Czarnecki szefem grupy parlamentarnej PE ds. współpracy z Turcją

Świat
Czarnecki szefem grupy parlamentarnej PE ds. współpracy z Turcją
Polsat News
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki

W Parlamencie Europejskim powstała grupa ds. współpracy z Turcją, która zrzesza parlamentarzystów różnych frakcji politycznych. Jej przewodniczącym został europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

Grupa zrzesza parlamentarzystów największych frakcji PE: Europejskiej Partii Ludowej, socjalistów, grupy Odnowić Europę oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

 

Czarnecki oświadczył, że jest to pierwsza w historii "grupa przyjaźni" UE-Turcja.

 

- Jednym z założycieli jest były prezydent Rumunii Traian Basescu. Podczas wideokonferencji, na której ogłoszone zostało powołanie grupy, Basescu i ja podkreślaliśmy rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był zwolennikiem zbliżenia UE z Turcją. Do dziś pamięć o prezydencie Kaczyńskim jest żywa wśród tureckich elit politycznych - powiedział europoseł PiS.

 

ZOBACZ: Biedroń pisze do Morawieckiego. Chodzi o unijny budżet

 

W wideokonferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich tureckich partii politycznych, rządowych i opozycyjnych. Głos zabrał wiceminister spraw zagranicznych Turcji Faruk Kaymakci.

 

"Grupa nie będzie unikała trudnych tematów"

 

W ostatnich latach, po udaremnionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zamachu stanu w 2016 roku, stosunki między UE i Turcją uległy pogorszeniu ze względu na masowe aresztowania przeprowadzane wśród przeciwników szefa państwa. Punktem zapalanym są też setki tysięcy uchodźców z Iraku i Syrii, którzy przebywają w tym kraju. Bruksela obawia się otwarcia dla nich granic do UE przez Ankarę.

 

Czarnecki podkreśla, że grupa nie będzie unikała trudnych tematów. - Chcemy jednak skoncentrować się na tym, co łączy UE i Turcję. Punktem odniesienia w rozmowach chcemy uczynić coś na kształt dyplomacji pingpongowej, która w latach zimnej wojny była prowadzona między USA i Chinami. Dzięki niej, takim niepolitycznym obszarom, nastąpiło ocieplenie stosunków. Traktujemy Turcję jako poważnego partnera unijnej Wspólnoty - wskazał. Jak dodał, Turcja jest też ważnym elementem stabilizacji w regionie Bliskiego Wschodu.

 

Europoseł wskazał, że grupa planuje wizytę w Turcji jeszcze w tym roku.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie