Przybywa zakażeń w żłobkach na Mazowszu

Polska
Przybywa zakażeń w żłobkach na Mazowszu
Polsat News
Inspekcja sanitarna nie podjęła decyzji o zamknięciu całego żłobka, ale zamknięto grupę, do której chodziło chore dziecko

U jednego z dzieci w żłobku na warszawskiej Woli wykryto koronawirusa - poinformowała w piątek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Żłobek nie został zamknięty. Z kolei do dwunastu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem dzieci ze żłobka w Radomiu; pozytywne testy ma także jedenaścioro rodziców - poinformował w piątek radomski magistrat.

Jak wyjaśniła rzeczniczka stołecznego ratusza, inspekcja sanitarna nie podjęła decyzji o zamknięciu całego wolskiego żłobka, ale zamknięto grupę, do której chodziło chore dziecko. Chodzi o grupę 11 maluchów. Sanepid wytypował także trzy osoby personelu z bezpośredniego kontaktu. Dzieci i personel są obecnie w odosobnieniu.

 

ZOBACZ: Koronawirus przedszkolach w Warszawie i Białymstoku. Zamknięto placówki

 

Rzeczniczka przekazała także, że inspekcja sanitarna miała w piątek poddać testom trzyosobowy zespół personelu. Miasto zaproponowało ponadto, aby przebadać resztę pracowników żłobka pod kątem COVID-19.

 

- To jest około 28 osób pracujących w żłobku. Będziemy testować w ciągu kilku najbliższych dni - przekazała Gałecka.

 

Coraz więcej zakażeń w Radomiu

 

"Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu potwierdziła obecność koronawirusa u dwanaściorga dzieci ze żłobka przy ulicy PCK. Pozytywny wynik badania stwierdzono także u jedenaściorga rodziców" - przekazał w komunikacie prasowym radomski magistrat. Nie ma natomiast dodatkowych zachorowań wśród personelu placówki. Wcześniej pozytywne zakażenie koronawirusem potwierdzono u trzech pracowników żłobka.

 

"Obecnie czekamy na wyniki wszystkich osób, które decyzją sanepidu zostali poddani badaniom, czyli całego personelu, wszystkich dzieci przebywających w placówce oraz ich rodziców” - zaznaczono w komunikacie.

 

ZOBACZ: Szkoły i przedszkola w Starachowicach zamknięte. Koronawirus wśród dzieci

 

Przed wykryciem koronawirusa u pierwszej osoby do żłobka uczęszczało 28 dzieci.

 

Żłobek przy ul. PCK w Radomiu został zamknięty pod koniec maja po zgłoszeniu przez jedną z opiekunek podejrzenia zakażenia koronawirusem. Kobieta poinformowała, że poza pracą mogła mieć kontakt z osobą, u której wynik badania okazał się pozytywny. W sobotę badania potwierdziły, że pracownica żłobka jest zakażona. W kolejnych dniach rosła liczba pracowników żłobka, dzieci oraz ich rodziców, u których testy dały wynik dodatni.

 

Żłobek przy ulicy PCK został otwarty po tym, jak rząd dał samorządom taką możliwość, a Główny Inspektor Sanitarny przedstawił szczegółowe wytyczne. Władze miasta podkreślają, że wszystkie ich zalecenia zostały w żłobku wypełnione i placówka została w odpowiedni sposób przygotowana na powrót dzieci.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie