Suski: rząd nie wyrazi zgody na przymusową relokację uchodźców

Polska
Suski: rząd nie wyrazi zgody na przymusową relokację uchodźców
Polsat News
Suski: - Mam nadzieję, że obronimy naszą ojczyznę

Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości nie wyraziła, i nie wyrazi zgody na przymusową relokację uchodźców - oświadczył we wtorek wiceszef klubu PiS Marek Suski. - Mamy prawo w swojej ojczyźnie decydować o tym, kogo przyjmujemy - dodał.

W poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że Polska wraz z sześcioma innymi unijnymi państwami wystosowała wspólne stanowisko do Komisji Europejskiej, w którym przeciwstawia się relokacji uchodźców.

 

Pod listem do KE podpisali się ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Węgier i Czech, a także Estonii, Łotwy oraz Słowenii. Pismo dotyczy Paktu w sprawie Migracji i Azylu, którego publikację zapowiedziano na drugi kwartał bieżącego roku.

 

ZOBACZ: Jaki przeprasza Tuska i chce ukarania Giertycha. To wynik ugody

 

We wtorek wiceszef klubu PiS Marek Suski zapytany w Polskim Radiu 24 o to, czy Unia Europejska narzuci obowiązkową relokację uchodźców podkreślił, że Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości nie wyraziła, i nie wyrazi zgody na przymusową relokację. - Mamy prawo w swojej ojczyźnie decydować o tym, kogo przyjmujemy - zaznaczył. Ostrzegł jednocześnie, że w opozycja - jeśli przejmie władzę - jest gotowa jest na przyjmowanie uchodźców.

 

Suski: obronimy naszą ojczyznę

 

- Mam nadzieję, że obronimy naszą ojczyznę, Prawo i Sprawiedliwość będzie sprawować władzę i nie dopuścimy do tego, żebyśmy byli zalewani ludźmi, którzy mogą stanowić zagrożenie. Przede wszystkim musimy bronić bezpieczeństwa swoich obywateli, a później troszczyć się o obywateli innych krajów - zaznaczył.

 

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w poniedziałek, że liście do KE Polska wraz z innymi krajami wyraża "stanowczy sprzeciw przeciwko powrotowi sprawy obowiązkowych relokacji na terenie UE nielegalnych imigrantów". - Wyrażamy stanowczy sprzeciw i twardo mówimy, że tego typu instrumenty i tego typu rozwiązania nie będą przez nas akceptowane - oświadczył szef MSWiA.

 

Zapewnił, że rząd "jednoznacznie i zdecydowanie przeciwstawia się jakimkolwiek relokacjom nielegalnych imigrantów na terenie naszego kraju". "Jest to stanowisko jasne, jednoznaczne i niepodlegające negocjacjom" - powiedział Kamiński.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie