PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy

Polska
PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy
gov.pl

Pozytywna opinia Państwowej Komisji Wyborczej otwiera furtkę do ogłoszenia terminu wyborów. Marszałek Sejmu uczyni to prawdopodobnie w środę.

Z informacji Polsat News wynika, że Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy, który przedstawiła jej marszałek Sejmu Elżbieta Witek. To tak naprawdę ostatni krok przed oficjalnym ogłoszeniem daty wyborów, które prawdopodobnie odbędą się 28 czerwca i 12 lipca (o ile potrzebna będzie druga tura głosowania). 

 

Kalendarz wyborczy - najważniejsze daty

 

Elżbieta Witek poprosiła PKW o konsultacje prawne tuż po przyjęciu ustawy wyborczej przez Sejm, a także podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Szkic kalendarza wyborczego, o którym pisał serwis 300polityka, jest następujący: do 5 czerwca kandydaci będą mieli czas na rejestrację, a do 10 czerwca na zebranie stu tysięcy podpisów. Ten ostatni wymóg dotyczył będzie jedynie nowych kandydatów, tzw. "prawa nabyte" dotychczasowych zostaną utrzymane. 

 

ZOBACZ: Dziś poznamy termin wyborów. Wiemy, jak będą wyglądały środki bezpieczeństwa w lokalach wyborczych

 

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw ukazała się uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja. PKW stwierdziła w niej, że tego dnia "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

 

Metoda mieszana

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Ustawa przewiduje, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

 

Ustawa zakłada ponadto, że marszałek Sejmu – po zasięgnięciu opinii PKW – określi dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w Kodeksie wyborczym i w ustawie, mając na względzie termin wyborów ustalony w postanowieniu.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie podkreślali, że wybory nie powinny się odbyć później niż 28 czerwca. - Data 28 czerwca to jest ostatni termin, w którym mogą odbyć się wybory tak, aby została utrzymana ciągłość na urzędzie prezydenta RP – mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. 

maf/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie