Przeciwny skutek usunięcia "Przeminęło z wiatrem". Film bije rekordy popularności

Kultura
Przeciwny skutek usunięcia "Przeminęło z wiatrem". Film bije rekordy popularności
pixabay
Film "Przeminęło z wiatrem" znalazł się w najczęściej oglądanych i kupowanych produkcji w serwisie Amazon. 

Film "Przeminęło z wiatrem" został w środę usunięty z serwisu streamingowego HBO Max w związku z obawami dotyczącymi rasistowskiego przedstawiania czarnoskórych bohaterów. Jednak już w czwartek stał się najpopularniejszą produkcją na amerykańskim Amazonie.

- Film jest produktem swoich czasów i przedstawia uprzedzenia etniczne i rasowe, które niestety były wówczas powszechne w społeczeństwie amerykańskim - mówił przedstawiciel HBO Max w rozmowie z tygodnikiem "Variety".

 

Kolejnego dnia film znalazł się w najczęściej oglądanych i kupowanych produkcji w serwisie Amazon. 

 

 

 

"Przeminęło z wiatrem", to jeden z najsławniejszych amerykańskich melodramatów. W filmie z 1939 r. w reżyserii Victora Fleminga, główne role zagrali Vivien Leigh i Clark Gable. Scenariusz został oparty na powieści "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell, do której prawa kupił za rekordową - jak na owe czasy - sumę 50 tys. dolarów, David O. Selznick.

 

ZOBACZ: "Łagodny olbrzym, który chciał odmienić swoje życie". Kim był George Floyd?

 

Melodramat stawiany był za wzór produkcji hollywoodzkich z pierwszej połowy XX wieku. Jego czas jednak przeminął w XXI wieku. HBO Max podjął decyzję o zdjęciu filmu z oferty po globalnych protestach przeciwko rasizmowi wywołanych śmiercią George'a Floyda podczas aresztowania przez policję w Minneapolis

 

"Przeminęło z wiatrem" sprzeczne z wartościami WarnerMedia

 

- Te rasistowskie wyobrażenia (przedstawiane w filmie - red.) były wówczas błędne i są błędne dzisiaj. Uznaliśmy, że utrzymanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych obrazów byłoby nieodpowiedzialne - przekazał przedstawiciel HBO Max. Dodał, że takie przedstawienie czarnoskórych, jakie miało miejsce w "Przeminęło z wiatrem" jest "sprzeczne z wartościami WarnerMedia".

 

Firma wyjaśniła, że film powróci do oferty, ale poprzedzony dyskusją na temat jego historycznego kontekstu oraz potępieniem pewnych zachowań. Jednocześnie zapewniono, że sam film zostanie pokazany bez ingerencji, tak, jak go nakręcono, gdyż "postępowanie inaczej byłoby równoznaczne z twierdzeniem, że te uprzedzenia nigdy nie istniały".

 

Pierwsza Afroamerykanka z Oscarem

 

Fabuła filmu jest osadzona w czasach wojny secesyjnej i jest przedstawiana z pozycji pięknej Scarlett O’Hary, córki plantatora z Południa, Geralda O’Hary. Przegrana wojna wystawia na ciężką próbę przyzwyczajoną do wygód Scarlett. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej miłości Rhetta Butlera do pięknej Scarlett.

 

ZOBACZ: Ugandyjska aktywistka wycięta ze zdjęcia z białymi koleżankami. Agencja przeprasza, choć nie wprost

 

Za drugoplanową rolę w "Przeminęło z wiatrem" amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła Oscarem pierwszą w historii czarnoskórą aktorkę - Hattie McDaniel, która zagrała "Mammy", służącą Scarlett, którą kupiła do pracy w domu jej babcia. 

 

Hattie McDaniel w ciągu swojej kariery pojawiła się w ponad 300 filmach. W 1975 r. została wpisana na listę Black Filmmakers Hall of Fame, a w 2006 r. została pierwszym czarnoskórym zdobywcą Oscara, którego podobiznę umieszczono na znaczku pocztowym. 

msl/prz/ "Variety", "The Independent", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie