Grad wielkości jaj spadł w woj. łódzkim

Polska
Grad wielkości jaj spadł w woj. łódzkim
Pixabay.com
Grad wielkości jaj spadł w woj. łódzkim

Silna ulewa i grad przeszły w niedzielę nad powiatem tomaszowskim. Słuchacze przesłali do Radia Łódź zdjęcia, na których widać, iż kule gradu miały wielkość kurzych jaj. Pogoda daje się dziś we znaki mieszkańcom 11 województw. W Kaniowie na Śląsku przeszła po południu trąba powietrza.

W związku ze zmianami pogodowymi do godz strażacy odnotowali w niedzielę 336 zdarzeń . W miejscowości Zarębice jedna osoba została przygnieciona przez zerwany podmuchami wiatru dach.

 

 

Po godz. 20. kolejne zdjęcia pojawiły się na Twitterze. 

 

 

 

Najwięcej zdarzeń  - jak wynika z danych PSP - było na Podkarpaciu (131 interwencji), Opolszczyźnie (61), Śląsku (30) i w Małopolsce (30).

 

Wezwania dotyczyły m.in. podmuchów silnego wiatru, opadów deszczu i wynikających z tych zmian pogodowych uszkodzeń dachów oraz podtopień w piwnicach.

 

ZOBACZ: Kaniów: trąba powietrzna przeszła tuż obok ich domu. "Porywała dachy w całości"

 

W miejscowości Kaniów w pow. bielskim (woj. śląskie) przeszła lokalna trąba powietrzna, która uszkodziła 23 budynki - 2 gospodarcze oraz 21 mieszkalnych. Z jednego domu został całkowicie zerwany dach; strażacy zabezpieczają uszkodzone domy.

 

ZOBACZ: Trąba powietrzna nad Kaniowem. Poważne zniszczenia

 

Silne podmuchy wiatru zerwały dachy z trzech budynków w miejscowości Zarębice (pow. częstochowski, woj. śląskie). Tam, jak wynika z informacji Państwowej Straży Pożarnej, uszkodzony został m.in. budynek ochotniczej straży pożarnej. W Zarębicach zerwany dach przygniótł jedną osobę; zajęło się nią ratownictwo medyczne.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami i burzami z gradem, które w niedzielę po południu mogą wystąpić w jedenastu województwach: mazowieckim, podlaskim, części warmińsko-mazurskiego, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, małopolskim, śląskim, opolskim i części dolnośląskiego.

 

ml/ Radio Łódź, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie