Sondaż prezydencki. Topnieje przewaga Dudy nad Trzaskowskim

Polska
Sondaż prezydencki. Topnieje przewaga Dudy nad Trzaskowskim
PAP/Maciej Kulczyński; PAP/Andrzej Grygiel

Gdyby wybory odbyły się 14 czerwca, zwycięzcą I tury byłby Andrzej Duda - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Gotowość zagłosowania na urzędującego prezydenta zadeklarowało ponad 40 proc. ankietowanych. Dystans do Dudy zmniejsza drugi w zestawieniu, kandydat KO Rafał Trzaskowski.

Z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że Duda mógłby liczyć na 40,7 proc. wszystkich głosów. W porównaniu z sondażem z 7 czerwca, oznacza to spadek o 2 punkty procentowe (42,7 proc.).

 

ZOBACZ: Sondaż prezydencki. Duda i Trzaskowski ze wzrostem poparcia, dystansują resztę stawki

 

Przeciwnikiem urzędującego prezydenta w II turze zostałby Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy może liczyć na poparcie rzędu 28 proc. Oznacza to wzrost notowań w porównaniu z badaniem sprzed tygodnia (26,6 proc.).

 

"Błąd na poziomie 3 proc."

 

Na sondażowym podium znalazł się lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz (wzrost poparcia z 7,4 proc. na 9,7 proc.), który wyprzedził Szymona Hołownię - kandydata niezależnego (7,8 proc., wzrost o 0,1 punktu procentowego).

 

Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak może liczyć na 7,1 proc. wszystkich głosów (+0,2 p.p.). Stawkę zamyka Robert Biedroń (Lewica) z 3-procentowym poparciem (-0,4 proc.). Pozostali kandydaci nie zostali uwzględnieni w badaniu. 3,6 proc. wyborców jeszcze nie wie na kogo zagłosuje.

 

"Sondaż przeprowadzono w dniach 12-13 czerwca, a więc już po podpisaniu prezydenta Dudy Karty Rodziny i kontrowersji wokół tematu osób LGBT. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1100 Polaków, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Błąd oszacowania wynosi 3 proc., a próg ufności 0,95" - informuje wp.pl.

 

Kampania wyborcza – zgodnie z kalendarzem – zakończy się 26 czerwca o godz. 24:00. Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach od 7:00 do 21:00. Ewentualna II tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

bas/luq/ wp.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie