Zniszczony pomnik Kościuszki w Warszawie

Polska
Zniszczony pomnik Kościuszki w Warszawie
Polsat News
Zniszczono cokół pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie

"Black Lives Matter" - taki napis zrobiony czarnym sprayem pojawił się we wtorek w nocy na cokole pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. To nawiązanie do protestów w USA po zabójstwie przez policjanta czarnoskórego George'a Floyda.

Pomnik Tadeusza Kościuszki stoi w Warszawie przy Placu Żelaznej Bramy. To kopia pomnika z Waszyngtonu.

 

Napis na pomniku zauważyli strażnicy miejscy, którzy patrolowali okolicę. Sprawdzili, czy w okolicy nie widać sprawców, przepytali przechodniów i zgłosili sprawę do Zarządu Terenów Publicznych.

 

Na miejscu pracują policyjni technicyPolsat News
Na miejscu pracują policyjni technicy

 

 

- Oficjalnego zgłoszenia jeszcze nie mamy, ale na miejsce wysłaliśmy technika kryminalistyki oraz szukamy w pobliżu kamer, żeby zabezpieczyć ewentualne nagrania. Jeśli zgłoszenie się pojawi, będziemy mieć już zebrany materiał - powiedział polsatnews.pl nadkom. Robert Szumiata, oficer Prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I.

 

 

Na cokole pomnika namalowano napis nawiązujący do protestów w USAPolsat News
Na cokole pomnika namalowano napis nawiązujący do protestów w USA

Do sprawy na Twitterze odniósł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Nie ma zgody na wandalizm. Zleciłem oczyszczenie pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie, który został zdewastowany minionej nocy" - napisał prezydent.

 

Z kolei rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że miasto złoży zawiadomienie o dewastacji pomnika na policję. - Jesteśmy przeciwko aktom wandalizmu i niszczenia pomnika. Tym bardziej, że jest on chroniony - przekazała Gałecka.

 

Po południu pracownicy warszawskiego Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg rozpoczęli czyszczenie pomnika.

Rozpoczęto czyszczenie pomnikaPolsat News
Rozpoczęto czyszczenie pomnika

 

Politycy Porozumienia Jan Strzeżek i Norbert Nowicki zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury o dewastacji pomnika.

 

Porozumienie chce, by sprawą zniszczenia pomnika zajęła się prokuraturaPolsat News
Porozumienie chce, by sprawą zniszczenia pomnika zajęła się prokuratura

 

Pomnik zniszczony w USA

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek zdewastowano pomnik Tadeusza Kościuszki stojący przed Białym Domem w Waszyngtonie. Cokół pomnika polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego zamalowano antyprezydenckimi napisami.

 

Do sprawy zniszczenia pomnika Kościuszki odniósł się ambasador Polski w USA Piotr Wilczek. "Jestem zniesmaczony i przerażony aktami wandalizmu popełnionymi na posągu Tadeusza Kościuszki w DC, bohatera, który walczył o niepodległość zarówno USA, jak i Polski. Błagam Biały Dom i Agencję ds. konserwacji obiektów kulturalnych lub przyrodniczych, by szybko przywrócić pomnik do pierwotnego stanu" - napisał ambasador.

 

ZOBACZ: Protesty w USA. Zdewastowany pomnik Tadeusza Kościuszki

 

Do odrestaurowania zdewastowanego w Waszyngtonie pomnika zobowiązała się Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa w Nowym Jorku (PSFCU).

 

Pomoc w odnowieniu pomnika zadeklarował także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

 

Prześlij zdjęcie, bądź #MuremZaKościuszką

 

W związku ze zniszczeniem pomnika Kościuszki w Waszyngtonie Polsat News ruszył z akcją #MuremzaKościuszką. 

 

Sięgnięcie do życiorysu, testamentu i przesłania Tadeusza Kościuszki, a następnie uhonorowanie go może być jedną z najbardziej odpowiednich reakcji na sytuację, z jaką mamy do czynienia w USA. W naszym kraju Kościuszko jest znany głównie z walki o wolność i niepodległość Polski, ale jego myśl jest o wiele głębsza. Wierzymy, że odkrycie Kościuszki jako reformatora, który widział podobieństwo między losem niewolników w USA z pańszczyźnianymi chłopami na polskich ziemiach i sięgnięcie do jego testamentu (ze sławną i smutną historią o prośbie do Thomasa Jeffersona dotyczącej wykupu niewolników) pozwoli spojrzeć inaczej i na dzisiejsze spory. 

 

ZOBACZ: #MuremZaKościuszką - akcja Polsat News

 

I dlatego zachęcamy Państwa do włączenia się do akcji #MuremZaKościuszką. Rozumiemy wysiłki zmierzające do renowacji amerykańskiego pomnika polskiego bohatera, ale jednocześnie namawiamy: oddajmy mu hołd i w naszym kraju oraz innych miejscach na świecie. Znajdujący się w Warszawie (na placu Żelaznej Bramy) monument upamiętniający Kościuszkę jest wierną kopią zniszczonego pomnika z Waszyngtonu. Złożenie kwiatów lub choćby zatrzymanie się przed stołecznym cokołem lub którymkolwiek z wielu pomników Kościuszki w naszym kraju będzie wyrazem dobrej pamięci: nie tylko o samym bohaterze, który zapisał się złotymi zgłoskami na kartach polskiej historii, ale i o jego testamencie, który wciąż w wielu miejscach świata woła o wypełnienie. 

 

Zarzewiem protestów, jakie przechodzą przez USA była śmierć George'a Floyda, 46-letniego Afroamerykanina, który został zabity przez funkcjonariusza policji w Minneapolis. Wielu widzi w tym nie jednostkowy incydent, ale dowód na systemową agresję tamtejszej policji wymierzoną w osoby czarnoskóre.

prz/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie