Trzaskowski w Opolu "zostawił" pytania do prezydenta. O konstytucję, maseczki i dzielenie Polaków

Polska
Trzaskowski w Opolu "zostawił" pytania do prezydenta. O konstytucję, maseczki i dzielenie Polaków
Polsat News
Trzaskowski w Opolu "zostawił" pytania do prezydenta. O konstytucję, maseczki czy dzielenie Polaków

- Tak się złożyło, że za kilka godzin w Opolu będzie prezydent Duda. Trzeba głowie państwa zadać kilka pytań przekazał - mówił w sobotę w Opolu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Wspomniał o krótkim czasie, jaki miał na zebranie 100 tys. podpisów, pytając, "dlaczego prezydent nie chcę zgodzić się na walkę fair w wyborach", a także "dlaczego żadna z afer PiS nie została wyjaśniona". 

Rafał Trzaskowski swoją sobotnią wizytę na Opolszczyźnie rozpoczął od wizyty w Kadłubie. Następnie przyjechał do Opola, gdzie na placu Wolności spotkał się z kilkoma tysiącami swoich sympatyków


- Opole to dla nas wszystkich symbol wolnej kultury, symbol festiwalu polskiej piosenki. Pamiętacie, co chcieli ostatnio z nim robić. Chcieli go cenzurować, przenosić. Na to się nigdy nie zgodzimy - mówił. 

 

Przypomniał, że ma bardzo osobisty stosunek Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu ze względu na to, że jego ojciec Andrzej Trzaskowski wielokrotnie dyrygował Polską Orkiestrą Radia i Telewizji na tym festiwalu.

 

"Niektórzy nie chcą, by kultura zmuszała do myślenia"

 

Nawiązał do szczególnie bliskiej mu piosenki "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena i zacytował jej słowa. "Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek"

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń". Transmisja od godz. 19:30


Próbowano ocenzurować festiwal w Opolu, Radiową Trójkę, nie pozwolimy na to. Kultura powinna być silna, niezależna, powinna zmuszać do myślenia, niektórzy nie chcą, by zmuszała do myślenia.

 

Trzy propozycje dla Polaków

 

Mówił o trzech głównych propozycjach swojej kandydatury.

 

Pierwsza, to stworzenie Centów Rozwoju Lokalnego, każde miasto miałoby dostać 30 mln zł na jego rozwój. - To wy będziecie decydować, co w tym centrum będzie - tłumaczył. 

 

ZOBACZ: Prezydent o LGBT: próbuje nam się wmówić, że to ludzie, a to ideologia

 

Druga propozycja to 10 tys. zł dla rodziny, która będzie chciała wymienić piec węglowy, ocieplić budynek, czy zamontować panele słoneczne na nim.

 

Trzecia propozycja, to darmowe żłobki i przedszkola w całej Polsce.

 

Pytania do Andrzeja Dudy

 

- Tak się złożyło, że za kilka godzin w Opolu będzie prezydent Duda. Trzeba głowie państwa zadać kilka pytań - przekazał Trzaskowski. 

 

Jak mówił, "wszyscy słyszymy o nowych faktach dotyczących zarządzania epidemią, kupowania masek, czy respiratorów, których nikt nie widział. Urzędnicy zabierają dokumenty do domu. Dlaczego żadna z afer PiS nie została wyjaśniona". 

 

Wideo: Trzaskowski w Opolu "zostawił" pytania do prezydenta. O konstytucję, maseczki czy dzielenie Polaków

  

 

- Dlaczego prezydent nie chcę zgodzić się na walkę fair w tych wyborach - pytał kandydat KO na prezydenta. Wspomniał przy tym o krótkim czasie, jaki miał na zebranie 100 tys. podpisów, 

 

Pytał również o przestrzeganie konstytucji.

 

ZOBACZ: Sondaż prezydencki. Duda i Trzaskowski ze wzrostem poparcia, dystansują resztę stawki

 

- Dlaczego, gdy prezydent przedstawia propozycje programowe, to w taki sposób, że musi Polaków dzielić? Jaki gest wykonał, by łagodzić podziały wśród Polaków? - dodał. 

 

Zdziwienie Trzaskowskiego wzbudziła także postawa Andrzeja Dudy wobec TVP Info. - Dlaczego pan prezydent zgadza się na to, że telewizja, która kiedyś nazywana była publiczną, nadal manipulowała, szczuła jednych na drugich? Czy panu prezydentowi znowu zaczął się podobać prezes Kurski - pytał Trzaskowski.

 

Stwierdził też, że "autorytetu TVP Info nie da się odbudować i dlatego trzeba ją zlikwidować".

Podczas wizyty w Opolu Trzaskowski napotkał też wolontariuszy wspierających kampanię Andrzeja Dudy, z którymi przywitał się tzw. żółwikiem. "Wspólnota zaczyna się od drobnych rzeczy – od wyciągnięcia ręki. Możemy się spierać, możemy się nie zgadzać, ale powinniśmy się szanować. Bo Polska jest wspólna" - skomentował. 

 

 

 

ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie