Najwięcej zakażeń od początku pandemii. Ponad połowa z jednego ogniska

Polska
Najwięcej zakażeń od początku pandemii. Ponad połowa z jednego ogniska
PAP/Andrzej Grygiel
W sobotę od rana potwierdzono łącznie 576 nowych zakażeń, co jest jednym z najwyższych bilansów dobowych od początku epidemii

Mamy 317 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę w popołudniowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że wraz z porannym bilansem (259 zakażeń) w sobotę przybyło 576 przypadków Covid-19. To najwięcej od początku pandemii. Ponad połowę zakażeń zdiagnozowanych w sobotę pochodzi z ogniska w KWK Zofiówka.

Mamy 317 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem województw: śląskiego (156, wszyscy z KWK Zofiówka), łódzkiego (62), mazowieckiego (47), wielkopolskiego (27), małopolskiego (10), dolnośląskiego (7), opolskiego (5), podkarpackiego (1), podlaskiego (1) i pomorskiego (1)" - podało MZ.

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 80-K Starachowice, 74-M Kozienice, 83-K, 99-M, 90-K Warszawa, 84-M Warszawa (mieszkaniec woj. łódzkiego), 66-K Puławy, 77-M Wolica, 87-M, 80-M Zgierz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - głosi komunikat.

 

Tym samym od rana potwierdzono łącznie 576 nowych zakażeń (aż 346 przypadków pochodzi z ogniska w KWK Zofiówka), co jest najwyższym dobowym bilansem od początku epidemii.

 

Najwięcej przypadków - 595 - odnotowano co prawda 12 maja, jednak dzień później resort zdrowia przekazał, iż do tej liczby przez pomyłkę dodano osoby mylnie zakwalifikowane do zakażonych przez koronawirusa i ostateczny bilans z tego dnia to 556 zdiagnozowanych nowych przypadków.

 

ZOBACZ: William i Kate pomagali w czasie epidemii. Byli wolontariuszami na infolinii

 

Dotychczas potwierdzono łącznie 25 986 zakażeń i 1 153 zgony spowodowane chorobą Covid-19. Za wyleczonych uznano dotąd 12 641 pacjentów.

 

Liczba zakażonych koronawirusem: 25 986/1 153 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

Rano 259 nowych zakażeń

 

W sobotę przed południem MZ przekazało informację o 259 nowych zakażeniach koronawirusem. Większość z nich - 195 - pochodziło z woj. śląskiego. Przekazano też informację o śmierci 6 pacjentów.

 

Natomiast w piątek informowano o śmierci 20 pacjentów i 362 nowo potwierdzonych przypadkach zakażenia. W ciągu minionej doby wykonano ponad 23,3 tys. testów. 

 

Resort zdrowia opublikował rano zaktualizowane dane liczbowe na temat osób objętych kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym i hospitalizowanych. 

 

 

MZ przypomina również o konieczności zachowywania dystansu społecznego i częściowym obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

 

 

Koronawirus u redemptorystów

 

Rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz poinformował w sobotę, że w godzinach rannych na kwarantannie nałożonej przez sanepid pozostaje 7 wspólnot polskich redemptorystów: Bardo, Braniewo, Kościelisko, Kraków, Tuchów, Warszawa przy ul. Pieszej i Wrocław. W samoizolacji - z uwagi na kontakt z osobami, które spotkały się z chorymi - przebywa wspólnota z Lubaszowej k. Tuchowa. W dwóch wspólnotach, w Głogowie i w Warszawie przy ul. Karolkowej, przebywają na kwarantannie lub samoizolacji, oddzieleni od pozostałych, pojedynczy zakonnicy.

 

ZOBACZ: Koronawirus u redemptorystów. Ponad 130 zakonników na kwarantannie

 

Dla bezpieczeństwa wiernych zamknięte pozostają kościoły w Bardzie, Lubaszowej, Tuchowie, Warszawie przy ul. Pieszej i we Wrocławiu. Pozostałe ośrodki duszpasterskie są według zaleceń służb otwarte i po dezynfekcji korzystają z pomocy innych kapłanów lub są normalnie obsługiwane przez redemptorystów, którzy nie mieli żadnego kontaktu z chorymi lub osobami, które wcześniej z nimi nieświadomie się widziały. W niedzielę 7 czerwca po odkażeniu zostanie otwarty kościół we Wrocławiu, a 11 czerwca w Lubaszowej.

 

Obecnie na kwarantannie lub samoizolacji w wyżej wymienionych wspólnotach pozostaje 134 redemptorystów (w tym w samym Tuchowie 56, a w Krakowie 24), 23 ma przeważnie lekkie lub umiarkowane objawy choroby, w tym jest już 11 potwierdzonych chorych. W Głogowie, Krakowie, Lubaszowej i w Warszawie przy ul. Karolkowej nie ma nikogo chorego lub nawet z objawami, ale dla pewności wszyscy lub wybrani ojcowie i bracia pozostają w odosobnieniu. Służby sanitarne wyznaczają, kiedy i kto ma poddać się testom na obecność koronawirusa i określają długość trwania kwarantanny.

bia/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie