"Uratowane 4 mln miejsc pracy", dziesiątki miliardów na pomoc firmom. Prezydent o walce z kryzysem

Polska
"Uratowane 4 mln miejsc pracy", dziesiątki miliardów na pomoc firmom. Prezydent o walce z kryzysem
Polsat News
Andrzej Duda podczas wizyty w Bytowie

W tej chwili ponad 79 mld zł zostało już przekazane w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej polskim firmom - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w firmie Wireland w Bytowie (woj. pomorskie). Jak dodawał, kolejna odsłona tarczy antykryzysowej jest właśnie uruchamiana.

Duda podkreślał, że firma Wireland, która na co dzień produkuje płyty wiórowe i wyposażenie sklepów, obecnie zajęła się produkcją "stacji do dezynfekcji rąk", na którą otrzymała wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy antykryzysowej. Zaznaczył, że produkcja odbywa się z materiałów polskich producentów. - To jest ogromna partia zamówień, która firma realizuje nie tylko na rynek polski, ale również na rynki zagraniczne - podkreślił Duda.

 

"PFR wypłaca polskim firmom 1 mld złotych dziennie"

 

Jak dodał, dzięki wsparciu z tarczy udało się w zakładzie produkcyjnym firmy Wireland utrzymać miejsca pracy. Otrzymała ona "w błyskawicznym tempie" ponad 1 mln zł z PFR. Prezes bytowskiej firmy Henryk Recław przyznał, że pieniądze Wireland otrzymał w ciągu dwóch dni po złożeniu wniosku 8 maja i zapowiedział zwiększenie liczby pracowników.

 

ZOBACZ: "Możliwe, że w Polsce będzie więcej żołnierzy USA". Prezydent o doniesieniach ws. wojsk USA

 

- To jest właśnie ten element, który był i jest w tej chwili tak bardzo ważny - PFR wypłaca polskim firmom w całym naszym kraju 1 mld zł dziennie - to jest ta pomoc, która wędruje wszędzie, to już ponad 46 mld zł, które sam Fundusz wypłaci - mówił.

 

WIDEO: Andrzej Duda w Bytowie. "Rusza 25 mld, by wspierać duże firmy w naszym kraju"

 

 

- Jeżeli do tego dodamy pomoc, która jest wypłacana przez ZUS, przez BGK i przez urzędy pracy, to w sumie to jest ponad 79 mld zł, które w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej zostały przekazane polskim firmom - dodał prezydent.

 

"Uratowane 4 mln miejsc pracy"

 

Powołując się na dane przekazane mu przez prezesa PFR, prezydent poinformował, że dzięki wsparciu z tarczy udało się uratować "około 4 mln miejsc pracy". - Sam Fundusz uratował prawie 3 mln miejsc pracy, a więc to są ogromne liczby, (…) to ogromna liczba rodzin, które dzięki temu (wsparciu) mają pieniądze na to, żeby normalnie funkcjonować - zaznaczył Duda.

 

Podkreślił, że tylko w powiecie bytowskim są 122 firmy, które otrzymały wsparcie z PFR na kwotę ok. 55 mln zł. 3300 miejsc pracy zostały osłonione. - To jest bardzo wymierne wsparcie dla gospodarki w tym powiecie (…). W samym województwie pomorskim są to ponad 2 mld zł, które zostały wypłacone w ramach świadczeń pomocowych dla ponad 5 tys. firm, które w sumie zatrudniają ponad 100 tys. pracowników - podał prezydent.

 

Kolejne miliardy złotych na pomoc dla firm

 

Duda dodał, że uruchamiane jest kolejne wsparcie w ramach tarczy finansowej. - 25 mld zł, które dzisiaj rusza, by wspierać duże firmy w naszym kraju - poinformował prezydent. Zaznaczył, że wymagało ono notyfikacji Komisji Europejskiej. Pomoc udzielana będzie w formie pożyczek ze wsparciem szeregu instrumentów finansowych.

 

- To jest efekt konsultacji z przedsiębiorcami. Oni mówili: my potrzebujemy pożyczek, my nie potrzebujemy tego, by polskie państwo cokolwiek nam dawało - mówił Duda. Podkreślił przy tym, iż liczy na to, że dzięki również temu wsparciu polska gospodarka szybko wróci na drogę dynamicznego rozwoju sprzed koronawirusa.

 

Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk poinformował, że od godz. 12 duże firmy zatrudniające ponad 249 osób mogą aplikować o wsparcie w ramach kolejnego etapu tarczy finansowej. Dodał, że z tarczy skierowanej do małych i średnich firm skorzystało 250 tys. firm.

 

ZOBACZ: "Będzie to potężne wyzwanie". Szef PFR o ewentualnym nadejściu II fali epidemii

 

- Udostępniamy dużym przedsiębiorcom największy w tej chwili pod względem dostępnych instrumentów program w UE - mówił prezes Polskiego Funduszy Rozwoju Paweł Borys.

 

Jak zaznaczył, to trzy podstawowe formy finansowania dostępnego dla dużych przedsiębiorstw.

 

- Pożyczki płynnościowe, w ramach których jest dostępne 10 mld zł, pożyczki preferencyjne - 7,5 mld i finansowanie o charakterze kapitałowym - na łączną kwotę 7,5 mld zł - wyjaśnił szef PFR.

maf/ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie