Epidemia nie ustępuje. Ponad 200 nowych przypadków koronawirusa

Polska
Epidemia nie ustępuje. Ponad 200 nowych przypadków koronawirusa
PAP/EPA/RONALD WITTEK
Rządowe obostrzenia mogą wrócić - przestrzegł minister zdrowia Łukasz Szumowski. W poniedziałek zanotowano rekordowy dzienny bilans zakażeń

Jest 205 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało Ministerstwo Zdrowia we wtorek. Przybyło 6 kolejnych zgonów na Covid-19. Łącznie stwierdzono już 27 365 zakażeń wirusem SARS-CoV-2, zmarło w sumie 1 172 osoby. W związku ze wzrostem zakażeń minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegł, że rząd rozważa powrót do obostrzeń. - Polacy już zapomnieli, że mamy epidemię - stwierdził w RMF FM.

Spośród 205 nowych wykrytych zakażeń koronawirusem, 126 pochodzi ze Śląska. Pozostałe przypadki zaraportowano w województwach małopolskim (26), podlaskim (15), świętokrzyskim (14), opolskim (6), pomorskim (5), dolnośląskim(4), lubelskim (4), lubuskim (2), kujawsko-pomorskim (1), wielkopolskim (1) oraz zachodniopomorskim (1).

 

Sześc osób chorych na Covid-19 zmarło w Poznaniu (73-letnia kobieta), Łodzi (60-letnia kobieta), Zgierza (73-letnia kobieta oraz mężczyźni w wieku 76 i 73 lat) i Rybnika (69-letni mężczyzna). Wszyscy mieli choroby współistniejące.

 

 

Szumowski: obostrzenia mogą wrócić

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegł, że w rządzie jest rozważany powrót do obostrzeń, ale "nie da się zrobić lockdownu (zamknięcia gospodarki - red.) ponownie". "Mam wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię" - stwierdził w RMF FM.

 

Jednocześnie wyjaśnił, że duży wzrost dziennej liczby nowych przypadków wynika z prowadzenia badań przesiewowych m.in. w śląskich kopalniach.

 

W szpitalach ponad 2 tysiące chorych

 

Resort zdrowia podał we wtorek, że hospitalizowanych z powodu koronawirusa jest 2039 osób. Na kwarantannie przebywa 84 tys. 913 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym jest 19 tys. 496 osób. Wyzdrowiało 13 tys. 196 chorych na koronawirusa.

 

 

Rekordowy poniedziałek

 

W poniedziałek zanotowano 599 nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Wtedy liczba zakażonych wzrosła do 27 160, a zgonów - do 1 166.

 

W popołudniowym raporcie tego dnia najwięcej przypadków SARS-CoV-2 pochodziło ze Śląska (175 na 380). Pozostałe zanotowano w województwach łódzkim (77), mazowieckim (74), małopolskim (29), dolnośląskim (10), wielkopolskim (6), podlaskim (5), podkarpackim (2), kujawsko-pomorskim (1) oraz opolskim (1).

 

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że około 98 proc. zakażeń koronawirusem w śląskich kopalniach przebiega bezobjawowo, a w regionie są wolne łóżka szpitalne i respiratory. Dodał, że na poniedziałkowy, rekordowy wynik wpłynęły wyniki badań przesiewowych wśród górników.

 

ZOBACZ: Ok. 98 proc. zakażeń w kopalniach bezobjawowe

 

Zapowiedział, że w najbliższych dniach będą kontynuowane badania w kolejnych kopalniach, stąd nadal trzeba spodziewać się dość dużych pozytywnych wyników na Śląsku. - Nikt przed nami nie prowadził tak dużego przesiewu wśród osób bezobjawowych - mówił Andrusiewicz.

 

Setki zakażeń wśród górników

 

Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia Jastrzębie-Bzie okazała się nowym ogniskiem koronawirusa - badania potwierdziły tam jak dotąd 226 przypadków zachorowania.

 

ZOBACZ: Ogniska koronawirusa w kolejnych śląskich kopalniach

 

Przybyło też chorych w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Marcel w Radlinie, gdzie choruje już 164 górników.

 

Stanęła praca w dwunastu kopalniach

 

Aby zmniejszyć skalę zakażeń w kopalniach, rządzący postanowili zawiesić wydobycie w dwunastu śląskich zakładach. Górnicy, którzy od wtorku poszli na "postojowe", otrzymają w tym czasie 100 proc. wynagrodzenia. Ta decyzja, przekazana przez wicepremiera Jacka Sasina, wywołała burzę.

 

"Dobrze że górnicy dostaną 100% postojowego. Tylko czemu tego gestu solidarności zabrakło dla wszystkich innych, co? Znów PiS tworzy lepszych i gorszych obywateli, lepszych i gorszych pracowników" - uznała Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska).

 

ZOBACZ: 100 proc. pensji dla górników na "postojowym". Fala komentarzy, "tsunami hejtu"

 

"Górnicy (mają) 100% pensji w czasie postojowego z powodu koronawirusa. Pracownicy Poczty Polskiej, wciąż pracując, mają obniżkę pensji przez 3 miesiące z powodu koronawirusa" - skomentował z kolei Jarosław Stróżyk, dyplomata i generał brygady Sił Zbrojnych w rezerwie.

 

 

wka/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie