Wyzdrowiało prawie 14 tysięcy chorych. Nowe przypadki koronawirusa w Polsce, zakażeni nadal umierają

Polska
Wyzdrowiało prawie 14 tysięcy chorych. Nowe przypadki koronawirusa w Polsce, zakażeni nadal umierają
PAP/Andrzej Grygiel
Na zdjęciu: punkt badań na obecność koronawirusa dla górników przy kopalni węgla kamiennego Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych (woj. śląskie).

W Polsce Jest 376 nowych i potwierdzonych zarażeń koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba chorych wynosi teraz 28 tys. 577. Zmarło 7 osób, a łącznie nie żyje 1222 chorych. Z Covid-19 wyzdrowiało 13 tys. 805 zakażonych. Na świecie zaraziło się już ponad 7,5 mln ludzi, a zmarło 421 tys. 516. Najgorzej jest w USA, gdzie spośród 2 mln 23 tys. 347 chorych nie żyje 113 tys. 820.

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek nową liczbę zakażonych koronawirusem. Liczba chorych nadal rośnie, choć ministerstwo zapewnia, że pozioma transmisja Covid-19 została w naszym kraju znacznie ograniczona. 

 

376 nowych chorych

 

"Mamy 376 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - podało ministerstwo zdrowia w piątek przed południem.

 

Najwięcej chorych jest na Śląsku, gdzie odnotowano 138 nowych przypadków, w Łódzkiem - gdzie jest ich 90 i na Mazowszu, skąd pochodzi 68 zakażeń. 

 

Nowe, potwierdzone przypadki pochodzą jeszcze z województw: podlaskiego (17), małopolskiego (13), wielkopolskiego (12), świętokrzyskiego (11), opolskiego (9), podkarpackiego (8), kujawsko-pomorskiego (2), lubelskie (2), pomorskiego (2), zachodniopomorskiego (2), dolnośląskiego (1) i lubuskiego (1).

 

 

Zmarło kolejnych 7 chorych

 

Resort zdrowia poinformował także o śmierci kolejnych 7 osób zakażonych koronawirusem. Zmarli to 93-letni mężczyzna z Poznania, 64-letnia kboieta ze Starachowic, 78-latek z Raciborza, 68-latka z Tychów, 82-letnia pacjentka z Kozienic, 90-letni chory z Radomia i 78-mężczyzna z Warszawy.

 

"Większość osób miała choroby współistniejące" - podał resort zdrowia. 

 

 

 

1222 zmarłych. "Choroby współistniejące"

 

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wyniosła w piątek 28 tys. 577. To wszystkie pozytywnie potwierdzone przypadki zachorowań na Covid-19 w naszym kraju od początku epidemii.

 

Z kolei liczba zmarłych na tę chorobę wzrosła do 1222.

 

 

Wyzdrowiało prawie 14 tysięcy chorych

 

Z piątkowych danych wynika, że liczba łóżek zajętych przez chorych z COVID-19 wynosiła 1700. Zajętych było 75 respiratorów.

 

Z kolei na kwarantannie przebywało 89 tys. 609 osób, zaś nadzór sanitarno-epidemiologiczny obejmował 19 tys. 72 ludzi. Wyzdrowiało 13 tys. 805 chorujących.

 

 

Ponad milion przebadanych na Covid-19

 

Resort zdrowia podał w czwartek, że jak dotąd laboratoria przebadały 1 mln. 129 tys. 39 próbek pobranych od 1 mln 24 tys. 261 osób.

 

W ciągu doby od środy do czwartku wykonano ponad 19,1 tys. testów.

 

 

Obostrzenia mogą zostać przywrócone

 

- Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się - ostrzegł we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Bać powinniśmy się cały czas - powiedział w Polsat News szef resortu.

 

ZOBACZ: Szumowski odpowiada Edycie Górniak i zwolennikom teorii spiskowych

 

Dodał, że "jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, to wracalibyśmy do pewnych typów obostrzeń", np. obowiązkowego noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. - "Lockdownu" ("zamknięcia" gospodarki i życia społecznego - red.) całkowitego, takiego jak na początku epidemii, nie da się znowu zrobić - uznał, zaznaczając, że można znowu zamknąć niektóre uwolnione obszary gospodarki, jeżeli sytuacja będzie się pogarszać.

 

7,5 mln zakażonych na świecie

 

Z piątkowego raportu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (USA) wynika, że liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła 7,5 mln. Zdaniem uczelni, wśród tej liczby jest 421 tys. 516 zgonów na Covid-19.

 

ZOBACZ: 6,5 mln zakażonych na całym świecie. Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Najtrudniejsza sytuacja nadal panuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie zachorowało 2 mln. 23 tys. 347 obywateli, a zmarło 113 tys. 820 Amerykanów.

 

Światowa epidemia wyszła z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany w marcu, wtedy także rząd wprowadził radykalne obostrzenia, m.in. zamknięcie większości placówek handlowych i rygorystyczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domów. Obecnie większość z nich jest już cofnięta.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 
hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie