Biskup tuszował pedofilię w Radomiu? Dziewięć osób pokrzywdzonych

Polska
Biskup tuszował pedofilię w Radomiu? Dziewięć osób pokrzywdzonych
Pixabay.com/WenPhotos
W sprawie nie wszczęto nawet postępowania kościelnego

Ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik może być kolejnym hierarchą, którego działaniom w sprawie pedofilii przyjrzy się Stolica Apostolska. Wątpliwości budzi sprawa znanego duchownego - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Na artykuł zareagował kanclerz kurii diecezji radomskiej, ks. prał. Edward Poniewierski.

Jak informuje dziennik, w prokuraturze w Zwoleniu od ubiegłego roku toczy się śledztwo w sprawie molestowania nieletnich przez ks. Stanisława S., legendę radomskiej Solidarności. Status poszkodowanych ma dziewięć osób. Miały być molestowane przez kapłana w latach 80. XX w. Śledztwo miało zakończyć się do końca kwietnia, ale jak ustaliła "Rzeczpospolita", jest przedłużone.

 

ZOBACZ: Protest przed Episkopatem. Reakcja na film braci Sekielskich

 

"Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła m.in. radomska kuria. Jednak o tym, że ksiądz mógł molestować małoletnich, władze kościelne wiedziały od jesieni 2013 r. Biskup radomski Henryk Tomasik spotkał się wówczas z jedną z ofiar ks. S. Mężczyzna złożył przed kanclerzem kurii zeznanie" - czytamy.

 

Nie zawiadomiono prokuratury

 

Według gazety prokuratury nie zawiadomiono, bo nie było to obligatoryjne (obowiązek taki istnieje od 2017 r.), nie wszczęto też postępowania kanonicznego, nie powiadomiono Kongregacji Nauki Wiary, choć od 2001 r. jest to obowiązkowe. Ograniczono się tylko do rozmowy z ks. S., który zaprzeczył oskarżeniom.

 

ZOBACZ: "Ofiary księży są traktowane jak wrogowie Kościoła". Sekielscy w "Skandalistach" [CAŁY PROGRAM]

 

"Rz" pyta, dlaczego nie wszczęto postępowania kościelnego. Zdaniem cytowanego przez gazetę księdza, prawnika kanonisty, zaniedbanie po stronie księży z kurii jest ewidentne. "Wszystko obciąża biskupa i żeby to wyjaśnić, trzeba zgłosić sprawę do Watykanu, tak jak zrobił to w odniesieniu do biskupa Edwarda Janiaka po obejrzeniu filmu Sekielskich arcybiskup Wojciech Polak" - powiedział.

 

Poproszony o rozmowę na ten temat bp Henryk Tomasik odpowiada: "pedofilia to wielkie zło i trzeba z nim walczyć. To jest moja odpowiedź". 

 

Oświadczenie kanclerza kurii 

 

Na artykuł zareagował kanclerz kurii diecezji radomskiej, ks. prał. Edward Poniewierski. "Zapoznałem się z artykułem na temat Diecezji Radomskiej zamieszczonym w »Rzeczpospolitej« i potwierdzam, że przekazałem autorowi wszelką wiedzę, jaką dysponuję w opisanej sprawie. Wyrażam też szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie oraz kanoniczne" - napisał. 

 

Dodał, że "mając jednak wzgląd na oba te postępowania dobrze jest powstrzymać się od wszelkich komentarzy na ten temat mogących mieć wpływ na obiektywny przebieg tych postępowań, podjętych już wcześniej przez Księdza Biskup".

dk/pgo/ PAP, KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie