Odliczanie do wyborów. Szef PKW przypomina o ważnych terminach

Polska
Odliczanie do wyborów. Szef PKW przypomina o ważnych terminach
Polsat News
25 dni na zorganizowanie wyborów. Kandydatów poznamy 15 czerwca

- Czasu na przygotowanie wyborów jest znacznie mniej. Zwykle są to trzy miesiące od daty zarządzenia wyborów do terminu głosowania. Teraz było to 25 dni - powiedział Polsat News przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Przypomniał również najważniejsze terminy dotyczące wyborów na prezydenta.

Zgodnie z postanowieniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Wybory będą miały charakter mieszany – wyborcy mogą zdecydować, czy zagłosować w lokalach wyborczych czy drogą korespondencyjną.

 

W przypadku głosowania w kraju zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do 16 czerwca.

 

ZOBACZ: "Panu ministrowi brakuje kompetencji". Solidarność chce cofnięcia decyzji o zamknięciu kopalń

 

Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie (po 23 czerwca), może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca.

 

W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca.

 

22 zarejestrowane komitety

 

W piątek minął termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego i zawiadomień o uczestnictwie w wyborach, dokonanych przez komitety wyborcze, które zarejestrowały się w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja 2020 r.  Do PKW trafiło 25 zawiadomień.

 

ZOBACZ: Jak będą wyglądać wybory? Resort chce m.in. ograniczyć liczbę głosujących w lokalu

 

PKW zarejestrowała 22 komitety: Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Roberta Biedronia, Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka, Stanisława Żółtka, Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Romualda Starosielca, Kazimierza Świtonia, Grzegorza Sowy, Marcina Bugajskiego, Leszka Samborskiego, Rolanda Dubowskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Andrzeja Dariusza Placzyńskiego, Jerzego Walkowiaka, Piotra Stanisława Bakuna, Sławomira Grzywy i Wiesława Lewickiego.

 

PKW wezwała do usunięcia wad dwa komitety: Waldemara Włodzimierza Witkowskiego i Zbigniewa Antoniego Wesołowskiego. Komisja odmówiła rejestracji jednemu komitetowi – Andrzeja Voigta.

 

WIDEO: Szef PKW rozmawiał z Polsat News 

- W dwóch przypadkach wezwano o usunięcie błędów formalnych. W przypadku jednego komitetu odmówiono rejestracji. Ten komitet skorzystał z możliwości złożenia skargi do Sądu Najwyższego - powiedział Polsat News w poniedziałek Sylwester Marciniak, szef Państwowej Komisji Wyborczej. Nazwiska wszystkich kandydatów na prezydenta powinniśmy poznać w poniedziałek, 15 czerwca.

 

Prawie 30 mln głosujących

 

Marciniak poinformował, że w środę mija termin ponownego zgłaszania kandydatów, którzy byli zarejestrowani w wyborach 10 maja. Z kolei kandydaci, którzy zarejestrowali komitety w piątek mogą ponownie dostarczyć 100 tys. podpisów "do weryfikacji".

 

ZOBACZ: Apel ministra zdrowia do kandydatów na prezydenta. Chodzi o ich spotkania z wyborcami

 

Państwowa Komisja Wyborcza w piątek wydała komunikat o liczbie wyborców ujętych w rejestrach wyborców na terenie całego kraju. Według stanu na 31 marca 2020 r. liczba ta wynosi 29 857 988 osób.

 

W wyborach zarządzonych na 10 maja, które ostatecznie się nie odbyły, zarejestrowano 35 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, z czego tylko 10 kandydatom udało się zebrać wymagane 100 tys. podpisów poparcia.

bas/luq/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie