1 euro za wolność od koronawirusa. Włoskie miasteczko zachęca do kupna domu

Świat
1 euro za wolność od koronawirusa. Włoskie miasteczko zachęca do kupna domu
Google Street View
We włoskiej Kalabrii można zamieszkać już za 1 euro.

"Na krótko po pandemii oferty domów we Włoszech zdają się być lepsze niż kiedykolwiek. Cinquefrondi, miasto w południowej Kalabrii, zachęca do kupna domu za równowartość 1 euro" - pisze CNN. Jak cel mają władze? Chcą uniknąć wyludniania małych miejscowości. Młodzi ludzie opuszczają je w poszukiwaniu pracy.

W Cinquefrondi burmistrz Michele Conia uważa to zadanie za tak poważne, że nadał mu kryptonim: "Operacja Piękno".

 

- Znalezienie nowych właścicieli dla wielu opuszczonych domów, które mamy, jest kluczową częścią mojej misji, którą rozpocząłem, aby zmienić zdegradowane, utracone części miasta - mówi Conia w rozmowie CNN.

 

ZOBACZ: Ta wyspa może uratować wakacje. Ambasador Włoch o tym, dokąd jechać na urlop

 

- Dorastałem w Niemczech, gdzie wyemigrowali moi rodzice, a potem wróciłem, aby ocalić swoją ziemię. Zbyt wielu ludzi uciekało stąd pozostawiając puste domy. Nie możemy zrezygnować - dodaje. 

 

Zanim zdecydujesz, wybierz się na wirtualny spacer po włoskim miasteczku.

 


Mimo surowego krajobrazu Parku Narodowego Aspromonte i widoku na wybrzeże, w miejskiej scenerii Cinquefrondi dominują zniszczone budynki.

 

- Plaże oddalone są zaledwie 15 minut jazdy samochodem. Ale cała dzielnica mojego miasta pozostaje opuszczona - podkreśla Conia. 

 

Zero przypadków zakażeń i korzystna warunki umowy

 

Cinquefrondi szczyci się obecnie zerową liczbą przypadków koronawirusa wśród swoich mieszkańców i znajduje się w regionie o jednym z najniższych poziomów zakażeń w całych Włoszech.

 

ZOBACZ: Nocleg poza domem. Wielka Brytania zmienia przepisy i proponuje "bańkę wsparcia"

 

CNN zwraca uwagę, że umowa mieszkaniowa działa tutaj nieco inaczej niż inne tanie oferty we Włoszech. Podczas gdy wszystkie inne miasta sprzedające domy za jedno euro wymagają wpłaty zaliczki w wysokości do 5 tys. euro która przepada, jeśli kupujący nie wyremontuje domu w ciągu trzech lat.

 

Cinquefrondi chce jedynie rocznej opłaty ubezpieczeniowej w wysokości 250 euro do czasu zakończenia prac .

msl/ CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie