Koronawirus w Białostockim Centrum Onkologii. U 5 pracowników

Polska
Koronawirus w Białostockim Centrum Onkologii. U 5 pracowników
PAP/Leszek Szymański
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u pięciu pracowników Białostockiego Centrum Onkologii

U pięciu pracowników Białostockiego Centrum Onkologii potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowała w niedzielę rzecznik tej placówki Monika Mróz. Zaznaczyła, że chodzi o osoby, które nie mają kontaktu z pacjentami. Dodatkowe testy przejdą wszyscy zatrudnieni w BCO i pacjenci wypisywani do domu.

Jak powiedziała Monika Mróz, potwierdzone przypadki zakażenia dotyczą pracowników zakładu patomorfologii tej placówki. - To komórka, która ma najmniejszy kontakt z pozostałą częścią szpitala. Przeprowadzane są procedury przewidziane na wypadek takiej sytuacji, m.in. dekontaminacja pomieszczeń w zakładzie - dodała rzecznik BCO.

 

ZOBACZ: Ośrodek dla bezdomnych: 160 osób w kwarantannie, jedna chora na Covid-19

 

We współpracy z sanepidem podjęta została decyzja o wysłaniu na kwarantannę osób z tzw. najbliższego kontaktu. W niedzielę wykonano pierwszych 70 testów na obecność koronawirusa u pracowników szpitala, wyniki mają być znane w poniedziałek. Przez cały tydzień przesiewowo ma być przebadany cały personel BCO.

 

Przebadano wszystkich chirurgów

 

Ponieważ dwie osoby z grupy najbliższego kontaktu osób zakażonych to chirurdzy szpitala, przebadany został cały zespół chirurgów pracujących w Centrum. - Dla bezpieczeństwa pacjentów wstrzymujemy poniedziałkowe przyjęcia planowe - dodała Monika Mróz.

 

Poinformowała również, że pacjenci, którzy mają być ze szpitala wypisywani do domu, w poniedziałek również przejdą testy na obecność koronawirusa. Zapewniła, że ciągłość pracy placówki jest utrzymana "z zachowaniem obowiązujących procedur i wzmożonej ochrony".

 

Mimo epidemii w BCO ani czasowo nie wstrzymywano, ani nie ograniczono przyjęć pacjentów na planowe zabiegi na oddziałach. Od 9 kwietnia każdy pacjent ma przedtem obowiązkowo wykonany test na koronawirusa.

 

ZOBACZ: Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie ma nowych ofiar

 

Okresowo testy mają też pracownicy i właśnie w czasie takich testów, w pięciu przypadkach, wynik był dodatni, potwierdzający zakażenie koronawirusem.

 

ml /PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie