Powrót po lockdownie. Jak wygląda sytuacja polskich przedsiębiorców?

Biznes
Powrót po lockdownie. Jak wygląda sytuacja polskich przedsiębiorców?
piqsels
Zwiększył się udział przedsiębiorstw planujących utrzymanie dotychczasowego poziomu wynagrodzeń

18 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało, że powróciło do sytuacji finansowej sprzed pandemii, jednocześnie 24 proc. badanych nie było w stanie określić, kiedy nastąpi pełna odbudowa ich sytuacji finansowej, wskazując na terminy dłuższe niż rok - wynika z badania PIE i PFR.

Jak wskazali autorzy V badania "Sytuacja polskich przedsiębiorstw po lockdownie" Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju, 35 proc. firm deklaruje spadek liczby nowych zamówień w porównaniu do końca kwietnia – to wynik o 6 pkt. proc. niższy niż w połowie maja. W dalszym ciągu stabilizuje się też sytuacja na rynku pracy, gdzie "tylko 5 proc. przedsiębiorców planuje redukcję zatrudnienia".

 

ZOBACZ: Narodowy Bank Polski wpłacił do budżetu państwa 7,4 mld zł

 

Prawie połowa przebadanych przedsiębiorstw (49 proc.) stwierdziła, że ich sytuacja finansowa nie uległa zmianie w wyniku odmrażania kolejnych gałęzi gospodarki. 31 proc. firm, przede wszystkim z sektora produkcyjnego, zadeklarowało poprawę ich sytuacji. Z kolei 10 proc. przedsiębiorstw uznaje, że ich sytuacja pogorszyła się - są to głównie przedstawiciele branży handlowej.

 

Płynność finansowa u 70 proc. firm

 

Według V edycji badania odsetek firm, które oceniają swoją płynność finansową jako wystarczającą, by przetrwać okres powyżej 3 miesięcy, wzrósł z 39 proc. w połowie kwietnia do 54 proc. na koniec maja. "Posiadanie płynności finansowej umożliwiającej działanie powyżej 3 miesięcy deklaruje 70 proc. dużych podmiotów" - wyliczono.

 

Z kolei odsetek firm, którym zapasy gotówki wystarczą na 1-3 miesiące, wyniósł na koniec maja 37 proc., co jest wynikiem o 10 pkt. proc. niższym w porównaniu z połową kwietnia. Na koniec maja brak płynności finansowej wskazuje 5 proc. firm, czyli o 6 pkt. proc. mniej niż w połowie kwietnia.

 

ZOBACZ: Jest zgoda KE na polski program pożyczek dla dużych firm

 

Autorzy badania zwrócili też uwagę, że na początku kwietnia 28 proc. ankietowanych przedsiębiorstw deklarowało redukcję zatrudnienia, a 2 proc. planowało jego zwiększenie. Według najnowszego sondażu zwolnienia planuje 5 proc. firm, podczas gdy w połowie maja taką potrzebę sygnalizowało jeszcze 8 proc. "Dwukrotnie wzrósł za to odsetek firm chcących zwiększyć liczbę pracowników: z 7 proc. do 14 proc." - podano.

 

Co z wynagrodzeniami?

 

Zwiększył się też udział przedsiębiorstw planujących utrzymanie dotychczasowego poziomu wynagrodzeń - z 36 proc. na początku kwietnia do 78 proc. na koniec maja. Natomiast obniżki planuje 9 proc. firm.

 

Jak zaznaczył cytowany we wtorkowym komunikacie Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE, postępujące odmrażanie gospodarki wpływa na sytuację na rynku pracy, co widać w systematycznie spadającym odsetku firm planujących redukcję zatrudnienia czy obniżki wynagrodzeń. Dodał, że wiele przedsiębiorstw we wcześniejszych miesiącach zdecydowało się na cięcia etatów i płac. "W maju 1 na 10 firm dokonała zwolnień, po tym jak 12 proc. firm zastosowało taką strategię w kwietniu" - wskazał. Zwrócił uwagę, że w ubiegłym miesiącu 14 proc. firm obniżało wynagrodzenia pracowników, a na koniec kwietna takie działania deklarowało 19 proc. badanych firm.

 

Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju przeprowadził IBRiS 26-29 maja 2020 r. wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach na temat ich sytuacji i planów po nastaniu w Polsce epidemii koronawirusa. Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 406 firm.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie