Ponad 4,2 tys. zakażonych koronawirusem górników. Prawie wszyscy bezobjawowi

Polska
Ponad 4,2 tys. zakażonych koronawirusem górników. Prawie wszyscy bezobjawowi
PAP/Leszek Szymański
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca

Łącznie na Śląsku zakażonych jest 4 tys. 150 górników - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że większość górników - ponad 95 proc. - przechodzi koronawirusa bezobjawowo.

- Jest tam obecnie ok. 500 górników zakażonych. Łącznie na Śląsku mamy 4 tys. 150 górników zakażonych, w tym z samych przesiewów to jest ponad 3,4 tys. zakażonych osób. Na Śląsku do tej pory przeprowadziliśmy w granicach 47 tys. testów wśród górników - powiedział. Dodał, że w sumie 12 śląskich laboratoriów przeprowadziło 82 tys. testów.

 

Nowe zakażenia w dwóch kopalniach

 

Obecnie nadal badani są członkowie rodzin górników, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. - Ta przepustowość w badaniu rodzin wzrosła do 1,4 tys. pobieranych próbek dziennie - dodał Andrusiewicz.

 

- W najbliższych dniach niestety te dwie kopalnie: Zofiówka i Ziemowit, będą rzutowały jeszcze na wyniki. Liczymy, że jak najszybciej uda nam się zamknąć te ogniska, tak jak w pozostałych pięciu wcześniejszych kopalniach - powiedział rzecznik.

 

Podkreślił, że "większość górników - ponad 95 proc. - przechodzi koronawirusa bezobjawowo". Wskazał, że właśnie z tej przyczyny zadecydowano o przeprowadzaniu badań przesiewowych.

 

WIDEO: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o zakażeniach w kopalniach

 

 

Większość ze Śląska

 

"Mamy 202 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (170), opolskiego (8), dolnośląskiego (6), wielkopolskiego (4), podlaskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3), lubelskiego (2), lubuskiego (2), małopolskiego (1)" - podał resort.

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 54-K Grudziądz. W związku z raportem PSSE Bydgoszcz dotyczącym jednego błędnie zaraportowanego przypadku zakażenia, odejmujemy go ze statystyk" - poinformowano.

 

 

MZ przekazało też, że obecnie w szpitalach z powodu Covid-19 przebywa 2181 pacjentów. Kwarantanną objęto 77406 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 18859. 

 

 

Do tej pory wyzdrowiało co najmniej 11449 osób.

 

Początek światowej pandemii w Chinach

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Białostockim Centrum Onkologii. U 5 pracowników

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie