Asteroida przeleciała niebezpiecznie blisko Ziemi. Zauważono ją niecałą dobę wcześniej

Technologie
Asteroida przeleciała niebezpiecznie blisko Ziemi. Zauważono ją niecałą dobę wcześniej
Flickr/Kevin Gill/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Obiekt 2018 GE3 przeleciał w weekend między Ziemią a Księżycem. Asteroida minęła naszą planetę w niebezpiecznej odległości wynoszącej około 192 tys. km. Zauważono ją niecałe 24 godziny wcześniej.

Asteroidę o średnicy wahającej się między 47 a 100 m, w sobotę jako pierwsze zauważyło obserwatorium Catalina Sky Survey w amerykańskim stanie Arizona. Kilka godzin później przelot asteroidy udokumentował astronom-amator Michael Jäger z Austrii. Wideo z lotu opublikowała strona Spaceweather.com.

 

 

Asteroida leciała z prędkością 29,58 km/s (106 488 km/h).

 

Mogła wyrządzić poważne szkody

 

Według naukowców 2018 GE3 była jedną z największych asteroid, która przeleciała tak blisko Ziemi. Większość obiektów krążących tak blisko naszej planety ma średnicę nie przekraczającą 20 metrów.

 

W przypadku uderzenia o powierzchnię Ziemi, asteroida mogła wyrządzić poważne szkody. 2018 GE3 była od dwóch do nawet pięciu razy większa od obiektu, który spadł na terytorium Rosji w 2013 roku. Meteor czelabiński rozpadł się po wejściu w atmosferę Ziemi i ranił ok. 1500 osób. Władze okręgu oszacowały straty materialne na co najmniej 1 miliard rubli (według kursu z 2013 roku: ponad 103 miliony złotych).

 

livescience.com, polsatnews.pl, cneos.jpl.nasa.gov

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie