"Żądamy sprawiedliwości" - syn George'a Floyda

Świat
"Żądamy sprawiedliwości" - syn George'a Floyda
PAP/EPA/CJ GUNTHER
Protesty po śmierci George'a Floyda trwają ósmy dzień

- Wraz z moją rodziną żądamy sprawiedliwości. Mój ojciec nie powinien zostać zamordowany - powiedział na antenie CNN Quincy Mason Floyd, syn zamordowanego George'a Floyda. Adwokat rodziny chce aresztowania wszystkich czterech funkcjonariuszy uczestniczących w zatrzymaniu 43-latka.

- Cała rodzina widziała tragiczne zabójstwo George'a. Nie chcę znowu przytaczać tych szczegółów. Była to przerażająca śmierć, a na dodatek wiązało się to z utratą ukochanej osoby - dodał Benjamin Crump, adwokat rodziny Floydów, który przez cały wywiad podtrzymywał syna zamordowanego 43-latka.

 

"Wszyscy funkcjonariusze powinni zostać aresztowani"

 

CNN jako pierwsze poinformowało o zmianie zarzutów dla policjanta z Minneapolis Dereka Chauvina, który 25 maja podduszał George'a Floyda kolanem - zamiast zarzutu o morderstwo trzeciego stopnia, usłyszy zarzut o morderstwo drugiego stopnia. Pozostałych trzech funkcjonariuszy biorących udział w zatrzymaniu usłyszało zarzuty o pomoc i podżeganie do zabójstwa. Informacje potwierdził kilka godzin później prokurator generalny stanu Minnesota Keith Ellison.

 

ZOBACZ: Finowie manifestowali przeciwko rasizmowi. Policja rozwiązała zgromadzenie [ZDJĘCIA]

 

- Wszyscy czterej funkcjonariusze powinni zostać aresztowani w związku z przerażającym zabójstwem ojca Quincy'ego. Chcemy, by stało się to jeszcze przed pogrzebem pana Floyda - skomentował Crump. Zapewnił, że rodzina chce, by Chauvinowi postawiono zarzut morderstwa pierwszego stopnia - z premedytacją.

 

George Floyd, 46-letni Afroamerykanin, zmarł 25 maja w Minneapolis, gdy w czasie aresztowania za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym czekiem na 20-dolarów został przygnieciony do ziemi przez policjanta, który przez dziewięć minut klęczał na jego szyi. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać. Śmierć Floyda wywołała w wielu miastach USA falę protestów przeciwko brutalności policji. Protesty odbyły się również w innych krajach: na ulice Londynu w środę wyszło tysiące demonstrantów.

bas/msl/ CNN, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie