano, wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

 

Prawie 14,4 ozdrowieńców

 

Z powodu COVID-19 w szpitalach zajętych jest 1736 łóżek, a z respiratorów korzystają 78 osoby. Dotychczas wyzdrowiało 14 383 pacjentów.

 

Kwarantanną objęte są 94 518 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 17 966.

 

 

Obostrzenia mogą zostać przywrócone

 

- Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się - ostrzegł we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Bać powinniśmy się cały czas - powiedział w Polsat News szef resortu.

 

ZOBACZ: Szumowski odpowiada Edycie Górniak i zwolennikom teorii spiskowych

 

Dodał, że "jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, to wracalibyśmy do pewnych typów obostrzeń", np. obowiązkowego noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. - "Lockdownu" ("zamknięcia" gospodarki i życia społecznego - red.) całkowitego, takiego jak na początku epidemii, nie da się znowu zrobić - uznał, zaznaczając, że można znowu zamknąć niektóre uwolnione obszary gospodarki, jeżeli sytuacja będzie się pogarszać.

 

ZOBACZ: 6,5 mln zakażonych na całym świecie. Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Światowa epidemia wyszła z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany w marcu, wtedy także rząd wprowadził radykalne obostrzenia, m.in. zamknięcie większości placówek handlowych i rygorystyczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domów. Obecnie większość z nich jest już cofnięta.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie