"Potencjalnie niebezpieczne planetoidy" zbliżają się do Ziemi

Świat
"Potencjalnie niebezpieczne planetoidy" zbliżają się do Ziemi
nasa.gov
Przeloty asteroid nie zagrażają uderzeniem w naszą planetę

W sobotę i poniedziałek naszą planetę miną dwie planetoidy (asteroidy) o sporych rozmiarach. Jedna z nich ma mieć nawet pół kilometra średnicy. Obiekty można zaliczyć do kategorii "potencjalnie niebezpiecznych planetoid", ale ich przeloty nie zagrażają uderzeniem w naszą planetę.

Naukowcy szacują, że planetoida o nazwie 163348 (2002 NN4) przemknie koło Ziemi 6 czerwca o godz. 5:20 polskiego czasu, a obiekt (2013 XA22) dwa dni później, 8 czerwca o godz. 17:40.

 

ZOBACZ: Twórcy "kosmicznej wiertarki” chcą sprowadzić na Ziemię surowiec z asteroidy

 

Same przeloty planetoid w bliskim otoczeniu Ziemi nie są niczym nadzwyczajnym, może ich być nawet po kilka dziennie, jednak zwykle są to obiekty, których średnica sięga kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów. W tym przypadku pierwszy ze wspomnianych obiektów ma średnicę szacowaną na od 250 do 570 metrów, a średnica drugiego mieści się w granicach od 73 do 160 metrów.

 

Przeloty obu ciał nie zagrażają uderzeniem w naszą planetę. W przypadku 163348 (2002 NN4) najmniejsza odległość przekroczy nieco ponad 13 razy dystans Ziemia-Księżyc, z kolei obiekt (2013 XA22) minie nas bliżej, bo w odległości 7,6 dystansu Ziemia-Księżyc.

 

Projekty monitorujące planetoidy

 

NASA i inne naukowe instytucje prowadzą projekty monitorujące planetoidy, szczególnie te z grupy zwanej "obiektami bliskimi Ziemi", tzw. Near Earth Objects (NEO). Są one definiowane jako takie ciała, które mają tzw. peryhelium orbity (punkt najbliższy względem Słońca) w odległości mniejszej niż 1,3 jednostki astronomicznej (dystansu Ziemia-Słońce).

 

ZOBACZ: Asteroida przeleciała niebezpiecznie blisko Ziemi. Zauważono ją niecałą dobę wcześniej

 

W przypadku, gdy asteroida z grupy NEO ma co najmniej 150 metrów średnicy i mija naszą planetę w odległości nie większej niż 0,05 jednostki astronomicznej (to jest 7,48 mln km, albo 19,5 odległości Ziemi-Księżyc), nazywana jest potencjalnie niebezpieczną planetoidą (ang. Potentially Hazardous Asteroid, w skrócie PHA). Zarówno 163348 (2002 NN4), jak i (2013 XA22) można zaliczyć właśnie do tej kategorii.

 

Dane o przelotach obiektów NEO dostępne są publicznie. Każdy może sprawdzić przewidywane na najbliższy okres przeloty planetoid w pobliżu Ziemi na stronie internetowej Center for Near Earth Object Studies (CNEOS), która jest dostępna pod adresem https://cneos.jpl.nasa.gov/ca. Zawarte są tam dane o przelotach od 1900 roku do 2200 roku.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie