Burzowy okres w Tatrach. Ostrzeżenie przed wyjściem w góry

Polska
Burzowy okres w Tatrach. Ostrzeżenie przed wyjściem w góry
Wikimedia.org/Michal Klajban
Ten tydzień nie będzie przyjazny turystom w Tatrach

W Tatrach nastał burzowy okres. Na najbliższy tydzień codziennie zapowiadane są tu opady deszczu i burze. Ratownicy TOPR odradzają wyprawy w wyższe partie gór. "Tam szlaki będą zasypane i będą panowały w pełni zimowe warunki" - informuje TOPR.

"Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są jeszcze opady śniegu, które we wtorek mogą być intensywne. Później zacznie się trochę ocieplać, zza chmur może wyjdzie słońce, ale w ciągu dnia należy spodziewać się burz. Tak więc i ten tydzień nie będzie przyjazny turystom. Odradzamy wycieczki w wyższe partie Tatr. Tam szlaki będą zasypane i będą panowały w pełni zimowe warunki" – napisał w komunikacie turystycznym ratownik TOPR Adam Marasek

 

ZOBACZ: Uwaga na pogodę. Gwałtowne burze przez kilka dni

 

Śnieg leży w partiach szczytowych Tatr powyżej 1700 m n.p.m. Warstwy zmrożonego śniegu są szczególnie niebezpieczne. Wejście w taki teren bez odpowiedniego sprzętu jak raki oraz czekan grozi poślizgnięciem i upadkiem z dużej wysokości.

 

Podczas burz należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej jeszcze przed pierwszymi wyładowaniami atmosferycznymi zejść z grani lub szczytów i oddalić się od cieków wodnych.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie