Zmiany w planach dotyczących bonu turystycznego. Wiemy, ile zaoszczędzi budżet państwa

Polska
Zmiany w planach dotyczących bonu turystycznego. Wiemy, ile zaoszczędzi budżet państwa
Polsat News

Ponad trzy miliardy złotych, a nie szacowane siedem. To efekt zmiany planów w rządzie dotyczących bonu turystycznego na wakacje. Zamiast 1000 złotych dla każdego zarabiającego poniżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, będzie to 500 złotych na każde dziecko.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz ujawniła koszty wprowadzenia bonu turystycznego w programie "Graffiti" na antenie Polsat News. Dopytywana przez Piotra Witwickiego, szefowa resortu rozwoju zaznaczyła, że zmiany są związane z propozycją prezydenta Andrzeja Dudy.

 

- To sobotnia zapowiedź prezydenta Dudy, który prezentował swój plan na najbliższe pięć lat. Plan pokazujący zresztą, przed jakim wyborem będziemy stać 28 czerwca. To nie tylko inwestycje, ale wsparcie społeczne, tworzenie miejsc pracy. W tym i bon turystyczny. Czekamy na zapowiedź ustawy. Jak rozumiem ideę pana prezydenta, bon ma przysługiwać rodzinie na każde dziecko - wskazała polityk Porozumienia.

 

Emilewicz: dzięki prezydentowi bon turystyczny wspiera rodziny

 

W ocenie wicepremier ze struktury dzietności w Polsce wynika, że dla wielu rodzin pomysł prezydenta, który ma wejść w życie jeszcze w najbliższe wakacje, będzie oznaczał wsparcie w wysokości 1000 złotych.

 

ZOBACZ: Wicepremier Emilewicz: "Nie ma dziś planów robienia kroku wstecz i mrożenia gospodarki"

 

Dopytywana o koszty, stwierdziła: - Pan prezydent tę analizę kosztów przygotuje. Znam statystyki, biorąc pod uwagę liczbę dzieci, które otrzymują świadczenie 500+, oznacza to, że budżet tego programu będzie znacznie ponad 3 mld złotych. Pan prezydent nadał temu pomysłowi nowe znaczenie: wspiera nie tylko branżę turystyczną, ale i rodziny - oceniła polityk Porozumienia.

 

Wcześniejsze pomysły rządu zakładały wprowadzenie tzw. bonu turystycznego o wartości 1000 zł, który miałby na celu wsparcie polskiej branży turystycznej. Emilewicz mówiła w połowie maja, że bon ten miałby być przeznaczony dla pracowników, którzy zarabiają poniżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i będzie kosztował budżet państwa ok. 7 mld złotych w roku 2020.

maf/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie