Finowie manifestowali przeciwko rasizmowi. Policja rozwiązała zgromadzenie [ZDJĘCIA]

Świat
Finowie manifestowali przeciwko rasizmowi. Policja rozwiązała zgromadzenie [ZDJĘCIA]
PAP/EPA/MAURI RATILAINEN
Wielu spośród protestujących miało na twarzach maseczki, a na transparentach powtarzało się hasło "I can't breathe" (Nie mogę oddychać).

Manifestacja w Helsinkach przeciwko rasizmowi i w obronie wolności zakończyła się w środę już po około godzinie od rozpoczęcia. W centrum stolicy zebrało się ok. 3 tys. osób, a dopuszczalna liczba uczestników w takich wydarzeniach to 500 osób - podała policja.

Demonstracja pod szyldem międzynarodowej akcji Black Lives Matter, zorganizowana na głównym placu Helsinek w związku ze śmiercią George'a Floyda w USA, została rozwiązana wcześniej zgodnie z poleceniem stołecznej policji. Obecnie w Finlandii - w związku utrzymywanymi niektórymi ograniczeniami epidemicznymi - w większych wydarzeniach czy zgromadzeniach publicznych może brać udział do pół tysiąca osób.

 

PAP/EPA/MAURI RATILAINEN

 

 

Według helsińskiej policji całe wydarzenie miało spokojny przebieg. Wielu spośród protestujących miało na twarzach maseczki, a na transparentach powtarzało się hasło "I can't breathe" (Nie mogę oddychać), ostatnie słowa czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł w Minneapolis podczas zatrzymania przez policję; mężczyzna udusił się przygnieciony przez funkcjonariusza do ziemi.

 

PAP/EPA/MAURI RATILAINEN

 

 

Za manifestacją, która odnosiła się do ostatnich wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, nie stała żadna organizacja. Informacje o proteście rozsyłane były poprzez media społecznościowe. Helsińska policja wydała wcześniej zgodę na organizację demonstracji, ponieważ miało w niej uczestniczyć maksymalnie 500 osób.

 

PAP/EPA/MAURI RATILAINEN

 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie