Jedna osoba napisze maturę z języka łemkowskiego. Które przedmioty są najpopularniejsze?

Polska
Jedna osoba napisze maturę z języka łemkowskiego. Które przedmioty są najpopularniejsze?
Polsat News
Egzaminy maturalne rozpoczną się w poniedziałek 8 czerwca

W poniedziałek 8 czerwca rozpoczynają się matury. Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Które przedmioty są najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów?

Język angielski, geografia, matematyka, język polski i biologia to najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów, absolwentów liceów i techników przedmioty zdawane pisemnie na poziomie rozszerzonym - wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

ZOBACZ: Wyniki egzaminów i rekrutacje do szkół. Minister edukacji podał terminy

 

Zgodnie z obowiązującą formułą egzaminu maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Będzie też musiał przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru, a maksymalnie do sześciu.

 

Najpopularniejszy język angielski

 

Według CKE z deklaracji maturzystów wynika, że 39,7 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników zadeklarowało, że przystąpi tylko do jednego, obowiązkowego, 31,5 proc, ze do dwóch, 23,5 proc. - do trzech, 4,7 proc. - do czterech, 0,5 proc. - do pięciu, 0,1 proc. do sześciu.

 

Egzaminy z przedmiotów do wyboru zdaje się tylko na rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym.

 

ZOBACZ: Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie dostali arkusze sprzed kilku lat

 

Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów licealistów i techników przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski - zdawać chce go 162,9 tys. maturzystów, czyli 59,9 proc. zdających. Na drugim miejscu znalazła się geografia – zdawać ją chce 72,5 tys. abiturientów, czyli 26,6 proc.

 

Na trzecim miejscu w wyborach tegorocznych absolwentów znalazła się matematyka na poziomie rozszerzonym – chce ją zadawać 65,9 tys. osób, czyli 24,2 proc., a czwartym – język polski na poziomie rozszerzonym – chce go zdawać 50,6 tys. osób, czyli 22,3 proc. abiturientów.

 

Biologia, chemia i fizyka przed historią

 

Na kolejnych miejscach są: biologia – 46,8 tys. tegorocznych absolwentów (17,2 proc. zdających), chemia – 25,6 tys. osób (9,4 proc.), fizyka – 21,7 tys. (8 proc.), historia – 20,4 tys. (7,5 proc.), wiedza o społeczeństwie – 16,6 tys. osób (6,2 proc.), informatyka - 9,2 tys. osób (3,4 proc. zdających) i język niemiecki na poziomie rozszerzonym – 6,3 tys. (2,2 proc.).

 

Historię sztuki chce zdawać 3,6 tys. tegorocznych absolwentów, język rosyjski na poziomie rozszerzonym – 2,3 tys., filozofię – 1,6 tys., język hiszpański na poziomie rozszerzonym - 1 tys.

 

ZOBACZ: Rekrutacja na uczelnie w czasie pandemii. Kiedy początek roku akademickiego?

 

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż tysiąc zdających. Są wśród nich takie, które chce zdawać w kraju kilkaset osób, kilkadziesiąt, kilkanaście, kilka lub tylko cztery. Język francuski na poziomie rozszerzonym chce zdawać 935 abiturientów, włoski – 427, historię muzyki – 477, łacinę i kulturę antyczną – 211, język kaszubski – 33 osoby, a język łemkowski – jedna osoba.

 

Do rzadziej wybieranych przedmiotów należą języki mniejszości narodowych zdawane na poziomie rozszerzonym (na poziomie podstawowym są obowiązkowe dla abiturientów ze szkół dla mniejszości). Język ukraiński na poziomie rozszerzonym chce zdawać 34 maturzystów, język litewski – 20, język białoruski – 15.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie