Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
Personel medyczny, chodząc od domu do domu przeprowadza poszukiwania pozytywnych przypadków COVID-19 w dzielnicy Fraga de Chacarita w Buenos Aires, Argentyna

Koronawirus mógł być w Chinach już zeszłego lata - ustalili naukowcy. Resort zdrowia poinformował o 205 nowych zakażeniach w Polsce. Najwięcej przypadków odnotowywanych jest w śląskich kopalniach, wstrzymano pracę w 12 zakładach w regionie. Z kolei rząd Nowej Zelandii ogłosił, że nie ma już chorych na COVID-19. Śledź naszą relację "godzina po godzinie".

grz/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

87 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. To największy dzienny przyrost zgonów od 2 czerwca.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił we wtorek zniesienie kolejnych ograniczeń, które obowiązywały w tym kraju w związku z pandemią koronawirusa. Decyzje prezydenta dotyczą głównie osób starszych i młodzieży.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, osoby w wieku powyżej 65 lat i poniżej 18 lat będą mogły więcej czasu spędzać poza domem. Obydwie grupy wiekowe otrzymały zezwolenie na opuszczanie swoich mieszkań codziennie w godzinach 10 - 20, z tym że osobom poniżej 18 roku życia będzie musiał towarzyszyć jeden z rodziców.

Premier Igor Matovicz poinformował we wtorek, że Słowacja odchodzi od większości obowiązujących jeszcze ograniczeń związanych z koronawirusem. M.in. otworzyła granice dla kolejnych 16 państw, ale nie ma wśród nich Polski. Od środy maseczki są obowiązkowe w sklepach i komunikacji.

Większość dotąd obowiązujących ograniczeń związanych z koronawirusem przestaje stopniowo obowiązywać od środy. Do listy tak zwanych bezpiecznych krajów, która obecnie obejmuje Czechy, Węgry i Austrię, dołączono kolejnych 16 - m.in. Niemcy, Szwajcarię, Chorwację, Bułgarię, państwa bałtyckie i niektóre kraje w północnej Europie. Na liście nie znalazła się Polska. Dla Słowaków oznacza to możliwość podróżowania do 19 państw bez konieczności udania się po powrocie na kwarantannę i bez okazywania negatywnych testów na Sars-CoV-2.

Zniesiono także ograniczenia obecności dzieci w przedszkolach i działających już wcześniej niższych klasach szkoły podstawowej. Pozostałe klasy będą mogły zostać uruchomione na tydzień przed wakacjami, a udział uczniów w lekcjach również nie będzie obowiązkowy. W ciągu tego tygodnia uczniowie powinni dostać promocję do kolejnej klasy - zapowiedział premier.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Belgii zamierza przygotować wytyczne, które mają zagwarantować, że będzie można organizować demonstracje i marsze protestacyjne bez łamania obostrzeń w czasie pandemii koronawirusa - donosi we wtorek "Brussels Times".

W niedzielę po południu protestujący zebrali się na placu przez Pałacem Sprawiedliwości w Brukseli na demonstracji Black Lives Matter. W tym jak dotąd największym proteście tego rodzaju w Belgii wzięło udział co najmniej 10 tys. osób. Mimo apeli o zachowanie dystansu społecznego ze względu na epidemię koronawirusa przy takiej liczbie uczestników było to niemożliwe.

Premier Belgii Sophie Wilmes oświadczyła we wtorek, że nowe zasady dotyczące protestowania w czasie pandemii zostaną przedstawione "w najbliższych dniach". To reakcja na niedzielny protest.

Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Kolejnych 79 zgonów i 283 nowe zakażenia - to najnowsze dane na temat przebiegu epidemii koronawirusa we Włoszech, przedstawione we wtorek przez Obrone Cywilną. Bilans zmarłych przekroczył 34 tysiące.

Obrona Cywilna wyjaśniła, że liczba 79 nowych zgonów zawiera także 32 zanotowane wcześniej w regionie Abruzja, gdzie skorygowano dane. To zaś oznacza, że od poniedziałku zmarło 47 osób zakażonych koronawirusem, czyli znacznie mniej niż w minionych tygodniach i miesiącach.

W całym kraju zakażonych jest obecnie ponad 32 tys. osób, o około 1800 mniej niż poprzedniego dnia. 85 proc. chorych jest w domowej izolacji z lekkimi objawami lub bez nich.

Potwierdzono dotychczas 235,5 tys. przypadków zakażeń. Wyleczonych jest już 168,6 tys. osób. Ich liczba od poniedziałku wzrosła o około 2 tysięcy. Hospitalizowanych jest mniej niż 5 tys. chorych na Covid-19.

We wtorek rząd Hiszpanii zatwierdził przepisy, dotyczące tzw. nowej normalności po epidemii Covid-19, która od niedzieli, według resortu zdrowia, nie doprowadziła do nowych zgonów. 

Z komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że liczba zmarłych wskutek Covid-19 utrzymuje się na poziomie 27 136, niezmiennym od niedzieli. Resort po raz kolejny nie uwzględnił jednak w statystyce zgłaszanych przez władze regionów ofiar śmiertelnych. We wtorek po południu władze wspólnoty autonomicznej Madrytu poinformowały, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły tam trzy osoby.

Liczbę przypadków koronawirusa rząd Pedra Sancheza szacuje we wtorek na 241 966, czyli o 249 więcej wobec poniedziałku.

Po południu rząd Hiszpanii zatwierdził dekret o "nowej normalności", określający zasady korzystania z przestrzeni publicznej. Zgodnie z dokumentem w miejscach publicznych konieczne będzie zachowanie między osobami 1,5-metrowego dystansu społecznego, a także noszenie maseczek ochronnych. Lekceważenie przepisów ma być karane grzywną do 100 euro.

Fot. PAP/EPA/MARISCAL

Sześcioro pracowników działu technicznego Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie jest zakażonych koronawirusem. Choroba ma u nich łagodny przebieg. Dyrekcja placówki zdecydowała o zamknięciu Gmachu Głównego.

Czytaj więcej: Koronawirus w Muzeum Narodowym. Zamknięto Gmach Główny

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek w ciągu całego dnia o 400 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem; do 137 z nich doszło na Śląsku i 80 na Mazowszu. Resort podał też, że zmarło kolejne 19 osób.

W porannym zestawieniu MZ przekazało, że potwierdzono zakażenie u 205 osób oraz że zmarło sześć osób. W popołudniowej informacji resort podał, że jest 195 nowych zakażeń i 13 zgonów.

Łącznie badania potwierdziły dotąd 27 tys. 560 przypadków zakażenia koronawirusem. 1183 osoby zmarły.

Więcej osób nosi obecnie maseczki ochronne na Węgrzech, ale też wzrosła liczba kontaktów osobistych – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka Ipsos. 

W czerwcu 79 proc. respondentów zadeklarowało, że noszą maseczki ochronne, co oznacza zdecydowany wzrost w stosunku do 60 proc. z maja. Maseczki są najczęściej stosowane w stolicy – nosi je aż 87 proc. ankietowanych.

Inne środki zapobiegawcze są natomiast stosowane coraz rzadziej. Np. 79 proc. ankietowanych deklaruje, że myją ręce rzadziej niż w kwietniu. W mniejszym stopniu mieszkańcy unikają też środków komunikacji publicznej. Choć spadła również liczba osób, które twierdzą, że przez cały dzień używają substancji dezynfekujących, to nadal deklaruje to 37 proc. respondentów.

Ankietowanych zapytano też o to, kogo uważają za najbardziej wiarogodne źródło informacji na temat pandemii koronawirusa. Na pierwszym miejscu znaleźli się naukowcy z 63 proc. wskazań, a na kolejnych Światowa Organizacja Zdrowia (50 proc.) i miejscowe władze służby zdrowia (40 proc.). Na rząd wskazało 33 proc. ankietowanych.

O 286 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 40 883 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

286 nowe zgony to ponad dwa razy więcej niż łącznie w ciągu poprzednich dwóch dni. Tamte bilanse - najniższe od końca marca - dotyczyły jednak dni weekendowych, gdy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonu często odbywa się z opóźnieniem. Te nieuwzględnione zgony uzupełniane są w statystykach w kolejnych dniach, szczególnie we wtorki. 

Fot. PAP/EPA/ANDREW PARSONS/10 DOWNING STREET

Zniesienie wielu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce spowodowało, że wiele osób uznało to za powrót do zwykłego życia, a to niebezpieczna postawa - przestrzega psycholog i ratowniczka medyczna ze szpitala zakaźnego w Gliwicach Justyna Soroka.

- Wiele osób zaczyna śmiać się i mówić: Ja już to miałem! Albo: Jak do tej chwili mnie nie dopadło, to już tak pozostanie! Rzeczywistość jest jednak bardziej brutalna. Nadal słyszymy o nowych przypadkach zakażonych, im więcej testów - tym większa liczba osób z wirusem. Doskonale widzimy to na przykładzie śląskich kopalń lub innych zakładów pracy. Te wszystkie przypadki pokazują, że wirus wciąż jest aktywny, że wciąż towarzyszy nam ryzyko zakażenia - powiedziała we wtorek Justyna Soroka.

- Nasz optymizm może być zgubny! Dlatego trzeba być przede wszystkim odpowiedzialnym, a nie poddawać się mechanizmowi, który w nas zadziałał: jest rozluźnienie pewnych zasad to znaczy, że wszystko już mogę! Jako psycholog Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, który stał się szpitalem zakaźnym jednoimiennym, ale także jako ratownik medyczny, wciąż mogę obserwować, jak wielu ludzi trafia do naszej placówki i innych szpitali jednoimiennych z objawami COVID-19 - dodała.

Psycholog przypomniała, że lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, laboranci wciąż zmagają się z obawą o własne zdrowie i życie, a także codziennym stresem - jak na początku epidemii. Zapewniła, że nie wyczekują wyrazów wdzięczności, ale na pewno ucieszy ich ludzka odpowiedzialność.

83 nowe zakażenia koronawirusem odnotowano w ostatniej dobie w Bułgarii. To znaczny wzrost, dlatego główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew zaproponował we wtorek przedłużenie nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej w całym kraju do końca czerwca.

Po przeprowadzeniu 1 406 testów w ciągu minionej doby stwierdzono 83 nowe przypadki zakażenia, najwięcej w południowym miasteczku Dospat i okolicznych wsiach, z których pochodzą pracownicy zakładu zabawek. Tam zakażone są 52 osoby. Jak informują we wtorek bułgarskie media, pracownicom redukowano płace za każdy dzień nieobecności, dlatego ukrywały gorączkę i chodziły do pracy.

Dwa zakłady zamknięto, wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, jak obowiązkowe noszenie maseczek i 28-dniową kwarantannę dla rodzin osób zarażonych. Do całkowitej blokady Dospatu i wiosek w regionie jednak nie doszło. Zamknięto jedynie przedszkola, miejsca publiczne, zakazano zbierania się dużych grup ludności. Według Kunczewa wzrastająca liczba zakażeń koronawirusem w ostatnim tygodniu wskazuje, że nie można zakładać, iż niebezpieczeństwo pojawienia się kolejnej fali epidemii minęło.

Liczba zakażonych w kraju od początku epidemii osiągnęła 2 810, zmarły 164 osoby. Kunczew wyjaśnił, że sytuacja w regionie Dospatu i położonego na wschodzie Sliwenu komplikuje się i to sprawia, że nadzwyczajną sytuację epidemiczną, której termin upływa 15 czerwca, należy przedłużyć do końca miesiąca. Decyzję jego zdaniem należy podjąć w najbliższych trzech dniach.

Rząd Portugalii zatwierdził we wtorek przepisy, wydłużające kontrole na dziewięciu przejściach granicznych z Hiszpanią do 30 czerwca. Tym samym socjalistyczny gabinet Antonia Costy wycofał się z piątkowej zapowiedzi przywrócenia swobodnego ruchu turystycznego już w połowie czerwca.

W wydanym we wtorek komunikacie rząd poinformował, że obowiązujące od 16 marca na granicy z Hiszpanią kontrole zostaną utrzymane do ostatniego dnia czerwca.

Gabinet Costy przypomniał, że do 30 czerwca możliwość przemieszczania się do i z Hiszpanii mają jedynie kierowcy samochodów dostawczych oraz pracownicy zatrudnieni w sąsiednim kraju.

Wtorkowa decyzja rady ministrów jest sprzeczna z piątkowymi deklaracjami premiera na lotnisku w Lizbonie. Costa ogłosił wówczas, że jego kraj przywróci 15 czerwca swobodny ruch lotniczy, a także otworzy granice z Hiszpanią.

Władze Portugalii na przełomie maja i czerwca kilkakrotnie podawały odmienne daty otwarcia granic z Hiszpanią. Na początku czerwca szef portugalskiego MSZ Eduardo Cabrita twierdził, że przywrócenie swobodnego ruchu turystycznego jest ryzykowne w związku z trudną sytuacją epidemiczną u sąsiada.

Fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO / POOL

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 195 osób – podało we wtorek po południu Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano 27 tys. 560 przypadków. Resort podał, że zmarło 13 kolejnych pacjentów, w sumie - 1183.

Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce. Najwięcej nowych przypadków w woj. mazowieckim

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) poinformowało we wtorek, że straty linii lotniczych na świecie spowodowane pandemią koronawirusa sięgną w tym roku 84 mld dol. Oczekuje się jednak, że ruch pasażerski wzrośnie w 2021 roku o 55 proc.

PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU

812 nowych zakażonych koronawirusem zarejestrowano na Białorusi w ciągu minionej doby, a kolejnych sześć osób zmarło z powodu Covid-19 - wynika z wtorkowego komunikatu ministerstwa zdrowia. Liczba infekcji przekroczyła 50 tys.

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

25 czerwca zostanie otwarta dla zwiedzających paryska wieża Eiffla - poinformowała we wtorek w komunikacie SETE, firma zarządzająca najsłynniejszą atrakcją turystyczną Francji. Wieża w powodu pandemii koronawirusa jest zamknięta od niemal trzech miesięcy.

PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Pacjent oddziału psychiatrycznego w Ostrowie Wlkp. nie poinformował, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. We wtorek szpital wydał w tej sprawie oświadczenie.

Obowiązujący w Rumunii od 15 maja tzw. stan gotowości, który zastąpił stan wyjątkowy i został wprowadzony w związku z epidemią, musi zostać przedłużony o kolejne 30 dni - oświadczył we wtorek prezydent Klaus Iohannis. Dodał, że niektóre ograniczenia zostaną zniesione.

Obecne priorytety w ochronie zdrowia to zapewnienie pacjentom bezpiecznego powrotu do placówek, wznowienie planowych zabiegów, jasne wytyczne dla poszczególnych dziedzin medycznych - uważają eksperci uczestniczący w dyskusji zorganizowanej przez Pracodawców RP nt. odmrażania systemu ochrony zdrowia.

Festiwal w Salzburgu, uznawany za największy letni festiwal muzyki klasycznej i teatru w Europie, ogłosił we wtorek, że odbędzie się pomimo pandemii koronawirusa. Podczas 100. edycji wydarzenia zostanie zaprezentowanych 90 z 212 pierwotnie zaplanowanych przedstawień.

Jeśli niepewność związana z pandemią utrzyma się dłużej, powodując trwałe zmiany m.in. na rynku pracy, może dość do obniżki cen w mieszkaniówce - oceniła we wtorkowej analizie Agnieszka Mikulska z firmy doradczej CBRE. Dodała, że w najbliższym czasie oczekiwana jest raczej stabilizacja.

Najbliższe miesiące będą najlepszym czasem na szczepienia ochronne dzieci i dorosłych - podkreślali lekarze podczas wtorkowej konferencji prasowej online. Jesienią i zimą znowu może wzrosnąć zagrożenie chorobą Covid-19, jak i wszystkimi zakażeniami sezonowymi.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla portalu Ukraińska Prawda, że chciał zakazić się koronawirusem, by ostrzec ludzi, iż każdy może zachorować. "Chciałem przez to przejść, żeby ludziom było lżej" - dodał.

Globalny kryzys spowodowany pandemią COVID-19 będzie miał długoterminowy wpływ na kariery zawodowe młodych osób przed 25. rokiem życia - informuje we wtorek Deloitte. W Polsce 30 proc. aktywnych zawodowo młodych osób pracuje w sektorach bezpośrednio dotkniętych przez restrykcje związane z pandemią.

Z powodu wykrycia u czterech osób COVID-19 oddział nefrologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie został zamknięty do odwołania - poinformował we wtorek p.o. dyrektora szpitala Marek Wiater.

Zarażone osoby to troje lekarzy w sile wieku oraz jeden pacjent około 70-letni.

Węgierska policja zaprzestała kontroli na wszystkich wewnętrznych granicach państwowych w ramach strefy Schengen - oświadczył we wtorek przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z pandemią koronawirusa Robert Kiss na konferencji prasowej online.

1068 pracowników oświaty przebadano dotąd pod kątem koronawirusa w Gliwicach. U 10 osób wykryto przeciwciała, ale dalsze badania zweryfikowały, że są zdrowe - poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Gliwic Łukasz Oryszczak.

Normalne godziny pracy przywrócono w niemal wszystkich palcówkach Poczty Polskiej, czynne są m.in. wszystkie placówki całodobowe oraz punkty w galeriach handlowych - podała firma we wtorkowym komunikacie.

W Indonezji stwierdzono we wtorek 1043 nowe przypadki koronawirusa, największy dzienny przyrost zakażeń od wybuchu epidemii. Chociaż kraj ten ma najwięcej zgonów na Covid-19 w Azji Południowo-Wschodniej, to pod względem liczby zakażeń pierwsze miejsce w regionie zajmuje Singapur.

PAP/EPA/MADE NAGI

Ponad 2,1 mld zł trafiło dotąd do podlaskich firm w ramach wszystkim form pomocy z tzw. tarcz antykryzysowej i finansowej, ochroniono ok. 100 tys. miejsc pracy - poinformował we wtorek w Białymstoku wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Od 22 czerwca wznowione zostają loty na trasie Kraków – Olsztyn-Mazury. Przewoźnik, czyli Polskie Linie Lotnicze LOT, przywracają to połączenie po zamrożeniu lotów - poinformował PAP we wtorek rzecznik portu lotniczego Olsztyn-Mazury Dariusz Naworski.

Jak dodał, po trzech miesiącach następuje stopniowe odmrożenie pasażerskiego ruchu lotniczego, wstrzymanego na skutek trwającej na świecie pandemii.

Polska Fundacja Solidarności Międzynarodowej przekazała we wtorek Głównemu Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu w Kijowie pomoc w ramach walki z Covid-19, obejmującą m.in. środki ochrony osobistej i sprzęt medyczny. Część wsparcia trafi do szpitali na froncie na wschodzie kraju.

Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Śluzę służącą do dezynfekcji personelu medycznego opiekującego się osobami zakażonymi koronawirusem skonstruowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Po wykazaniu skuteczności instalacji jej projekt zostanie udostępniony za darmo wszystkim zainteresowanym.

Od początku epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii zmarło ok. 63,7 tys. osób więcej niż wynosi średnia dla tego okresu z ostatnich pięciu lat, z czego Covid-19 był przyczyną ok. 50,2 tys. z tych zgonów - wynika z opublikowanych we wtorek danych urzędu statystycznego ONS.

Jak podał ONS, od początku roku do 29 maja włącznie w Anglii i Walii zarejestrowano prawie 296,6 tys. zgonów, co jest wzrostem o ponad 53,1 tys. w stosunku do średniej dla tego samego okresu roku z lat 2015-2019. Przy czym w ciągu pierwszych 12 tygodni roku, przed pierwszym zgonem z powodu Covid-19, liczba zgonów była o ponad 4800 niższa od pięcioletniej średniej, a od 13. do 22. tygodnia roku, czyli do 29 maja włącznie - była o prawie 58 tys. wyższa od średniej.

Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież Franciszek utworzył w diecezji Rzymu fundusz pomocy dla osób dotkniętych kryzysem finansowym z powodu pandemii koronawirusa - poinformował we wtorek wikariat Wiecznego Miasta. Na ten cel papież przekazał milion euro.

"Jako biskup Rzymu postanowiłem powołać w diecezji Fundusz Jezusa Bożego Robotnika, aby przypomnieć o godności pracy" - napisał Franciszek w liście do wikariusza diecezji kardynała Angelo De Donatisa. Zaznaczył, że przekazuje początkowy wkład w wysokości 1 mln euro dla rzymskiej Caritas.

Sześciu pracowników działu technicznego Muzeum Narodowego w Krakowie zostało zarażonych koronawirusem, mają pozytywne wyniki testów - powiedziała we wtorek Katarzyna Bik z MNK. Jak zapewniła osoby te nie miały żadnego kontaktu ze zwiedzającymi.

Po konsultacji z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyrekcja MNK zdecydowała o zamknięciu Gmachu Głównego, w którym mieści się dział techniczny.

Przedstawiciele branży pracowników seksualnych w Belgii wypracowali porozumienie z ekspertami odpowiedzialnymi za znoszenie restrykcji sanitarnych w sprawie zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy. Prostytutki i ich klienci będą m.in. musieli nosić maski. Prostytucja w Belgii jest legalna.

Więcej tutaj: Prostytutki w Belgii mogą wznowić pracę. Wypracowano wytyczne dla nich i klientów

- Zachęcam, by wszyscy zainstalowali aplikację ProteGO Safe, dzięki temu cała populacja osób żyjących w Polsce będzie mogła wiedzieć, że nie stykała się z nikim chorym - mówił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że dzięki temu wszyscy będziemy mogli czuć się bezpieczniej.

ProteGO Safe to aplikacja stworzona pod nadzorem ministerstwa cyfryzacji. Według resortu, ma ona pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. W aplikacji użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić "Dziennik Zdrowia", który ma pomóc w zauważeniu niepokojących objawów. Ponadto, ProteGO Safe może poprzez Bluetooth komunikować się z urządzeniami innych użytkowników. "W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację" - podało MC w opisie aplikacji.

Dodatkowych sto miejsc będzie można utworzyć w białostockich żłobkach miejskich - poinformowały we wtorek władze Białegostoku. Pozwalają na to nowe wytyczne dotyczące działalności tych placówek w związku z zagrożeniem COVID-19. Pozwoli to zapewnić opiekę dzieciom, których rodzice zgłaszali taką chęć, ale zabrakło miejsc dla ich pociech.

Jak mówił we wtorek na wideokonferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, obecnie w miejskich żłobkach dostępnych jest 430 miejsc (1121 miejsc było w tych placówkach bez obostrzeń związanych z pandemią). Dzięki możliwości utworzenia dodatkowych stu, w poszczególnych placówkach przybędzie 8-16 miejsc.

Zamiast tradycyjnej centralnej procesji ulicami miasta, mniejsze procesje wokół świątyń i przykościelnych placów – tak w tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, będą wyglądały uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie.

O decyzji metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo poinformowało we wtorek Biuro Prasowe Jasnej Góry. "Tym samym doroczna uroczystość, łącząca Archikatedrę i Jasną Górę, została podzielona na dwie oddzielne" - podały służby prasowe klasztoru paulinów.

O konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych, w sposób szczególny o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia w czasie Bożego Ciała - zaapelował we wtorek Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Czytaj więcej: Boże Ciało: abp Gądecki apeluje w sprawie procesji 

Jeden pacjent i dwie osoby z personelu z oddziału neurologicznego w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w podwarszawskim Wołominie są zakażone koronawirusem. Oddział jest zamknięty i nie przyjmuje pacjentów – poinformowała placówka. Osoby, które miały kontakt z zakażonymi objęto kwarantanną.

W związku ze wstrzymaniem przyjęć na oddział neurologii szpital na swojej stronie internetowej, a także na Facebooku zamieścił dla pacjentów listę placówek, które prowadzą zastępstwa w poszczególne dni od początku tego tygodnia.

We Francji epidemia koronawirusa spowodowała znaczny wzrost płatności kartami, głównie zbliżeniowo. Obawa przed zarażeniem pociągnęła za sobą odchodzenie od gotówki. Kryzys sanitarny bardziej zachęcił konsumentów do płatności zbliżeniowych niż lata zachęt ze strony banków.

"Nie będzie powrotu" do płacenia gotówką - uważają eksperci, cytowani na stronie internetowej dziennika "Le Monde". Jak przewidują, epidemia Covid-19 będzie wielkim krokiem w "stronę społeczeństwa bez gotówki".

W Rosji liczba zgonów wywołanych Covid-19 sięgnęła we wtorek 6142, po tym, jak w ciągu ostatniej doby zmarło 171 pacjentów. Liczba zakażeń wzrosła od poniedziałku o 8595 i wynosi teraz 485 253. Wyleczonych zostało od początku epidemii 242 397 osób.

Najnowsze dane podał we wtorek sztab powołany przez władze w celu walki z koronawirusem. Od ponad tygodnia w Rosji dobowy przyrost zakażeń wynosi 8,5-9 tys.

 

2,5 miesiąca od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa wśród pracowników bytomskiej kopalni Bobrek, we wtorek po raz pierwszy liczba górników, którzy pozbyli się Sars-CoV-2, przekroczyła liczbę aktywnych zakażeń. Mimo wciąż wzmożonej absencji kopalnia powróciła do normalnej pracy.

Koronawirus mógł rozprzestrzeniać się w ChRL już w sierpniu 2019 roku - wynika z badań amerykańskiej Harvard Medical School. W badaniach wykorzystano zdjęcia wysokiej rozdzielczości miejsc parkingowych przy szpitalach w Wuhanie oraz dane dotyczące zapytań w sieci o objawy takie, jak "kaszel" i "biegunka".

Od poniedziałku wszyscy mieszkańcy Moskwy mogą wychodzić z domu i podróżować bez ograniczeń, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Zniesienie w Moskwie ograniczeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa wynika nie z powodów medycznych, a politycznych; władze chcą złagodzić rozdrażnienie obywateli przed głosowaniem 1 lipca w sprawie poprawek do konstytucji - oceniają "Wiedomosti".

Rosyjski dziennik przypomina we wtorek, że mer Moskwy Siergiej Sobianin jeszcze w zeszłym tygodniu mówił, iż do zwykłego życia stolica może wrócić dopiero w przyszłym roku. W marcu i kwietniu br. Sobianin jako jeden z kluczowych urzędników odpowiedzialnych za walkę z epidemią w Rosji był zwolennikiem surowych ograniczeń. Jego działania, jeśli uwzględnić oficjalne dane o zakażeniach i zgonach w Moskwie, można uznać za skuteczne - piszą "Wiedomosti".

Jest 205 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało Ministerstwo Zdrowia we wtorek. Przybyło 6 kolejnych zgonów na Covid-19. Łącznie stwierdzono już 27 365 zakażeń wirusem SARS-CoV-2, zmarło w sumie 1 172 osoby. W związku ze wzrostem zakażeń minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegł, że rząd rozważa powrót do obostrzeń. - Polacy już zapomnieli, że mamy epidemię - stwierdził. 

Tylko trzy nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, to najmniej od połowy marca; zmarły też dwie kolejne osoby chore na Coovid-19 – poinformowano we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Łączna liczba zgonów osób chorych na Covid-19 od początku pandemii wzrosła na Węgrzech do 550. W sumie stwierdzono w tym kraju 4017 zakażeń koronawirusem. 2324 osób już wyzdrowiało.

Wyzdrowiało już 13 196 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Hospitalizowanych jest 2039 osób, a niecałe 85 tys. przebywa w kwarantannie.

Analizy naukowców z Imperial College w Londynie oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że restrykcje wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa odniosły znaczący efekt i doprowadziły do uniknięcia milionów zgonów oraz zakażenia setek milionów ludzi.

Wyniki obu badań zostały opublikowane we wtorek w piśmie "Nature".

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało we wtorek, że w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto w kraju u 394 osób, 13 chorych na Covid-19 zmarło, a 217 wyzdrowiało. Bilans zainfekowanych wzrósł do 27 856, zgonów do 810, a wyzdrowiałych do 12 412.

To trzeci dzień z rzędu ze spadającym dobowym bilansem infekcji; w poniedziałek informowano o 463 wykrytych przypadkach.

Ogółem najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzono w obwodzie czerniowieckim (3729) i w Kijowie (3523). Na Covid-19 zachorowało 5135 pracowników medycznych i 2003 dzieci.

W czasie epidemii koronawirusa w Polsce dokonała się gigantyczna transformacja cyfrowa i dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i firm - mówi Michał Pajdak, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Według niego w ostatnich dwóch miesiącach najwięcej zyskały te firmy, które już wcześniej wdrożyły cyfryzację swoich produktów i usług, jak np. branża e-commerce, a najbardziej stracili ci, którzy tej lekcji nie odrobili.

Pakistan odnotował we wtorek ponad 100 zgonów na Covid-19 w ciągu jednego dnia, po raz pierwszy od połowy marca, gdy zaczęto prowadzić statystyki dotyczące epidemii koronawirusa w tym kraju. Władze nałożyły wówczas ograniczenia w ramach częściowej kwarantanny.

We wtorek w Pakistanie zdiagnozowano 4646 nowych przypadków infekcji, zwiększając tym samym liczbę infekcji od początku pandemii do 108 316. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł tego dnia do 2172.

Gdy ustąpi epidemia urzędnicy sprawdzą, czy firma korzystająca ze wsparcia z tarczy antykryzysowej nie zaniżała sztucznie swoich przychodów - podałą we wtorek "Rzeczpospolita".

Dziennik przypomina, że przedsiębiorca, któremu w czasie epidemii przychody spadły o 15 proc., może dostać z ZUS tzw. postojowe. "Okazuje się, że ze wsparcia korzystają też ci, którym koronawirus wcale nie zaszkodził" - poinformowano w artykule.

Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazuje, że liczba zgonów w okresie epidemii koronawirusa była mniejsza, niż wynikałoby ze statystyk z poprzednich lat - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik podał, że Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował dane dotyczące śmiertelności od marca do połowy maja. Analitycy sprawdzili, ile osób umierało w tym samym czasie w Polsce w poprzednich latach, począwszy od 2011 r., i na tej podstawie wyliczyli średnie liczby i oczekiwaną liczbę zgonów w tym czasie.

Gdy ustąpi epidemia urzędnicy sprawdzą, czy firma korzystająca ze wsparcia z tarczy antykryzysowej nie zaniżała sztucznie swoich przychodów - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".

Dziennik przypomina, że przedsiębiorca, któremu w czasie epidemii przychody spadły o 15 proc., może dostać z ZUS tzw. postojowe. "Okazuje się, że ze wsparcia korzystają też ci, którym koronawirus wcale nie zaszkodził" - czytamy w artykule.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 252 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2, zwiększając ogólną liczbę infekcji od wybuchu pandemii do 184 193 - podał we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 16 osób zmarło, przez co bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł do 8674.

Ok. 98 proc. zakażeń koronawirusem w kopalniach przebiega bezobjawowo, na Śląsku są wolne łóżka szpitalne i respiratory – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując ostatnie dane dotyczące nowych przypadków.

Dodał, że testy w kopalniach będą kontynuowane i trzeba się tam spodziewać dalszych dodatnich wyników.

Pacjenci dializowani są bardziej narażeni na zakażenie wirusa SARS-CoV-2. Odsetek zgonów na skutek COVID-19 wynosi w ich grupie 24 procent, na co wskazują badania prowadzone w jednym z hiszpańskich szpitali.

Główne brazylijskie dzienniki i portale zawarły w poniedziałek porozumienie w sprawie współpracy przeciwko cenzurze, o której wprowadzenie oskarżyły rząd. Ma ono im umożliwić dalsze rzetelne informowanie o rzeczywistym zasięgu pandemii koronawirusa w kraju.

Ostatni – jak uważają media - nieocenzurowany komunikat brazylijskiego ministerstwa zdrowia podawał, że w ciągu ostatnich 24 godzin zachorowało 12 585 osób, a zmarło 1382. W poprawionym komunikacie, ogłoszonym przez ministerstwo 24 godziny później, liczba zmarłych została zmniejszona do 585. Stało się to w chwili, gdy Brazylia znalazła się na drugim miejscu po USA wśród krajów najmocniej zaatakowanych przez pandemię.

W poniedziałek wykryto w Meksyku 2 999 nowych przypadków koronawirusa co zwiększyło ich łączną liczbę do 120 102 - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Oficjalna liczba zgonów z powodu pandemii wzrosła z 13 699 w niedzielę do 14 053 w poniedziałek.

Fot. PAP/EPA/Ismael Francisco
Kilka tysięcy osób chorych na Covid-19 było w Lombardii, na północy Włoch, pod opieką 52 lekarzy i pielęgniarzy z Kuby, którzy pracowali w szpitalu polowym w mieście Crema. Po ponad trzech miesiącach Kubańczycy odlecieli z Mediolanu do swojego kraju.

Przed wyruszeniem w podróż do Hawany członkowie kubańskiej misji medycznej odbyli prewencyjną 14-dniową kwarantannę.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie