Szkoły i przedszkola w Starachowicach zamknięte. Koronawirus wśród dzieci

Polska
Szkoły i przedszkola w Starachowicach zamknięte. Koronawirus wśród dzieci
Polsat News
Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonymi dziećmi zostały poddane kwarantannie

Do 12 czerwca wszystkie szkoły i przedszkola w Starachowicach (woj. Świętokrzyskie) będą zamknięte. Zakażenie koronawirusem wykryto u rodzeństwa - ucznia szkoły podstawowej i przedszkolaka, którzy uczestniczyli w zajęciach opiekuńczych. Wszyscy pracownicy oświaty mają zostać przebadani, by bez przeszkód można było przeprowadzić egzamin 8-klasistów.

Koronawirusa wykryto u rodzeństwa. Jedno dziecko to uczeń szkoły podstawowej, który w ubiegłym tygodniu przebywał pod opieką nauczycieli. Drugie dziecko chodziło do przedszkola. Zakażenie wykryto także u ojca dzieci.


Prezydent Starachowic zdecydował o zamknięciu wszystkich placówek na 10 dni. - Decyzja wynika m.in. z rosnącej liczby zakażonych w powiecie starachowickim, przede wszystkim w największych zakładach pracy i z pozytywnym przypadkiem stwierdzonym u ucznia - tłumaczy Polsat News prezydent Marek Materek.


Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonymi dziećmi zostały poddane kwarantannie.

 

ZOBACZ: Ilu uczniów "zniknęło" z systemu edukacji? Szef MEN odpowiada

 

- Byliśmy w 100-procentach przygotowani. Prowadzona była codzienna dezynfekcja. Dzieci przy wejściu miały badaną temperaturę. Natomiast trudno się zabezpieczyć, jeśli do szkoły przychodzi dziecko zakażone, które nie ma żadnych objawów choroby - mówiła Aneta Nasternak, zastępca prezydenta Starachowic.


Władze miasta zwróciły się z prośbą do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu o przeprowadzenie testów na obecność wirusa SARS-Cov2 u nauczycieli ze starachowickich szkół.

 

WIDEO: zobacz relację reporterki Polsat News 

 

Testy dla nauczycieli


- Udało się uzyskać pozytywną odpowiedź na prośbę o testy dla pracowników szkół, żeby można było bezpieczniej przeprowadzić egzamin 8-klasisty - poinformował prezydent. Egzamin ma się odbyć 16 czerwca.


Jak relacjonuje reporterka Polsat News Klaudia Syrek, w Starachowicach niewiele dzieci poszło do ponownie otwartych szkół i przedszkoli. Większość została w domach.

 

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w Pliszczynie. Proboszcz podał wynik drugiego testu

 

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono także wśród pracowników zakładu Animex Foods w Starachowicach. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto do tej pory u 74 osób, z tego 10 to pracownicy współpracujących z przedsiębiorstwem firm zewnętrznych.

prz/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie