Morawiecki: w ciągu paru dni otworzymy granicę z Litwą

Polska
Morawiecki: w ciągu paru dni otworzymy granicę z Litwą
PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki na sali obrad w Sejmie

- W ciągu paru dni otworzymy nawzajem granice z Litwą, a że Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to z trzema krajami bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni - poinformował w sobotę w RMF FM premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki pytany o otwarcie granic odparł, że rozmawiał na ten temat z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem w piątek.

 

- Zdecydowaliśmy w ciągu paru dni otworzyć nawzajem granice. Już dzisiaj pracują nasze służby nad wypracowaniem odpowiedniego protokołu, a ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z naszymi trzema przyjaciółmi bałtyckimi granice będą otwarte w ciągu najbliższych kilku dni - poinformował premier.

 

- Z pozostałymi krajami UE dyskutujemy na Radzie Europejskiej i być może wprowadzimy taki protokół zielony i pomarańczowy – te kraje, które są uważane za najbardziej bezpieczne, i takie, które jeszcze nie są – dodał.

 

Premier, pytany, czy można powiedzieć, że pandemia się zakończyła, odparł, że można jedynie powiedzieć, że - coraz bardziej sytuacja jest ustabilizowana". "W momencie kiedy już epidemia jest pod kontrolą, możemy otwierać kolejne branże – przekonywał.

 

Morawiecki ocenił, że o końcu epidemii będzie można mówić dopiero wtedy, gdy zostanie wynaleziona szczepionka.

 

Szef rządu o możliwość organizowania koncertów w wakacje powiedział, że tam, gdzie uda się przeprowadzić imprezy plenerowe, a nie w dużym ścisku, na pewno w którymś momencie rząd zdecyduje się na zmianę zasad.

 

ZOBACZ: Brazylia pójdzie w ślady USA? Prezydent grozi opuszczeniem WHO

 

- Z pozostałymi krajami UE dyskutujemy na Radzie Europejskiej i być może wprowadzimy taki protokół zielony i pomarańczowy - te kraje, które są uważane za najbardziej bezpieczne i takie, które jeszcze nie są - dodał.

 

Grupa Wyszehradzka otwiera dla siebie granice

 

Obywatele Austrii, Czech Słowacji i Węgier mogą od piątku jeździć bez ograniczeń między swoimi krajami – oświadczył szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w nagraniu, zamieszczonym w piątek na swoim profilu na Facebooku. Premier Czech poinformował z kolei, że zdecydował się otworzyć granice z Austrią i Niemcami oraz zezwolić na nieograniczone podróże na Węgry.

 

ZOBACZ: Otwierają się małe kina. Co z multipleksami?

 

- Ustaliliśmy, że dzięki skutecznej obronie przed pandemią od godz. 8 dziś rano umożliwiamy nawzajem swoim obywatelom przebywanie na terytorium innego kraju. Wpuszczamy bez ograniczeń na terytorium Węgier obywateli Austrii, Czech i Słowacji i umożliwiamy Węgrom wyjazd bez ograniczeń do tych krajów – oświadczył Peter Szijjarto.

 

Kraje: bezpieczne, ryzykowne i niebezpieczne 

 

Swoje granice dla sąsiadów - Austrii, Niemiec i Węgier - otwierają także Czesi. We wtorek otwarto granice ze Słowacją, a pod koniec maja rząd zezwolił, by Czesi, Słowacy i Węgrzy odwiedzali swoje kraje bez konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa i bez kwarantanny. Warunkiem był powrót do kraju przed upływem 48 godzin.

 

 

sgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie